26 Eylül Salı 2023
3 yıl önce

Asker ayağındaki çorabı çıkarıp depremzedeye giydirdi

elazığ, çevrimtaş köyü, asker, ayağındaki çorabı çıkarıp, depremzedeye, giydirdi

7 ay önce

Halk, depremzedeye gönül kapısını açtı

Binlerce aile, evinin kapısını depremzedelere açtı. Oteller, depremzedeleri ağırlamaya başlarken, bazı vatandaşlar kiralık evlerini "Depremzedeler için ücretsizdir" ilanıyla paylaştı. Türkiye'nin dört bir yanından aileler, depremzelerin yaralarını sarmak, onlara sıcacık bir yuva vermek için evlerinin kapılarını, sofralarını açtı. Kimi otellerinin kapısını açtı. Kimi de kiralık evlerini depremzeler için ücretsizdir ilanlarıyla duyurdu. Ekmekler bölüşüldü, sevgi ve şefat eli Türkiye'nin dört bir yanından depremzedelere uzatıldı. AK Parti Ankara İl Başkanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Birim Başkanlığı'nca, deprem bölgelerinde mağdur kalan vatandaşlar için "Evim Evindir" projesi başlatıldı. Sabah'ın haberine göre, Ülke genelinde birçok kiralık ev ilanlarının yayınlandığı internet sitelerinde, ev sahipleri kiralık ibarelerini kaldırdığı ilanları 'Depremzedeler için ücretsiz' olarak değiştirdi. İlanlarda Kayseri, Yozgat, Bitlis, Samsun, Malatya, Gaziantep, Ankara, İstanbul, Aksaray, Sinop, Zonguldak, Kırşehir, Çorum, İzmir gibi birçok ilden depremzedemler için ücretsiz verileceği duyurulan ve çoğunluğu da eşyalı evlerin ilanları yer alıyor. Kemer ilçesinde 2+1 bir evi bulunan kişi, yayınlandığı ilanda, "Duygularım karışık, hiçbir şey yapamamak bizi derinden üzüyor. Kalabalık cümleler yazmak istemiyorum. Sizin için hazırladık. Problemlerini aşana kadar elimizden geleni yapmaya hazırız. İki aile rahat kalabilir" sözlerine yer verdi. Muratpaşa ilçesinde ise bir apart, tüm odalarının sadece depremden zarar görmüş bölgeden gelecek aileler için ücretsiz konaklamaya açık olduğunu duyurdu. KARDEŞ AİLE OLDULAR Gümüşhaneli hayırsever Özkan İncir, Kelkit ilçesindeki evinin kapılarını, Malatya'daki depremde evleri kullanılamaz hale gelen 2'si çocuk 6 kişilik aileye açtı. "Paşa" adını verdikleri muhabbet kuşunu da beraberinde getiren Malatyalı ailenin tüm ihtiyaçları, ilçe esnafının desteğiyle sağlandı. İncir, sahibi olduğu 3 fırında ürettiği 60-70 bin ekmeği de kurumlar aracılığıyla deprem bölgesine gönderiyor. Erzurum'da bir işletme, yeni açtığı sosyal donatılı apart evlerini depremzedelere ayırdı. Şu ana kadar misafir ettikleri 57 kişinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Van'a getirilen 750 kişi, otel, yurt ve kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirildi. Bazı depremzeler de Van'ın Edremit ilçesinde hayırsever vatandaşların tahsis ettiği evlere yerleştirildi. Kahramanmaraş Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 34 kişi Trabzon'un Arsin ilçesindeki otele yerleştirildi. OTELLERİN KAPISI AÇILDI Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 21 bölgedeki otelleri afetzedelere açtı. Ülke genelinde ilk etapta 25 bin oda temin edildi. 75 bin civarında yatak kapasitesinin mevcut olduğu bildirildi. Aksaraylı gurbetçiler, 6 aileye evlerinin kapısını açtı. Depremlerden etkilenenler aileleriyle Edirne'de otellere yerleştirildi.

7 ay önce

Malatya'da dev konteyner kent! Binlerce depremzedeye ev sahipliği yapıyor...

