28 Ocak Cumartesi 2023
2 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kars-Erzurum arası 25 dakikaya iniyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars-Erzurum bölünmüş yolu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Başkan Edoğan, Karakurt-Horasan yolunun devreye girmesiyle Kar-Erzurum arasının 46 dakikadan 25 dakikaya ineceğini duyurdu

1 yıl önce

Erzurum Valiliği: Gri listedeki terörist yakalandı

Valilikten yapılan açıklama şöyle; “PKK'lı "Şiyar Erzurum" kod adlı İslam BİLİZ, MİT ve Jandarma'nın Ermenistan'a mücavir Türkiye-İran sınırında düzenlediği ortak operasyon ile yakalandı. İslam BİLİZ, İçişleri Bakanlığı'nın arananlar listesinde gri kategoride yer alıyordu.  Şiyar Erzurum kod adlı teröristin 2015 yılında PKK\KCK'ya katıldığı ve Irak kuzeyindeki örgüt kamplarında saldırı\sabotaj eğitimi aldığı tespit edildi. İslam BİLİZ Erzurum Karayazı kırsalının yanı sıra İran'da da faaliyet gösteriyordu.”

1 yıl önce

Hakkında çıkan taciz iddialarının ardından CHP Erzurum İl Başkanı Bülent Oğuz istifa etti

CHP Erzurum İl Başkanı Bülent Oğuz'un, bir kadını taciz ettiği iddialarının ardından genel merkezin harekete geçtiği ve istifasını sunduğu öğrenildi. CHP Erzurum'un yeni il başkanının ise İl Yönetim Kurulu üyeleri arasından atanacağı iddialar arasında.

1 yıl önce

CHP’nin Erzurum’daki tacizci il başkanına Tunç Soyer sahip çıktı

Öte yandan İzmir'de yaşayan Oğuz'a İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sahip çıkarak belediyeye ait iştirak şirketi İZBETON A.Ş.'de müdür olarak işe yerleştirildiği ortaya çıktı. Erzurum CHP İl Başkanı Bülent Oğuz'un, il merkezinde temizlik ve çay işinde çalışan kadını taciz ettiği ortaya çıkmıştı. Parti içinde üzeri örtbas edilen taciz olayı sonrası evli ve iki çocuk babası Oğuz'un istifasını sunduğu öğrenildi. Ancak CHP Genel Merkezi'nin sitesinde hâlâ İl Başkanı Oğuz'un isminin yer alması dikkat çekti. Tacize uğrayan kadına ulaşıldı. 'Kapımın önüne geliyordu, sonu tecavüze gidecekti' diyen mağdur kadın, parti binasında çaycılık yaparken sigortasız, kaçak olarak çalıştırıldığını öne sürerek 'Hem kaçak çalıştırdı hem de taciz etti. Ses kaydını kendimi savunmak için almıştım. Tacizlerin sonunun tecavüze gideceğini düşündüm. Kapımın önüne kadar geliyordu' dedi. Öte yandan İl Başkanı Bülent Oğuz'un olayın genel merkeze taşınmasının ardından yaklaşık 2 ay önce istifasını sunup, şehri terk ettiği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZBETON A.Ş.'de müdür olarak işe yerleştirildiği ortaya çıktı. Eşinden ayrı yaşayan iki çocuk annesi kadın, 9 ay boyunca partide çalıştığını belirterek şunları anlattı: Ben kimseye herhangi bir kumpas kurmadım. Ses kaydını kendimi savunmak için almıştım. Tacizlerin sonunun tecavüze gideceğini düşündüm, korktum. Ses kaydını avukata verdim. 2 hafta önce de suç duyurusunda bulundum. ŞU AN CAN GÜVENLİĞİM YOK Beni sigortasız çalıştırdılar. 3 bin 500 lira alıyorum diye gösterdiler, 2 bin lira verdiler. 9 ay boyunca o paramı bile onlar yedi. Hem hakkımı vermediler hem de böyle şeylere maruz kaldım. Bu adam evimin kapısının önüne bile geliyordu. Ben asla susmayacağım. Şerefimle ekmek paramı kazanmak istiyordum. Şu an can güvenliğim yok. HEPSİNİ MAHKEMEDE ANLATACAĞIM Bakanlıktan bana ulaştılar. Gerekli çalışmaları başlattıklarını söylediler. Şu an çalışmıyorum. Bazı sitelerde bir kadının ağzına CHP bayrağı asmışlar. Susturulan kadın olarak. Ben bunu kabul etmiyorum. Beni kimse susturamayacak. Yargı sürecini bekliyorum. Daha konuşacak çok şeyim var. Hepsini mahkemede anlatacağım. Kadınlar artık susmayacak. TACİZCİ BAŞKANI SOYER İŞE YERLEŞTİRDİ Beyazgazete.com’un haberine göre; İl Başkanı Bülent Oğuz'un olayın genel merkeze taşınmasının ardından yaklaşık 2 ay önce şehri terk ettiği ve İzmir'e gittiği anlaşıldı. İzmir'de yaşayan Oğuz'a İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sahip çıkarak belediyeye ait iştirak şirketi İZBETON A.Ş.'de müdür olarak işe yerleştirildiği ortaya çıktı. Ayrıca Oğuz'un iki kızının da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştığı öğrenildi.

