29 Eylül Perşembe 2022
1 yıl önce

“Van’da ülkeye giriş yapan Afganlar” yalanı

Bir grup haber sitesi ve sanatçı tarafından “Van’da ülkeye giriş yapan Afganlar” başlığı ile servis edilen görüntülerdeki afganların, Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandığı ve görüntülerin ise eski olduğu öğrenildi.

1 yıl önce

ABD köpeklerini de tahliye etti! Afganlar çaresizce uçak peşinde koşarken koltukta taşıdılar..

Taliban güçleri, 20 yıl sonra Kabil'e girmelerinin ardından Afganistan yönetimini ele geçirdi. Bu gelişmenin ardından birçok devlet vatandaşlarını ve diplomatik misyonlarını ülkeden tahliye etmek için harekete geçti. Kabil Havaalanı'na inen uçaklar, birer birer vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. ABD, ordusuna ait köpeklerin de tahliyesini gerçekleştirdi. KOLTUĞA OTURTULDU Servis edilen görüntülerde, Afganistan'da askeri görevlere katılan köpeklerin uçak içinde koltuğa oturtulduğu görülüyor. HAVAALANINDA KAOS Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmeye başlamasıyla halk kenti terk etmeye başladı. Cadde ve sokaklarda trafik kilitlendi, havalimanında izdiham yaşandı. Taliban'ın ülke yönetimini eline almasının ardından binlerce Afgan, Kabil Havaalanına akın etmişti. Kalabalık nedeniyle uçaklar saatlerce beklemek zorunda kalmıştı. Afganların uçağın üstüne çıktığı ve yanlarında koştuğu görüntüler gündemin en önemli maddelerinden biri olmuştu.

1 yıl önce

ABD personelileri, Afganların pasaportlarını imha etti!

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Andy Kim'in Afganistan'dan tahliye konusunda yardım talep eden kişilerle paylaştığı bir güncellemeye göre, ABD personeli Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ndeki tüm hassas malzemelerinden kurtulurken bazı Afganların pasaportlarını imha etti. CNN'in haberine göre pasaportların neden imha edildiği belli değil ancak diplomatlar, belgelerin Afganları hedef alabilecek Taliban üyelerinin eline geçmesinin tehlikeli olacağı için böyle bir karar alındığı görüşünde. Pasaport sahibi olmamak, çaresizce ve acilen ülkeden çıkmaya çalışan Afganlar için büyük sorunlar yaratıyor. Parlamenter Tom Malinowski, ABD'nin pasaportları yakılan Afganların kimliklerini doğrulamanın yollarını bulması gerektiğini söyledi. 'HİÇBİR AFGAN HAVAALANINA BELGELERİYLE GİTMEK İSTEMEYECEK' Malinowski, CNN'e verdiği demeçte, "Pasaportsuz insanların kimliklerini, örneğin telefon numaraları gibi başka şekillerde inceleyip anlamamız gerekecek. Çoğu durumda iletişim bilgilerini ve telefon numaralarını biliyoruz ve bu şekilde onları tanımlamamız gerekecek. Havaalanına gitmeye cesaret eden hiçbir Afgan, oraya kimlik belgeleriyle gitmek istemeyecektir" dedi. ABD, Kabil'deki tamamen boşaltılan ABD Büyükelçiliğini korumuyor ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price'a göre bölgenin güvenliği yüksek. ABD Dışişleri Bakanlığı, pasaportların imhasıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

1 yıl önce

AB Komisyonu içişlerinden sorumlu üyesi, AB ülkelerini kabul edecekleri Afganların sayısını artırmaya çağırdı

Johansson, içişleri bakanlarının olağanüstü toplantısının ardından yaptığı açıklamada AB personelinin ve AB ile çalışan Afganların tahliyesi için çalışmalarının çok zor koşullarda devam ettiğini bildirdi. Johansson, şu değerlendirmelerde bulundu: "Afganistan'daki istikrarsızlığın artan göç baskısına yol açması muhtemeldir. Bu nedenle tüm senaryolara hazırlanıyoruz. İnsanlar AB'nin dış sınırlarına ulaşana kadar beklememeliyiz. Bu bir çözüm değil. İnsanların kaçakçıların işlettiği güvenli olmayan, düzensiz ve kontrolsüz yollarla AB'ye yönelmesini engellemeliyiz. Aynı zamanda, Afganistan'da acil tehlike altındaki insanları terk edemeyiz. Afganistan'daki gazeteciler, sivil toplum çalışanları ve insan hakları savunucuları ve özellikle kadınlar en fazla risk altında olanlar arasında." Bölge ülkeleriyle yakın iş birliği mesajı Johansson, Afganistan'ın komşularıyla yakın çalışılması ve onlara gerekli insani ve kalkınma yardımını sağlamaya hazır olunması konusunda desteğin artırılması gerektiğini vurguladı. AB'nin Pakistan, İran ve Tacikistan'ın yanı sıra Türkiye gibi ülkelerle iş birliğini yoğunlaştıracağını ifade eden Johansson, "Afganistan'daki durum açıkça güvenli değil ve bir süre daha güvenli olmayacak." değerlendirmesini yaptı. Johansson, toplantıda bakanları Afganların yerleştirilmesi için taahhütlerini ve kotalarını artırmaya çağırdığına dikkati çekerek, "AB, bölgedeki Afgan mültecilerin desteklenmesinde de öncü rol oynamaya devam edecektir." şeklinde konuştu.

