02 Mart Cumartesi 2024

Naif Analiz - Ali Naif Çakar | PKK Kriminolojisi

Naif Analiz - Ali Naif Çakar | PKK Kriminolojisi

Başbağlar katliamının yıl dönümündeki paylaşımlarla hep birlikte geçmişe gittik ve dünü neyse bugünü de farklı olmayan hatta daha beter olan PKK’yı bir kere daha lanetledik.

 

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde PKK’nın katliamları oldukça fazladır.

Batı’da ses getirip korku yaymak, doğuda insanları baskılayıp güçlü görünmek için PKK binlerce cana kıymıştır.

 

Kendini üzerine konumlandırmaya çalıştığı “Kürt” etnik kimliği, devrimci taklitçiliği, gerilla eylemselliği PKK vahşiliğine kılıf olarak uydurulmuştur.

 

Devlet’i hedef olarak seçip, çoğunluğu Kürtlerden oluşan kendisini desteklemeyen sivil insanları da gözünü kırpmadan katleden vahşetin adıdır PKK.

Tek başına terör ve terör örgütü kelimeleri 40 yıllık bir örgütü açıklamak için oldukça eksik kalacaktır.

 

PKK vahşidir.

PKK barbardır.

PKK zalimdir.

PKK katildir.

PKK torbacıdır.

PKK haraççıdır.

PKK cahildir.

PKK haindir.

PKK ……….. .

 

PKK’nın bütün bunlar ve daha fazlası olduğu yerde, dağa sırtını yaslayanlar, Kandil’den talimat alanlar, PKK’yı ısrarla kınayamayanlar nedir ne değildir varın siz söyleyin!

 

Başbağlar katliamı PKK vahşetinin bir yönünü hatırlatırken, PKK’nın kriminal bir vaka olduğunu unutmamak gerekecektir. Parçalıda olsa özellikle uyuşturucu üzerinde PKK’nın kriminalliğini vurgulayan çalışmalar mevcut ancak yeterli düzeyde değildir.

 

PKK aynı zamanda altında birçok suç türünü ve suçluyu barındıran çatı bir terör örgütüdür.

Uyuşturucu ticareti, mafya, haraç işleri, insan ticareti, patlayıcı madde imalatı, tehdit, cebir, şantaj, Vandalizm, zorla insan alıkoyma, suikast, infaz, kaçakçılık, tecavüz derken PKK’nın kriminal bir vaka olduğunun altını özellikle çizmek gerekecektir.

 

Türkiye, Suriye, Irak, İran ve özellikle Avrupa, PKK Kriminolojisi diye henüz adı konmamış ve kavramsallaştırılmamış bütüne ilişkin bir sorunla uzun süredir yüzleşmektedir.

 

Özellikle Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra PKK ile bir terör örgütü olmanın yanı sıra kriminal bir vaka olarak çok boyutlu bir mücadele veriyor olduğunu unutmamak gerekli.

Türkiye yurt içi ve yurt dışındaki terörle mücadelesini ve bu alandaki moral üstünlüğünü operasyonların başarısıyla taçlandırmaktadır.

Ancak göz önünden uzak tutmamak gerekir ki Türkiye başta PKK olmak üzere FETÖ gibi sinsi bir örgütle de terör boyutunun yanı sıra kriminal olarak ta büyük işler başarılı çalışmalar yapmaktadır.  

 

Terör demek suç ve suçlar demektir.

Türkiye’de bugün terör örgütleri dağda, taşta, sokakta, mahallede, şehirde, internette nefes alma şansı bulamamaktadır. Bu büyük bir başarı ve kazanımdır.

 

Türkiye’nin terörle mücadelede, terörü besleyen ve terörün beslediği suç ve suçlularla mücadelede kısa bir süre içerisinde sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemiş olması anlamlı bir dönüşümdür.

 

Yola devam Türkiye…

Yeni Yorum