1 yıl önce

Doğu Anadolu sallandı! Erzurum, Muş ve Diyarbakır'da korkutan deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 15.40'ta merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde Deprem kaydedildi. Depremin 6,94 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Deprem Ağrı, Diyarbakır ve Muş'tan da hissedildi. Depremin büyüklüğünü Kandilli ise 5.2 olarak duyurdu. AFAD'DAN AÇIKLAMA AFAD'dan yapılan açıklamada, "Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." denildi. BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimizi gerekli incelemeleri başlatmaları için bölgeye sevk ettik. Erzurum'umuza ve ülkemize geçmiş olsun." ifadelerini kullandı. ERZURUM VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA Erzurum Valisi Okay Memiş, TRT Haber'e yaptığı açıklamada "Olumsuz bir durum beklemiyoruz. Panik olmasın vatandaşlarımız. Biz de öğrenmeye çalışıyoruz. Bütün muhtarlarımızla irtibat halindeyiz. Jandarmamız ve polisimiz vatandaşlarımızla beraber. İhbar aldığımız birkaç tane köy var. O köylere yönelik olarak jandarmamız ulaşmak üzere. Köyde bir heyelan var. Can kaybına ilişkin herhangi bir şey yok. Vatandaşlarımız lütfen endişe etmesinler." ifadelerini kullandı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, "Bölge Afet Koordinasyon Merkezimiz etkilerini araştırıyor. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı. "DUVARLAR YIKILMIŞ" Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, A Haber'e yaptığı açıklamada, "5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kaymakam beyle görüştüm henüz bir haber yok. Buradaki evler tek katlı evler. Duvarların yıkıldığını söyledi. AFAD kurtarma ekiplerimizi yola çıkardık. İnşallah acılı bir haber almayız. Bölgede neler yapabiliriz onun hazırlığındayız. Gerekenleri yapacağımızı ifade ederim." dedi.

1 yıl önce

Erzurum 5.1'le sallanmıştı: Depremzedelere tam destek

Köprüköy ilçesinde dün saat 15.40'ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde Alaca Mahallesi'nde 10, Duatepe Mahallesi'nde 11, Kındağut ve Kayabaşı mahallelerinde 2, Topçu Mahallesi’nde 20 olmak üzere toplam 45 evde ağır hasar oluştu. Evlerine giremeyen depremzedeler için AFAD İl Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 65 çadır, gece TIR'la ilçeye getirilerek, depremzedelere dağıtıldı. Jandarma, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve diğer görevliler, gece boyunca çadır kurulumunda görev aldı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü mahallelerde evlerine giremeyenler, yaktıkları ateşin başında bekledi. AFAD tarafından depremzedelere ısınmaları için sobalar sağlandı. Jandarma personeli, gıda kolilerini taşırken, Kızılay ekipleri de sıcak çorba ve çay ikramında bulundu. Bu sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte ahırlarından çıkarılan hayvanlar, çobanlar tarafından meralara götürülürken, bölge halkı, günlük yaşamına dönmeye çalışıyor.

1 yıl önce

Ağrı, Kars ve Erzurum illerinde, Eren Kış-10 operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle; PKK terör örgütünü ülke gündeminden çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla, Ağrı, Kars ve Erzurum İllerinde “EREN KIŞ-10 (ÇEMÇE - MADUR) ŞEHİT J.YZB. FERHAT ÇİFTÇİ” Operasyonu başlatıldı. Operasyonda Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığının sevk ve idaresinde; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan (790) personel (70) operasyonel tim görev alıyor. Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen EREN KIŞ OPERASYONLARI, halkımızın desteği ile İNANÇLI ve KARARLI bir şekilde başarı ile devam ediyor.

4 ay önce

CHP Erzurum İl Başkanı Bülent Oğuz’un çaycı kadına tacizinin kayıtları ortaya çıktı