1 yıl önce

Fransız gazeteci Andlauer: Fransa ordusu için çalışan Afganlarla tahliye için iletişime bile geçilmedi

Afganistan'da ABD ordusunun çekilmesinin ardından Taliban'ın ciddi bir direnişle karşılaşmadan, 1 ay gibi kısa sürede Kabil'e girerek yönetimi ele geçirmesi, Batılı ülkelerde büyük endişeye neden oldu. Başta ABD olmak üzere, NATO göreviyle Afganistan'da bulunan diğer ülkelerin orduları için çalışan Afganlar, öldürülme endişeyisle tahliye edilmeyi bekliyor. ABD, kendi adına çalışan Afganları Moritanya ve Katar gibi üçüncü ülkelere tahliye ederken, bazı ülkeler bunu da yapmadı. Bunlardan biri de Fransa. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız ordusu ve büyükelçiliği için çalışan Afganların tahliye edileceğini açıklamasına karşın, şu ana kadar hiçbir adımın atılmadığı ortaya çıktı. "HİÇBİRİYLE İRTİBATA BİLE GEÇİLMEMİŞ" Fransız gazeteci Brice Andlauer'in Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fransız ordusunun eski Afgan çalışanlarına ulaştığını kaydederek, "Macron'un pazartesi akşamı yaptığı açıklamaya rağmen hiçbiri tahliye edilmemiş, hiçbiriyle irtibata dahi geçilmemiş. Evlerine kapanmış bekliyorlar." ifadelerini kullandı. "SAVUNMA BAKANLIĞI, SÜRECİ BLOKE EDİYOR" Kabil'deki havalimanı ve Fransa'nın Kabil Büyükelçiliğine ulaşımın kalabalık ve Taliban kontrol noktaları nedeniyle kaotik durumda olduğuna dikkati çeken Andlauer, Fransız Ordusunun Eski Çalışanları Derneğinin, koruma talep eden eski Afgan çalışanların listesini Fransa'nın Kabil Büyükelçiliğine ilettiğini bildirdi. Gazeteci Andlauer, "Ancak Savunma Bakanlığı, süreci bloke ediyor gibi görünüyor." yorumunu yaptı. "70'TEN FAZLA KİŞİ KORUMA TALEP EDİYOR" Savunma Bakanı Florence Parly'nin 10 kadar Afgan çalışandan söz ettiğini belirten Brice Andlauer, "Koruma talep eden 70'ten fazla kişi var, umarız tarih bu defa tekerrür etmez." ifadelerine yer verdi. 80'E YAKIN AFGAN VİZE BEKLİYOR Fransız Ordusunun Eski Çalışanları Derneği Başkanı Adel Abdul Raziq da Fransız medyasına Fransa'nın Taliban’ın kontrolünü ele aldığı Afganistan’da Fransız ordusunun eski Afgan çalışanlarını yüzüstü bıraktığı açıklamasını yapmıştı. Bu durumdaki 80'e yakın kişinin vize beklediğini belirten Raziq, Fransız devletine vize bekleyen eski Afgan çalışanları için devreye girme çağrısında bulunmuştu.

1 yıl önce

31 Ağustos'tan sonra Taliban Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalılara ve risk altındaki afganlara izin verecek

Blinken, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Afganistan'da devam eden tahliye sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikan vatandaşlarının sayısının 6 bin civarında olduğunu öngördüklerini ve bu sayının 4 bin 500'ünü şu ana dek tahliye ettiklerini anlatan Blinken, ülkeden ayrılmak isteyen hiçbir ABD'liyi ve ailesini geride bırakmayacaklarını vurguladı. ABD'li bakan ayrıca farklı ülkelerde yaşayan Amerikalıların elçiliklere bildirim yapmak zorunda olmadıklarını, dolayısıyla ellerindeki bazı sayıların kesin olmadığını ifade etti. "31 Ağustos'tan sonra da Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalıların çıkarılması görevimizdir." diyen Blinken, Taliban'ın 31 Ağustos'tan sonra da ayrılmak isteyen Amerikalılara, diğer ülke vatandaşlarına ve risk altındaki Afganlara izin vereceğini belirtti. Yaklaşık 19 bini son 24 saatte olmak üzere 14 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 82 bin kişinin Afganistan'dan tahliye edildiğini bildiren Blinken, Taliban'ın "tahliye sürecine karışmama" sözünde durduğunu ve şu ana dek ciddi bir engellemeyle karşılaşmadıklarını kaydetti. "BEN SORUMLULUK ALIYORUM, BAŞKAN DA SORUMLULUK ALDIĞINI SÖYLEDİ" Blinken, tahliye sürecinin kötü yönetildiğine ilişkin ciddi eleştiriler olduğunu ve bu eleştiriler karşısında Biden yönetiminin sorumluluk alıp almadığını soran bir basın mensubuna şu yanıtı verdi: "Ben sorumluluk alıyorum. Başkan da bu konuda sorumluluk aldığını söyledi. Eminim hükümetteki arkadaşlarımın hepsi de böyle hissediyordur. Geriye dönüp baktığımızda son 6 ayda hatta son 20 yılda neyi farklı ve daha hızlı yapabilirdik diye değerlendireceğiz. Ancak şu an odaklandığımız konu tahliye sürecidir." 31 Ağustos'tan sonra da Afgan halkını unutmayacaklarını ifade eden Blinken, uluslararası toplumla birlikte ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Blinken, Taliban'ın, verdiği sözlere uymasının kendi çıkarına olacağını, eğer uymazlarsa da kendi kararları olacağını ve hem ABD'nin hem de uluslararası toplumun buna göre adım atacağını sözlerine ekledi.

