17 Temmuz Çarşamba 2024

AK Parti Sözcüsü Çelik: Laiklik bir toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak

AK Parti Sözcüsü Çelik: Laiklik bir toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacak

AK Parti MYK Toplantısı devam ederken Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunuyor. Çelik, CHP'li Ünal Çeviköz'ün 'Mavi Vatan' ile ilgili sözlerine tepki göstererek, "Mavi Vatan bizim açımızdan kırmızı çizgidir. Ancak Yunan Parlamentosu'ndan ifade edilecek bir sözün Türkiye'de edilmesi son derece üzücüdür" ifadelerini kullandı.

 

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle: 

 

İnsanlık düşmanı olan teröre geçit vermeyeceğiz.

Sık sık hiçbir veriye dayanmadan, son zamanlarda AK Parti döneminde fabrikalar kurulmadı siyaseti devreye sokulmuş durumda. Pandemi süresinde de çalışmalarımız sürüyor. Fabrika açılışlarımız sürüyor.  Türkiye'de OSB'si olmayan şehir kalmamıştır. Pandemiye rağmen OSB'lerdeki elektrik kullanımının artışı, buradaki çalışmanın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin her yanındaki yatırımları parti olarak takip ediyoruz. Türkiye'nin dev bir yatırım üssü haline geldiği dünyanın her yanında gözlenen bir durumdur. Organize sanayi bölgelerinin sayısı 325 oldu.

 

YEŞİL KALKINMA VİZYONU

 

Çevre konularında yaklaşımlarımızı paylaşıyoruz. İnsanlığın geldiği noktada, herhangi bir denge gözetilmediğinde, gezegeni yok edecek, dünyamızı yok edecek bir tehlike yaratıyor. Cumhurbaşkanımız BM'de yaptığı açıklamalarla Yeşil Kalkınma Programını ortaya koydu. Ağaçlandırma çalışmalarımız, sıfır atık projemiz gibi birçok çalışma bizzat sayın Cumhurbaşkanımız tafafından izleniyor. Yeşil kankınma devrimi diye ifade edilen süreci çok güçlü bir şekilde takip ediyoruz. Bu konuda partiler üstü bir sahiplenme gerekiyor. Ulaştırmada deniz ve demir yolunun payının artırılması önemlidir. Sıfır enerjili bina yaygınlaştırılması, geri dönüşümün güçlendirilmesi, ormanların korunması teşvik ve takip edilecektir. İklim değişikliği insan hayatını tehdit eden bir olgu olduğu gibi gezegenimizi de tehdit ediyor. Meteorolojik hadiselere karşı erken uyarı sistemleri kurulması tedbirlerin başında geliyor.

 

"SURİYE'DE KALICI BARIŞ OLMALI"

 

Suriye'deki hadiseleri yakından takip ediyoruz. İdlib'de kalıcı kılınmasını arzu ettiğimiz barışa son derece önem veriyoruz. İdlib'de çıkacak bir gerginlik yeni göç dalgaları  ve insani trajedi ortaya çıkacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Soçi'de Sayın Putin ile yaptığı görüşme önemlidir. Fırat'ın doğusundaki terör hareketleri de gündem maddeleri içindedir. İstikararın korunması her zaman gündemimizde. İdlib'de ateşkes ihlallerini de yakından takip ediyoruz. 

 

FRANSA'DA BAYRAK PROVOKASYONU

 

Dünyanın çeşitli yerlerindeki islamofobi ve nefret suçları partimizin gündemindedir. Son olarak Galatasaray, Marsilya maçında, Fransa'da bir milletvekili bir iddiada bulundu. Oysaki görüntüler ortadadır. Marsilya tribündeki bir grubun nefret suçu işleyen pankatlar açtığı ve sloganlar attığı çok net görülmüştür. Bunun karşılığında vatandaşlarımız bu tutuma dozunda cevap vermişlerdir ve olgun bir tutum sergilemişlerdir.. Burada nefret suçu işleyen başka bir grupken Galatasaray taraftarları suçlanmıştır. Fransa İçişleri Bakanı ayrılıkçı ile mücadele ettiğini söylüyor, fakat kendi bu ifadeleri kullanıyor. Kaç cami kapattığını başarı gibi anlatıyor. 

 

Dünyada bir demokrasi tek başına nefes alamıyor. Demokratik dayanışmanın güçlü olması için, demokratik yaklaşımların güçlü olması gerekiyor. Bunun bir içişleri bakanından gelmesi üzücü. Umarız bundan daha sonra daha dikkatli açıklamalar yaparlar. Ülkemizle ilgili bir iftira olduğunda bunları yakından takip ediyoruz.

 

FRANSA - CEZAYİR GERGİNLİĞİ

 

Macron tarafından Osmanlı ve ülkemize yönelik açıklamaları değerlendirmek gerekiyor. Macron Cezayir açıklaması yaparken Osmanlı'ya atıf yaparak, Türkiye'yi suçluyor. Bir ülke ile ilgili bir açıklama yapacaksanız, Türkiye'yi, Sayın Cumhurbaşkanımızı neden karıştırıyorsunuz? Yapılan açıklama sayıdan uzak ve yanlış bir açıklama. Fransa kendi sömürgeci mirası ile yüzleşmeli.

 

AKDENİZ'DE RUM GEMİSİNE MÜDAHALE

 

Ege'yi kendi gölü zanneden bir siyasetin varacağı hiçbir yer yoktur. Mavi vatan bizim kırmızı çizgimizdir. Mavi vatan ana vatanın ayırlmaz bir parçasıdır. Mavi vatandaki hakkımızı koruman için her türlü bedeli öderiz, her şeyi yaparız. Burada tartışılması gereken Yunanistan'ın silahlız olması gereken adaları silahlandırmasıdır. Türkiye her zaman komşunuz olarak hep yanınızda oldu, dünyada ilk yardımınıza koşacak ülke Türkiye.  Yunanistan'ın aklı selim hareket etmesinde çok büyük bir fayda vardır. Mavi vatanın tartışılacak bir yanı yoktur. Kararlılığımız anlaşılmalı.

 

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

 

Herkes yeni anayasa ile ilgili görüş söyleyebilir. AK Parti olarak, herhangi bir şekilde, laiklik prensibinin vazgeçilmez olduğunu ifade etmiştim. AK Parti laik devlet düzenini savunmaktadır. Laiklik toplumsal barış ilkesi olarak yerini koruyacaktır. Vatandaşlarımız üzerinde bir mengene oluşturan, vatandaşların eğitimden faydalanmasını engelleyen bir laiklik anlayışı vardı. Bu laiklik ilkesi ile bağdaşmıyordu. Türkiye'ye çok karanlık günler yaşatmış bir uygulamaydı.

 

SORU - CEVAP

 

ABD'DE ÜLKÜ OCAKLARI GÜNDEMİ

 

Ülkü ocakları adı altında vatandaşlarımızın hedef gösterildiği bir uygulama görüyoruz. Bunların arkasında FETÖ terör örgütünün girişimleri olduğunu değerlendiriyoruz. Bu tip açıklamaları esefla karşılıyoruz

Yeni Yorum