23 Eylül Cumartesi 2023

NaifAnaliz - Ali Naif Çakar | Bir Umuttur Youtube - 4 - Siber Mafya, Siber Terör, Siber “15 Temmuz”

NaifAnaliz - Ali Naif Çakar | Bir Umuttur Youtube - 4 - Siber Mafya, Siber Terör, Siber “15 Temmuz”

Türkiye Cumhuriyeti devletini tehdit eden yıkıcı, tahrip edici ve sistem değiştirici güç odakları görevlerini yerine getirmek istiyorlar.

 

Karabağ, Kıbrıs, Libya, Kudüs’ün eş zamanlı gündem olduğu, Pandemi ile mücadele edilen ve Türkiye’nin Zafer’e odaklandığı cepheler de bir tempo yakalanmışken ülkemiz siber bir muharebenin içerisine çekilmek isteniyor.

Terörle mücadele başarısının geldiği nokta ülkenin suçla mücadele trafiği içerisinde yer alan organize suç örgütlerini de rahatsız etmiş bulunuyor.

15 Temmuz’da beli kırılan FETÖ, son yıllarda etkisizleştirilen PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerinin doğrudan veya dolaylı destekledikleri organize suç örgütleri de büyük bir darbe yedi.

Çok ayaklı bu gelişmelerin nedenlerinden birisi de sırtı dayanaksız kalan yurtiçi ile yurt dışındaki mafyatik yapıların karşılıklı arayışı doğrultusunda bir araya gelerek buralardan güç elde etme arayışı oldu.

 

Terörle mücadeleye yoğun odaklanan güvenlik sektörü narkotik ve mafyatik oluşumlarla da eş zamanlı mücadeleyi aksatmadı.

 

Tüm bu mücadele dinamikleri ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle birlikte daha fazla hissedilir olan proaktif politika, savunma, diplomasi ve güvenlik konsepti dünyadaki dengelere de dokunmak durumunda kaldı.

 

Türkiye’de operasyonel ve ideolojik anlamda tutunamayan, etkinlik şansı bulamayan tüm yapılar siber alanda yeni bir cephe oluşturmaya başladılar.

 

Organize Suç Örgütü Elebaşı S. Peker’in yayınladığı videolar fiili olarak Türkiye’nin girişimleriyle yurt dışında yer bulamayan ve diplomatik ilişkilerin iyi düzeyde olmadığı bir ülkede hazırlanıp yayınlanıyor.

 

Kendini siber alanda legal görünümlü olarak gösteren, gösterten, bot hesaplar ve trol hesaplarla bir Siber Mafya örneği karşımızda duruyor.

 

Bu siber mafya meselesi Siber Terörle iç içe geçmiş durumda.

 

Siber mafya ve terörizmi kişi ve kurum hesaplarına sızıp eylem yapan fidye koparan bir sanal basitlikte ele almayınız. Teknolojinin içine doğup büyüyen yeni nesil bu basitliği kavramış ve uygulayabilecek yetenekte.

 

Siber Terör bugün ki haliyle küresel siyasetin ve aynı düzlemdeki güç unsurlarının önemli bir parçası haline gelmiştir.  

 

Geçmişin turuncu, kadife devrimleri, gezi ayaklanmaları, 17/25 Aralık kumpasları gibi konular bugün siber terörizmin doğrudan konusu halindedir.

 

ABD’nin görünmez orduları, imza azaltma(iz azaltma) projeleri, Rangers’ları(Bağımsızlık Savaşındaki 75. Korucu Alayı) gibi unsurları bugün siber savaş içerisinde konumlanmış durumda.

Toplumları meydanlara döküp, iktidarları devirme gücünü ve dinamiğini 15 Temmuz darbe girişimiyle yitiren akıl bugün Siber alanda propaganda yürüterek müdahalenin ilk adımını sosyal medya üzerinden yürütüyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kirli ve çarpıtılmış bilgilerle yönlendirip toplumsal algıyı yönetmek istiyorlar.

 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti uluslararası alanda daha önce eşi ve benzeri görülmemiş olan büyük büyük bir siber terörizm saldırısı altındadır.

Siber Terörizmde hedef; kitleler, kurumlar, hükümetler ve ülkelerdir. Başlıca aktörler düşünce kuruluşları, sosyal medya entelektüelleri, gazeteciler, istihbarat bağlantılı yapılardır.

 

Siber Terörizmin araçları ise siber ortam, kitlesel iletişim araçları ve uygulamalar, bilgi savaş taktikleri, çevrimiçi savaş uygulamaları(Youtube vb..) ve sibernetik.

 

Siber terörizmin başlıca hedef alanları ise din, etnik yapı, sosyal yapı, ideolojiler, ekonomi ve politik unsurlardan oluşmaktadır.

 

Siber terörizmle klasik terör yöntemleriyle verilmek istenen tüm mesajları verebilirsiniz. Toplumu yılgınlık, şok, endişe, öfke, moral bozukluğu gibi çeşitli ruh hallerine sürükleyip kitlesel algı yönetimi yapabilirsiniz.

 

Türkiye büyük bir siber terörizm atağıyla karşı karşıyadır. Kişileri ve kurumları hedef seçilmiş, bir mafyatik sözcü olarak seçilerek toplumun önüne sürülmüştür.

 

Siber Mafya’nın Siber Terörizmle buluşması Türkiye için  “Siber 15 Temmuz’un” hedeflendiğini açıkça göstermektedir.

 

15 Temmuz’da canını hiçe sayan bir milletin, Siber 15 Temmuz girişimleri karşısında aynı duyarlılıkta ve hassasiyette olması için tüm siber imkânların kullanılması ve Siber Millet’in de Siber Teröristlere gerekli cevabı vereceğinden endişe duyulmaması gerekmektedir.

 

Toplumumuza Siber Terörist ataklar ve bu Siber darbeciler daha fazla ve yüksek sesle anlatılmalı.

Siber Millet ve Siber Vatan, Siber Mafya’dan da, Siber Terörizmden de büyüktür.

 

Saldırı sinsi ve karanlık, mücadele çetin ve sonu aydınlık.

Yeni Yorum