25 Eylül Pazartesi 2023
2 yıl önce

Le Monde: Erdoğan, Kremlin ve Beyaz Saray'la alay ediyor

fransız le monde, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, kremlin, beyaz saray, ankara, azerbaycan, ermenistan, vladimir putin, donald trump, moskova, washington, nato

2 yıl önce

Beyaz Saray: Biden ile Erdoğan 14 Haziran'da görüşecek

Geçtiğimiz nisan ayında telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi'nde görüşmeye karar vermişti. NATO Zirvesi, 14 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilecek. BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, görüşme tarihinin 14 Haziran olduğu teyit edildi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, "Başkan Biden, ikili ve bölgesel meselelerin tamamını görüşmek üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek." dedi.

2 yıl önce

Beyaz Saray: Biden, Türkiye ile görüşmeyi öncelik edindi

Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçecek olan Biden, 14 Haziran günü gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak. ABD Başkanı, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek. Görüşme öncesi Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Biden'ın Washington'dan İngiltere'ye seyahat ettiği sırada uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. "YÜZ YÜZE DİPLOMASİYE SAHİP OLMAK İÇİN BİR FIRSAT" Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'de yapacakları ikili görüşmeden beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Psaki, "Bu ilişki, yapıcı bir şekilde birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden'ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin önemli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasiye sahip olmak için bir fırsat." ifadesini kullandı. ELE ALINACAK KONULAR Psaki, söz konusu görüşmede masada hangi konuların olacağı sorusuna ise "Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik konularını görüşeceklerine eminim, aynı şekilde Kovid-19 ve ekonomi de konular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yaklaştıkça elimizde daha çok detay olacaktır." yanıtını verdi. ERDOĞAN İLE 14 HAZİRAN PAZARTESİ GÖRÜŞECEK ABD Başkanı Biden'ın bugün başlayan turunda ilk durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri arasında G7 Zirvesi'ne katılacak. Biden, İngiltere'nin ardından 13 Haziran günü Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçecek. 14 Haziran'da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek. Görüşmede ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde ele alınması bekleniyor. Biden, 15 Haziran'da Brüksel'deki ABD-AB Zirvesi'ne katılacak ve ardından 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

1 yıl önce

Terör örgütü PKK Beyaz Saray'da

PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye binlerce TIR dolusu silah veren ABD’den skandal bir adım daha geldi. ABD Kongresi, içerisinde PKK’ya 177 milyon dolar aktarılmasını öngören maddenin de yer aldığı savunma bütçesini onaylarken, Suriye’den bir grup terörist de Washington’da görüşmelerde bulundu. Geçtiğimiz haftalarda PKK/YPG’li teröristlerle görüşmek üzere Suriye’nin kuzeyine bakan yardımcı gönderen ABD, bu kez ise teröristleri Beyaz Saray’da ağırladı. BIDEN’IN EKİBİYLE GÖRÜŞTÜLER Terör örgütü PKK’nın kontrolündeki sözde Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Eş Başkanı İlham Amed, sözde Başkanlık Konseyi üyesi Bassam Sakr, örgütün sözde Washington temsilcisi Sinem Muhammed, sözde Cezire Bölgesi Yürütme Konseyi Eş Başkanı Nazira Goriye ve Sözde Deyrizor Özerk Yönetim Eş Başkanı Gassan el Yusuf’un yer aldığı PKK’lı heyet, Washington’da ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibiyle görüştü. ABD: SURİYE’DE KALACAĞIZ Beyaz Saray yetkilileri görüşmelerde terör örgütü ile işbirliği taahhüdünü yineledi. Yine DEAŞ’ı bahane eden ABD, DEAŞ terör örgütünün kalıntıları nihai olarak ortadan kaldırılana kadar ABD güçlerinin bölgede kalacağı yönünde söz verdi. Teröristler ise görüşmede Türkiye’yi ve Suriye Milli Ordusu’nu (SMO) şikayet etti. Görüşmelerde, Suriye’de çözüm için izlenecek yol haritasının netleştirildiği öne sürüldü. TÜRKİYE KARŞITIYLA ÖZEL TOPLANTI PKK’lı heyetin diğer durağı Temsilciler Meclisi oldu. Teröristler burada Dış İlişkiler Komitesi üyesi Temsilci Bradley S. Schneider ile bir araya geldi. Türkiye karşıtı girişimlere öncülük eden ve FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen Schneider, komite nezdinde teröristlere destek sözü verdi. Kongredeki Temsilciler Meclisi Kadın Komitesi Eş Başkanı Brenda Lawrence ile de görüşen teröristler, ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Amerikan Barış Enstitüsü’nde de lobi çalışması yürüttü. ÖRGÜTE 177 MİLYON DOLAR DAHA! PKK’lı heyetin temasları sürerken terör örgütüne askeri yardımı da içinde barındıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı Kongre’de onaylandı. 316 temsilcinin “Evet” oyu ile kabul edilen tasarıda, “Irak ve Suriye’ye DEAŞ ile mücadele konusunda eğitim ve destek gideri” adı altında 522 milyon dolar ayrıldı. Bu paranın 345 milyon doları Irak, 177 milyon doları ise YPG/PKK terör örgütüne verilecek.

