18 Haziran Salı 2024
3 yıl önce

Türk Polisi Avusturya’yı uyarmıştı!

Fransa ve Avusturya masum Müslümanlara terörist muamelesi yaparken, gerçekten terörist olduğu Türkiye tarafından bildirilen DEAŞ’çıları serbest bırakıp katliamların önünü açtı

3 yıl önce

Avusturya zulmün yanında yer aldı: Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çekildi

Fotoğrafta Avusturya federal başbakanlık binasının tepesinde Avrupa Birliği, Avusturya başbakanlık ve İsrail bayrakları olduğu görülüyor. TÜRKİYE'DEN TEPKİ Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sebastian Kurz'a sert tepki göstererek "Aklın, vicdanın, insanlığın sustuğu nokta" mesajını paylaştı. NE OLMUŞTU? Pazartesi itibariyle 7 yılın en yüksek seviyesine çıkan gerilimde 119 Filistinli, 6 İsrailli ve bir Hindistan vatandaşı hayatını kaybetti.

2 yıl önce

Kara para aklama soruşturması kapsamında aranan Sezgin Baran Korkmaz Avusturya'da gözaltına alındı

Büyükelçi Ceyhun, Korkmaz'ın Avusturya'da gözaltına alındığı iddialarına ilişkin sorusuna, "Doğru. Bilgimiz var. Takip ediyoruz." cevabını verdi. Ne olmuştu? Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, şüphelilerden 11'i gözaltına alınmıştı. Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

2 yıl önce

Avusturya Mahkemesi: Korkmaz'ın iadesine ilişkin süreç belirsiz

Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi iade sürecinde Sezgin Baran Korkmaz'ın tutuklu kalıp kalmamasına karar vermek için toplandı. TRT Haber’in aktardığı bilgiye göre; Cumartesi günü gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında geçici tutuklama kararı verildi. Kararda Korkmaz'ın tutuklu olarak iade sürecini geçirmesine hükmedildi. İadenin içeriğine ilişkin bir karar vermeyen mahkemede Korkmaz'ın ABD'nin talebine yönelik bir beyanda ve de hukuki itirazda bulunmadığı belirtildi. Mahkemeden yapılan açıklamada iade kararının ne zaman verileceğinin şu an için söylemenin mümkün olmadığı belirtildi. Benzer süreçlerdeki tecrübelere göre ABD'den ek belgeler istenmesinin mümkün olduğu kaydedildi. İade işlemleri için süreç başlamıştı Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz'ın iade işlemleri için süreci başlattıklarını söylemişti. 19 Haziran'da yakalandı Türkiye ve ABD tarafından aranan, SBK Holding ve 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da 19 Haziran'da yakalanmıştı. Korkmaz, kara para aklama suçundan ABD tarafından da aranıyordu. Hakkında Interpol'ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020'de yurt dışına çıktığı tespit edilmişti. 132 milyon dolar kara para aklanmıştı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin yurt dışında olduğu tespit edilmişti. 7 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor. Korkmaz; gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor. Korkmaz hakkında "mal varlığı değerini aklama" suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

2 yıl önce

Türkiye, Avusturya'da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz'ın iadesini istedi!

Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı dosya, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi. Korkmaz avukatları aracılığıyla İstanbul 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ne Türkiye’ye iade talebinde bulundu. Fakat uluslararası yargılama usulüne göre Viyana Mahkemesi 2 ülkeden gönderilecek dava dosyalarını inceledikten ve Korkmaz’ın savunmasını dinledikten sonra tahliye kararı veya 2 ülkeden birine iade edilmesine karar verebileceği saptandı.

2 yıl önce

Avusturya mahkemesinden Sezgin Baran Korkmaz kararı

Sezgin Baran Korkmaz, kara para aklama soruşturması kapsamında aranıyordu. 19 Haziran'da Avusturya'da yakalandı. Yakalandığı Wels kentinde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Wels Yüksek Mahkemesi Korkmaz'ın 5 Ağustos'ta yapılacak bir sonraki duruşmaya kadar tutuklu kalmasına karar verdi. Korkmaz'ın 3. duruşması yine Wels Yüksek Mahkemesi'nde görülecek.  Korkmaz, 21 Haziran'da Avusturya Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme Korkmaz hakkında geçici tutuklama kararı vermiş, aldığı yetkisizlik kararı ile dosyayı ilk gözaltı işleminin yapıldığı Wels kentine göndermişti.

2 yıl önce

Avusturya Başbakanı Kurz: Arka bahçemizi süper güç Türkiye'ye kaptırmayalım

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Slovenya'nın ev sahipliğinde 6 Ekim'de Brdo kentinde düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde genişleme meselesi yeniden masaya geldi. Bazı AB liderleri, dış politikanın Avrupa'dan başlaması, Balkanlar'a öncelik verilmesi gerektiğini dile getirdi. "ARKA BAHÇEMİZ BATI BALKANLAR" Türkiye karşıtlığı konusunda birçok skandal açıklamaya imza atan Avusturya Başbakanı Kurz, bu kez AB-Batı Balkanlar zirvesinde farklı bir yol izledi. Letonya Başbakanı Krisjanis Karins'in "Burası bizim arka bahçemiz" görüşünü paylaşan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, şunları söyledi; "AB bu bölgeye gerçek bir perspektif sunmazsa, Çin, Rusya ya da Türkiye gibi diğer süper güçlerin orada daha büyük bir rol oynayacağının farkında olmalıyız. Bölge coğrafi olarak Avrupa'ya aittir ve bir Avrupa perspektifine ihtiyaç duymaktadır." 6 BALKAN ÜYEYE HATIRLATMA 6 Batı Balkan ülkesi Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya'ya 18 yıl önce verdikleri üyelik sözünü tekrarlayan AB üyesi 27 ülkenin liderleri, yargı reformundan ekonomiye kadar birçok alanda kriterleri yerine getirmeleri halinde söz konusu ülkelerin dünyanın en büyük ticaret bloğunda bir yeri olacağı konusunda anlaştılar.

1 2