16 Nisan Salı 2024
3 yıl önce

Hz.Muhammed'e yönelik hakaretlere bir yenisi daha... Bu kez Danimarka

Hz.Muhammed'e yönelik hakaretlere bir yenisi daha eklendi

2 yıl önce

Huylu huyundan vazgeçmiyor! Ekrem İmamoğlu bu sefer de Danimarka'nın İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjot ile yemek yedi

İstanbul'da geçtiğimiz ocak ayında etkili olan yoğun kar yağışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önlem almaması ve yetersiz müdahalesiyle birleşince bir felaketin yaşanmasına neden olmuştu. İstanbullular saatlerce yollarda kalırken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer'de bir balıkçıda İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ile yemek yemişti. DANİMARKALI KONSOLOSLA GÖRÜŞTÜ Yoğun tepkilere ve eleştirilere neden olan bu gelişmenin bir benzeri, etkisini giderek arttıran kar yağışı sürerken yeniden yaşanıyor. Medyascope'un haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM), Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette Galskjot ile bir araya geldi. İkili bir süre boyunca AKOM Basın Odası'nda görüştü. Birlikte yemek yedi. Görüşmenin ardından İmamoğlu, basın toplantısı düzenlemedi. Buluşmada, Danimarkalı milletvekilleri de yer aldı.

1 yıl önce

Hukukta ‘yollayacağız’ yok: 'Sıfır göçmen' diyen Danimarka bir Suriyeliyi bile sınır dışı edemedi

TBMM İnsan Hakları Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, son dönemde kamuoyunda gündem olan sığınmacıların geri gönderilmesi tartışmalarını Yeni Şafak’a değerlendirdi. Göç hukukunda yollayacağız teriminin olmadığını, sığınmacıların ‘zorla geri gönderilmelerini’ insan hakkı ihlali sayıldığını belirten Uslu, şunları söyledi: TÜRKİYE’DE KALIŞLARI GEÇİCİ ‘Yollayacağız’ tam bir slogandır. Göç hukukunda gönüllü geri dönüş vardır. Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerinde güvenle, can güvenlikleri tehlikeye düşmeden, özgürce yaşamalarını istiyoruz. Türkiye’de kalışları geçicidir. Güvenlik sağlanmadan, Suriye BM dahil uluslararası inisiyatifler tarafında güvenli ilan edilmeden sığınmacıların gönderilmesi onları ölüme göndermek olur. İnsanlığımız da, medeniyetimiz de, vicdanımız da, hukuk da bunu kabul etmez. PROVOKASYON MEŞRUDUR ANLAYIŞI Artık meselenin sığınmacılar olmadığı, AK Parti’ye, Türkiye’ye karşı operasyon olduğu nettir. Bilinmelidir ki, mevzu bahis göç ise ‘provokasyon meşrudur’ anlayışını benimseyenlerin siyasi ömürleri seçimle sınırlıdır. Irkçı öfkenin kabartılmasından geriye sadece tarihsel utanç sayfaları kalır. Avrupa bu dili, göçmenlere karşı, Müslümanlara karşı, Türklere karşı kullanıyor. ‘Türkler-Müslümanlar Avrupa’yı işgal edecek defolsunlar!’ söylemleri ile ‘20 yıl sonra Suriye istilası’ demek arasında ne fark var?” GÖNÜLLÜ DÖNÜŞLERİ ARTIRACAK Türkiye’nin 1 milyon Suriyeli sığınmacının gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçirdiğini kaydeden Uslu, güvenli bölgede yaşam ekosisteminin kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Güvenli bölgenin genişlemesi, ekosistemin oluşması ile gönüllü, onurlu ve güvenli şekilde bölgeye dönüşlerin artacağına vurgu yapan Uslu, “Güvenli bölgenin genişlemesiyle ya da Suriye’nin tamamının güvenli hale gelmesi durumunda tüm Suriyeli kardeşlerimiz evlerine güvenli ve gönüllü olarak döneceklerdir” ifadelerini kullandı.

1 yıl önce

Danimarka Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı! 'Skandal eyleme izin verilmesi kınandı'

Aşırı sağcı Stram Kurs partisi lideri İsveç-Danimarka vatandaşı Rasmus Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakması infial yaratmıştı. Bu kez de Danimarka'da benzer bir saldırı eylemine izin verildiği öğrenildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Danimarka’da bugün Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eyleme izin verildiğinin öğrenilmesi üzerine Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. İZİN VERİLMEMESİNİN BEKLENDİĞİ VURGULANDI Büyükelçi’ye, açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eyleme izin verilmesinin en güçlü şekilde kınandığı ve Danimarka’nın bu tutumunun kabul edilemez olduğu iletildi. Ayrıca söz konusu eyleme izin verilmemesinin beklendiği de vurgulandı.

1 yıl önce

Danimarka Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı: Sert tepki gösterildi

Dışişleri Bakanlığı Danimarka Büyükelçisi'nin çağrıldığını ve ülkede Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırının kınandığını duyurdu.

8 ay önce

Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırıya AK Parti'den tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'Danimarka'da İslam düşmanı bir grubun Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik gerçekleştirdiği eylemi lanetliyoruz' dedi.

8 ay önce

Provokasyonlar devam ediyor: Danimarka'nın 3 ayrı şehrinde Kur’an-ı Kerim'e saldırı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da aşırı sağcı "Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)" grubunun başlattığı provokasyonlar ülkenin diğer şehirlerine de taşındı. 3 farklı şehirde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırı düzenlendi.

8 ay önce

Danimarka'dan Kur’an-ı Kerim açıklaması: Saldırılar için özür dileriz

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen, ülkede gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar nedeniyle özür diledi.

1 2