28 Eylül Çarşamba 2022

AK Parti Sözcüsü: 256 yangın kontrol altına alındı

AK Parti Sözcüsü: 256 yangın kontrol altına alındı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantı sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti Sözcüsü Çelik, "28 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 263 adet yangın meydan geldi. Şimdiye kadar bu yangınların 256'sı kontrol altına alındı. 4 tanesine müdahale sürüyor" dedi.

 

Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 

"Ülkemiz yangın felaketinden sel felaketine kadar bir çok felaketle karşı karşıya kaldı. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. MYK'da gündem başlıklarımızın başında orman yangınları vardı. Cumhurbaşkanımız geniş kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Büyük oranda bir artışla orman yangını tablosuyla karşı karşıya kaldık. Karşılaştığımız tablolardan en ağırlarından biri.

 

43 vilayette 260 adet orman yangını meydana geldi. 4 adet yangına müdahale çabaları sürüyor. Antalya Valiliği emrine AFAD, İçişleri, bakanlıklar tarafından 52.5 milyon liralık nakdi kaynak aktarıldı. Muğla Valiliği emrine 17.5 milyon liralık nakdi yardım gönderildi.

 

Dünyanın çeşitli yerlerinde haritaya baktığınızda pek çok yangın devam ediyor. Orman teşkilatımızın kahramanlığına teşekkürlerimizi bir kez daha sunuyoruz. Orman yangınlarıyla ilgili her sene geniş bir senaryo ile hazırlık yapılıyor. Toplam 21 bin 90 personelle hazırlık her sene sözkonusu oluyor. 1178 arazöz, 2277 müdahale aracı, 501 iş makinesi olmak üzere 4311 araç bulunuyor. Dünyada ilk olarak İHA'ların kullanılmasıyla büyük bir kapasiteye sahipler.

 

256 YANGIN KONTROL ALTINDA

 

43 ilde 260 yangın çıktı, 256'sı kontrol altında. Çok fazla yangın çıkması zorlayıcı bir tabloya neden oldu. Gezegenimizin geleceği için kaygılandıran bir tablo söz konusu.

 

252 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

 

Yeşillendirme çalışmaları çokça soruluyor. Burada da aynı kararlılıkta her vatandaşımız için 3 fidan dikerek, 252 milyon fidan dikerek gerçekleştireceğiz.

 

12 günde 16 büyük orman yangını çıktı.

Yangına ilk müdahale süresi 40 dakikadan 12'ye indi.

 

Bölgedeki vatandaşların ihtiyaçları eksiksiz karşılandı.

 

Son 19 yılda teknik ekipman sayısı artırıldı.

 

FİTNE ATEŞİ YAKMAYA ÇALIŞTILAR

 

Provokasyonlara, yalan haberlere karşı duruş sergilenmeli. Karşı karşıya kaldığımız bu provokasyonlara Bazı siyasiler fitne ateşi yakmaya çalıştı.

 

Yangını arkasına alıp selfie çeken siyasetçiler oldu.

 

Yangınla mücadele kadar, fitne ateşiyle de mücadele gündemimize aldığımız bir konu oldu.

 

Azerbaycan'a yangınlarla mücadelede yardımları için teşekkür ediyoruz.

 

YUNANİSTAN'DAKİ TÜRK AZINLIĞI

Türk azınlığa dönük sistematik dışlama politikası maalesef Yunanistan tarafından devam ettirilmektedir.

 

AFGAN GÖÇMENLERİN DURUMU

 

Türkiye hiç kimsenin göçmen kampı değildir. Ölümden kaçana sahip çıkmamak ahlaki olmaz. Ama burasını göç kampı gibi göstermek doğru değil. Bu mesele para meselesi falan da değildir. Bu süreci, devlet geleneklerimize uygun bir biçimde yürüteceğiz. Burada dünyanın ahlakını temsil eden bir çizgide duracağız. Bir takım marjinal yaklaşımlara teslim olmayacağız."

Yeni Yorum