5 ay önce

CHP’liler bir öyle bir böyle! İzmir Barosu kaçak Afganların sınır dışı edilmesine karşı çıktı

Güvenlik güçlerince İzmir’de yakalanan 100 Afgan düzensiz göçmenin sınır dışı edilme kararına CHP’ye yakınlığı ile bilinen İzmir Barosu karşı çıktı. İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada geri gönderme kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu iddia edildi ve kaçak Afgan göçmenlerin serbest bırakılmaları istendi. ‘İŞLEMLERE DERHAL SON VERİLMELİ’ İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada, “İzmir Geri Gönderme Merkezi yetkililerince yürütülen bu işlemlere derhal son verilmesini talep ediyoruz” denildi. Baro ayrıca, geri gönderilmek istenen mültecilere talep etmeleri halinde avukat desteği sunmaya hazır olduğunu bildirdi. Söz konusu açıklama şöyle: “17.04.2022 tarihinde İzmir Geri Gönderme Merkezi’nde, sayıları net olmamakla birlikte 100 kadar Afganistanlı göçmen ve mültecinin işkence ve kötü muameleye maruz bırakılarak “gönüllü geri dönüş belgeleri” imzalamaya zorlandıkları ve zorla parmak basmalarının temin edildiği ihbar edilmiştir. Bunun üzerine 18.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu üyemiz Av. Ayşe Kaymak, Geri Gönderme Merkezi’ndeki bazı yabancılar ile görüşmüştür. Görüşme yapılan kişilerce, 14.04.2022 tarihinde Afganistan Konsolosluk görevlileri tarafından Geri Gönderme Merkezi’nin ziyaret edildiği ve bu ziyaretle birlikte pasaportu olmayan yabancıları Afganistan’a sınır dışı etmek için düzenlenmesi gereken belgeleri imzalamalarının istendiği bildirilmiştir. ‘TALİBAN’A TESLİM EDİLEMEZLER’ Etnik kökenleri nedeniyle zaten yıllardır kötü muameleye uğrayan Hazara kökenli aileler; Afganistan’ın Taliban kontrolüne geçmesinden sonra zorla askere alınmaya çalışılan genç erkekler; zorla evlendirilmeye çalışılan ve eğitim hakları ellerinden alınan kız çocukları ve kadınlar; çeşitli sivil toplum örgütlerinde, insani yardım kuruluşlarında çalıştıkları için hain ilan edilen doktorlar, tercümanlar; devletin farklı kademelerinde görev yapan yetkililer, ülkelerinden kaçmak zorunda kalmışlardır. Bu kişilerin Taliban kontrolündeki konsolosluk görevlileriyle yüzleştirilmeleri dahi insan haklarına aykırıdır. Aydınlatılmış onamları alınmadan, kişilerin her biri için geri gönderilebilecek kişilerden olup olmadıkları yönünde araştırmalar yapılmadan yürütülen sınır dışı işlemleri, kanunlarımıza ve taraf olduğumuz sözleşmelere aykırıdır. Bu hukuksuz uygulama nedeniyle geri gönderilecek insanların göreceği en ufacık zararın, akacak her damla kanın sorumlusunun, görevini yapmayanlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

4 ay önce

Oda TV’den bir yalan daha! ‘Kaçak Afganlar’ haberi 2 yıl önceye ait çıktı

Devlete ve millete fayda olmayan her türlü yalan ve iftira kampanyasında başı çeken Oda TV, bugün yeni bir provokasyona daha imza attı. DHA’nın 2020 yılındaki görüntülerini yeniymiş gibi paylaşan Oda TV, ‘’Kaçak Afganlar görüntülendi: 500 dolar verdik sınırı geçtik’’ başlığıyla yalan bir haber yayınladı. 2020 YILINA AİT OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI Oda TV yalan haberinde, ‘’Türkiye’nin haftalardır yoğun şekilde tartıştığı sınırdan kaçak girenler bu kez görüntülendi.’’ ifadelerini paylaştı. Çok geçmeden söz konusu görüntülerin 2 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıktı. 2020’de DHA’nın çektiği görüntüleri yeniymiş gibi paylaşan Oda TV’nin ‘’Kaçak Afganlar’’ yalanı, elinde patladı. İşte Oda TV’nin o yalan haberi;

1 2