Malatya'da bin konteynerin yer aldığı Beydağı Konteyner Kent, 2 bin 200 depremzedeye ev sahipliği yapıyor.  Yeşilyurt ilçesinde, İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından daha önce kurulumu yapılan konteyner kent, Kahramanmaraş depremlerinin ardından depremzedelere tahsis edildi. Konteyner kentte kurulan Elif Nur Şeyma Dalhançer Eğitim Merkezi'nde ise okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim veriliyor.  Bunun yanı sıra depremzede çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Cami ve marketin de yer aldığı konteyner kentte depremzede vatandaşların yemek ihtiyacı karşılanıyor. Depremzedelerden Yavuz Bakay, depremin ardından devletin yanlarında olduğunu, herkesin elinden geldiğini yaptığını söyledi. Malatya Büyükşehir Belediyesinde işçi olduğunu belirten Bakay, "Ben 7/24 görev yapıyorum, ailem burada kalıyor, deprem olduğundan bu yana ilk kez ailemle vakit geçirdim. Burada barınma imkanı bulduk, Allah herkesin yardımcısı olsun." dedi. Bakay, konteyner kentte her ihtiyacın karşılandığını anlatarak, "Allah devletimize zeval vermesin, tabi ki şu ortamda bir süre sıkıntılar olacak ama şu an yapılanlardan memnunuz." diye konuştu. Adıyaman'da da afetzedelerin barınma ihtiyacını karşılamak için geniş bir alana konteyner kent kuruluyor.

5 ay önce

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “depremzedeye bedava ev” vaadi de yalan çıktı! İYİ Partili Bilge Yılmaz açıkladı…

Deprem bölgesinde yeni yaşam alanları oluşturulurken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı düğmeye bastı, zemin ve etüt çalışmaları tamamlanan bölgelerde temeller atıldı. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden iki ay geçti. 11 ili etkileyen depremler büyük yıkıma ve hasara yol açtı. Depremin ardından tüm Türkiye afet bölgesi için adeta tek yürek oldu. KILIÇDAROĞLU ‘ÜCRETSİZ EV’ VAADİNDE BULUNMUŞTU CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise TOKİ konutlarının depremzede vatandaşlara ücretsiz verileceğini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu Hatay’da yaptığı açıklamasında, “Bütün vatandaşlarıma sözüm sözdür, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak koalisyon ortağı İYİ Parti ise Kılıçdaroğlu gibi düşünmüyor. “BUNUN MALİYETİNİ TÜRKİYE 1 YILDA ÖDEYEMEZ” İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, konuk olduğu programda Kılıçdaroğlu’nun ‘bedava konut’ algısını çürüttü. https://twitter.com/ersinceliq/status/1644094624363958273?s=46&t=kgYu0XH04hCo9hDKdwyLsQ “EKONOMİK YÜKÜ AĞIR OLUR” Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Deprem çok büyük bir tahribat yarattı. Can kaybı çok büyük. Ekonomik meseleler hallolur. Tabii ki ekonomik yükü bunun çok ağır olacağı için bizim bunu zamana yaymamız lazım. Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak zorundayız. Ama bunun maliyetini Türkiye 1 yılda ödeyemez. Ekonomik yükü ağır olacağı için bunu biz dış finansmanla uzun zamana yaymak zorundayız. Bu esasen evlerin maliyetinin vatandaştan tamamen kısa sürede alınması zaten mümkün değil.”

4 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremzedeye hakaretle siyaset olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Ulaşım Sektörü Buluşması’nda açıklamalarda bulundu. CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin depremzede vatandaşları otelden çıkarmasına tepki gösteren Erdoğan, "Depremzedeye hakeretle siyaset olmaz. Daha dün bedava ev vaad ediyorlardı. Bugün kapı dışarı ediyorlar" şeklinde konuştu. "2.turda rekor oy ve oranda milletimizin cumhurbaşkanı görevini tekrar bize tevcih edeceğine inanıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz sadece milletimizin emrindeyiz. Biz bunlar gibi talimatı Kandil'den almıyoruz. Biz karanlık odalarda terör örgütü uzantılarıyla pazarlığa girmiyoruz. Biz milletimizden talimat alıyoruz" ifadelerini kullandı.

3 ay önce

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 224 depremzedeye tebligat! 15 gün içinde daireleri boşaltın yoksa sokağa atarız

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’de mülkiyeti kendisine ait konutlara yerleştirdiği 224 depremzedeye oturdukları daireleri boşaltmaları için Kurban Bayramı’na sayılı gün kala tebligat gönderdi. Belediye zabıtası tarafından yapılan tebligatlarda depremzedelerden oturdukları daireleri en 15 gün içinde boşaltmaları istendi. Belirtilen süre içinde taşınmayan vatandaşların dairelerinin belediye ekiplerince boşaltılacağı belirtildi. Kurban Bayramı öncesi belediyenin yaptığı tebligatla büyük şok yaşayan vatandaşlar: “Belediye bayramı bize zehir etti. Biz nereye gider ne yaparız. Yazıklar olsun” dedi.