Tacize maruz kalan 40 yaşındaki S.Y. isimli kadın SABAH’a yaptığı açıklamada “İşin sonu tecavüze gidecekti. Sonra ben hain ilan edildim. Tehdit ettiler. Ses kayıtlarına kumpas dediler. Onurumla oynadılar. Hakkımı helal etmiyorum. Hukuk gereken cezayı verdi. İnşallah hiçbir kadın böyle bir şey yaşamak zorunda kalmaz” dedi. CHP’de il başkanının 7 yıl hapis cezası aldığı taciz olayıyla ilgili ses kayıtlarının montaj olduğu iddiasının ardından yapılan incelemede kayıtların gerçek olduğu da ortaya çıktı. İşte utandıran taciz konuşmaları ve kayıtlarla ilgili şoke eden ayrıntılar… GENEL MERKEZ ‘KANIT YOK’ DEYİNCE KAYIT ALMAK ZORUNDA KALDI Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum İl Başkanlığında yaşanan taciz skandalı geçen yıl Eylül ayında ortaya çıkmıştı. CHP Erzurum İl Başkanlığında çaycı olarak çalışan S.Y., İl Başkanı Bülent Oğuz tarafından tacize uğradığını iddia etti. Oğuz’un yaptıklarını parti görevlilerine anlatan kadın, ‘kanıt yok’ yanıtı alınca ses kaydı almak zorunda kaldı. Aldığı kayıtta İl Başkanı Oğuz’un S.Y.’ye ‘Çok hoşuma gidiyorsun. Benimle bir kere beraber ol’ dediği öğrenildi. SABAH’ın gündeme getirdiği skandal sonrası İl Başkanı Oğuz, yaptığı açıklamada ses kaydının montaj olduğu ve kendisine kumpas kurulduğunu iddia etti. Olayın ortaya çıkmasının ardından CHP Genel Merkezi, Oğuz’u görevden aldı. SES KAYITLARI MONTAJ DEĞİL Bülent Oğuz ses kayıtlarının montaj olduğunu iddia etti. Ancak CHP Erzurum İl yönetiminin durumu öğrendikten sonra yaptığı toplantıda Oğuz’un yönetim kurulu üyelerinden özür dilediği mahkeme tutanaklarında yer aldı. Oğuz’un hem olayı kabul edip hem de ses kayıtlarını inkar etmesini değerlendiren mahkeme, ses kayıtlarını incelemeye gönderdi. Yapılan teknik analiz incelemelerinde ses kayıtlarında herhangi bir montaj veya ekleme olmadığı ortaya çıktı. Erzurum Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada cinsel taciz suçundan yargılanan Oğuz hakkında, mahkeme 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verdi. İŞİN SONU TECAVÜZE GİDECEKTİ Olay sonrası psikolojik sorunlar yaşadığını söyleyen S.Y. SABAH’a yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ben yaşadıklarımı anlattığımda kimse inanmadı. Gerekli yerlere söyledim hepsi kulaklarını tıkadı. Artık dayanamadım. İşin sonu tecavüze gidecekti. Sonra ben hain ilan edildim. Tehditler ettiler. Ses kayıtlarına kumpas dediler. Onurumla oynadılar. Hakkımı helal etmiyorum. Hukuk gereken cezayı verdi. İnşallah hiçbir kadın böyle bir şey yaşamak zorunda kalmaz. Hiçbir kadın bu rezilliklere boyun eğmesin” İŞTE O TACİZ KONUŞMALARININ SES KAYITLARI; BENİMLE BİR KERE BİRLİKTE OL İL BAŞKANI: Niye istemiyorsun. KADIN: Başkanım sizle alakası yok. Ben böyle bir insan mıyım? İL BAŞKANI: Ben diyorum ki benle bir kere beraber ol. KADIN: Eee canım. Başka bir derdin var mıydı? O nasıl söz öyle. İL BAŞKANI: Yanlış bir şey olmadığını görebilirsin ben görürüm ayrı bir şey ama niye bu kadar benden kaçıyorsun. KADIN: Ben öyle bir insan değilim İL BAŞKANI: Benden hiç duydun mu? Başkasıyla olduğumu görsen ben demem zaten. KADIN: Ben hayat mücadelesinde bir insanım. İL BAŞKANI: Ben biliyorum. Yanlış anlama ben senden faydalanayım değil. KADIN: Faydalanmaya çalışıyorsunuz. İL BAŞKANI: Saçmalama. KADIN: Doğruya doğru. SANA DEMEDİM Mİ! ÇOK HOŞUMA GİDİYORSUN! İL BAŞKANI: Ben sana baştan söyledim benim hoşuma gidiyorsun. Ben sana demedim mi hoşuma gidiyorsun. Sana demedim mi. Hoşuma gitmesen ben seni ne yapacağım. Gerçekten çok hoşsun. KADIN: Ben sizinle çalışıyorum onca söylentiye rağmen. Beni çok dışlayanlar oldu. Orada çalışıyorsan sana tecavüz ederler diye ben kimseyi dinlemedim. Ailem akrabam. Adınız çıkmış 9’a. İL BAŞKANI: Neyim çıkmış neyimiz var ki. KADIN: Benim numaram herkeste var. Kimse rahatsız etmiyor. İL BAŞKANI: Ben buna da müsaade etmem. Senden önce 3 bayanla da çalıştım bir tanesine başımı kaldırıp bakmadım ciddi söylüyorum sende ayrı bir şey var çok hoşuma gidiyorsun. KADIN: Bahane ederek mi eşyaları getirdiniz. İL BAŞKANI: Hayır bahane etmedim.