1 yıl önce

Beyaz Saray: Petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin tüm seçenekler masada

Sözcü Psaki, günlük basın brifinginde, petrol fiyatlarındaki artış karşısında Beyaz Saray'ın nasıl tedbirler aldığını değerlendirdi. Psaki, müttefik ülkelerle görüşmek de dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu ve bunları tek tek değerlendirdiklerini belirtti. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 90 doların üzerine çıkmış, fiyatlardaki kısmi yükselişte güçlü seyreden küresel petrol talebi, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yükselmesi ve ABD'deki soğuk hava şartlarının arz daralmasına yol açacağı endişelerinin etkili olduğu belirtilmişti.

1 yıl önce

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: "Putin, NATO'nun en büyük birleştiricilerinden biri oldu"

ABD Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki düzenlediği günlük basın toplantısında, Ukrayna'nın işgali karşısında NATO'nun tepkisi, ABD'nin nükleer alarm seviyesine ilişkin kararını ve casusluk faaliyetleri iddiasıyla 12 Rus yetkilinin sınır dışı edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının NATO'nun ortaklarını ve müttefiklerini daha da birleştirdiğine dikkat çeken Psaki, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eylemleri, modern tarihte NATO'nun en büyük birleştiricilerinden biri oldu" ifadelerini kullandı. Rusya'nın saldırılarının, NATO üyelerinin Ukrayna'yı destekleme yönünde tarihsel adımlar atmasına neden olduğunu belirten Sözcü Psaki, "Almanya tarihsel olarak çatışma bölgelerine silah göndermekten kaçındı, ancak şimdi krizin ciddiyeti nedeniyle bunu Ukrayna için yapıyor. Burada gördüğünüz birleşik bir Avrupa, birleşik bir batı, Başkan Putin'in önderliğindeki saldırganlığa ve işgale karşı duran birleşik bir NATO." dedi. "ABD ALARM SEVİYESİNİ DEĞİŞTİRMİYOR" Beyaz Saray Sözcüsü Psaki yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinin nükleer silahları da içeren caydırıcı güçlerini yüksek alarma geçirmesinin ardından Biden yönetiminin gerilimi azaltmak istediğini belirterek, ABD'nin kendini savunmak için yeterli yetenek ve kapasiteye sahip olduğunu, nükleer alarm seviyelerini değiştirmediğini açıkladı. Psaki, "Kendi değerlendirmemizi değiştirmedik, ancak Rusya'nın tehditlerini kullanma konusunda da çok net olmamız gerekiyor. Şu anda yapmak istediğimiz tek şey gerilimi azaltmak. Başkan Putin'in direktiflerini değerlendiriyoruz. Şu anda veya yakın bir zamanda kendi alarm seviyemizi değiştirmek için bir neden görmüyoruz. Şunu da unutmamak gerekir ki, son birkaç ay ve yıl boyunca, Rusya ile bir dizi konuda önemli anlaşmazlıklar yaşadığımızda bile, Rusya ve ABD uzun zamandır nükleer kullanımın yıkıcı sonuçları olacağı konusunda hemfikirdiler" ifadelerini kullandı. Psaki yaptığı açıklamada, ABD'nin ve NATO'nun Ukrayna'da uçuşa yasak bölge kurmasının Rusya ile çatışmaları tetikleyeceğini de belirterek, "Bu kesinlikle bizi potansiyel olarak Rusya ile askeri bir çatışmaya sokabilir" dedi. "RUS CASUSLAR SINIR DIŞI EDİLECEK" Basın toplantısında, ABD'nin casusluk faaliyetleri iddiasıyla 12 Rus yetkilinin sınır dışı edilmesini planlandığını doğrulayan Sözcü Psaki, "Rus yetkililerinin ulusal güvenliğimize ters düşen casusluk faaliyetlerine katılarak, ABD'deki ikamet ayrıcalıklarını kötüye kullandıkları için sınır dışı etmenin birkaç aydır üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kaydetti. Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi'nden bu karara eleştiri geldiğine dikkat çeken Psaki, "Düşmanca eylemin, kendi topraklarımızda casusluk faaliyetleri yürütmek olduğunu düşünüyorum" dedi.

1 yıl önce

Beyaz Saray'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği yorumu: Türkiye ile çalışıyoruz

Jen Psaki, Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi. "Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz." ifadesini kullanan Psaki, birçok NATO ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine desteğini açıkladığını anımsattı. Psaki, "Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ediyoruz." dedi. NE OLMUŞTU? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı İstanbul Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nin çıkışında basın mensuplarına İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil." ifadelerini kullanmıştı.

1 yıl önce

Beyaz Saray: Türkiye'nin endişeleri giderilecek

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullıvan: Günün sonunda Finlandiya ve İsveç'in etkin ve verimli bir katılım sürecine sahip olacağından ve Türkiye'nin endişelerinin giderilebileceğinden eminiz. Ayrıntılar geliyor…

1 2 3