24 Haziran Pazartesi 2024
3 yıl önce

ABD'den BAE'ye kötü haber! İsrail, ABD’nin BAE’ye F-35 satışına sıcak bakmıyor

abd, israil, birleşik arap emirlikleri, bae, f-35, abd savunma bakanı mark esper, israil savunma bakanı benjamin gantz, pentagon

3 yıl önce

ABD'nin BAE'ye F-35 satışı kriz çıkardı: Normalleşmenin bedeli bu mu?

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın BAE'ye F-35 satışı konusunda Kongre'ye gayriresmi tebligat verdiği ortaya çıktı

2 yıl önce

İsrail Büyükelçiliğinden küstah paylaşım: Türkiye'nin F-35 görüşmeleriyle dalga geçtiler

Paylaşımını apar topar silen İmamoğlu’nun “metroda internet” macerası da çok kısa sürdü.

2 yıl önce

İbrahim Kalın: Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Sözcü Kalın, S-400'ler taşındı iddiasıyla ilgili, "Bu haberin aslı astarı yok. Bu tarz yalan haberlerle gündem değiştirilmek isteniyor. Vatandaşlarımız da sadece resmi açıklamalara itibar etsinler" dedi. "ABD ile ortak mekanizma en kısa zamanda kurulacak" Kalın, ABD ile ortak mekanizma kurulması konusuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Cumhurbaşkanımızın Biden'la yapıcı bir görüşmesi oldu. İki lider Türk-Amerikan ilişkilerinin doğru bir stratejik çerçeve içine oturtma konusunda da mutabık kaldılar. Dışişleri Bakanlığıımızın koordinasyonunda en kısa zamanda kurulacak. Dostları çoğaltarak bir dış politika izliyoruz. Amacımız, ülkemizin menfaatlerini, çıkarlarını öne alarak herkesle iyi ilişkilerde bulunmak."  "Umarım Kongre üyeleri de Türkiye'nin önemini görürler" Kalın ABD ile F-35 görüşmelerine ilişkin şunları söyledi: "Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır. F-35 sorunu çözülemiyorsa F-16'lar üzerinden telafi edilebilir. Teknik olarak çalışılması gereken konular var. Umarım Kongre üyeleri de Türkiye'nin önemini görürler." "Sınır güvenliğimiz için TSK her zaman teyakkuz halinde" Kalın, Suriye'ye yeni harekat olup olmayacağıyla ilgili sorulan soruya ise şu yanıtı verdi: "Cumhurbaşkanımız hep söylüyor 'Bir gece ansızın girebiliriz'. İhtiyaç çerçevesinde bunun hesabı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılır. Sınır güvenliğimiz için TSK her zaman teyakkuz halinde." "Bölgede Ukrayna-Rusya gerilimini arzu etmiyoruz" İbrahim Kalın, Ukrayna'ya SİHA satışıyla ilgili de "Bölgede Ukrayna-Rusya gerilimini arzu etmiyoruz" dedi.

2 yıl önce

Wall Street Journal'dan Türkiye analizi: S-400'leri Ukrayna'ya verin F-35'leri alın

Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe'den, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş esnasında ilginç bir takas önerisi geldi. Kolbe, ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'da kaleme aldığı makalesinde, Ankara'nın elindeki S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya vermesini, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri almasını önerdi. Kolbe, önerisinin gerekçesini ise Ukrayna'nın hakim Rus hava kuvvetlerine sağlam mukavemet olarak gösterdi. Rus savaş uçakları son saldırılarda Ukrayna'nın Mariupol şehrini ağır bombardımana maruz tutmuş şehrin yüzde 90'ınını yerle bir etmişti. "ÜÇÜNCÜ BİR OYUNA NE DERSİNİZ?" Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Rus Füzeleri Ukrayna'yı Savunabilir" başlıklı WSJ'daki analiz yazısında, Washington - Ankara hattındaki anlaşmazlığı çözmenin bir yolu olarak Ankara'nın elindeki S-400'ü Ukrayna'ya vermesi, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri alması öneriliyor. Kolbe, böylece adaletin sağlanacağını iddia etti. Kolbe yazısında, "Üçlü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye'nin elindeki S-400'leri Ukrayna'ya göndermesine yardım etsin. Bunun yerine Türklere yeni bir alternatif sunarak F-35 sevkiyatlarını başlatsın. Bu, aynı zamanda ABD - Türkiye ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Kolbe, analizini şu şekilde sürdürdü: "Ukrayna'nın Rus işgalini püskürtmek için verdiği umutsuz mücadele, Rus hava hakimiyetine karşı ne kadar dayanabileceğine bağlı. Ukrayna, hava savunma kabiliyetini bir miktar sağlasa da, Rus hava gücünü süresiz olarak bertaraf edecek araçlara sahip değil. Rusya'nın, Ukrayna semalarına hakim olması halinde, Ukrayna kara kuvvetleri son derece savunmasız olacaktır." 'UKRAYNA'NIN HAVA SAVUNMASINA İHTİYACI VAR" Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batı'dan daha fazla uçak ve hava savunması talebinde bulunmuştu. Rusya'nın, Ukrayna'nın batısındaki askeri hava limanlarına ve eğitim sahalarına yönelik hava saldırıları başlatması ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov'un da Batı'dan gelecek silah sevkiyatlarının 'meşru hedefler' olduğu yönündeki uyarısı, Ukrayna'nın daha iyi uzun menzilli, yüksek irtifa hava savunmasına ihtiyacı olduğunu gösteriyor. PAUL KOLBE KİMDİR? Halihazırda Belfer Merkezi'nde İstihbarat Projesi Direktörü olarak görev yapan Paul Kolbe, uzun süre CIA'de çalıştı. Kolbe'nin yurt dışı görevleri arasında Sovyetler Birliği, Balkanlar, Güneydoğu Asya, Güney Afrika ve Orta Avrupa bulunuyordu.

2 yıl önce

Atina'yı korku sardı: Türkiye, F-16'ları da alacak F-35'leri de

Yunanistan'da ana muhalefetteki Syrzia Partisi döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis, Yunanistan'da bir televizyon kanalına Türkiye'nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşında önemli bir müttefik olduğunu ve "bunun avantajını da sonuna kadar kullancağını" söyledi. Apostolakis daha önce de Yunanistan hükümetini "Türkiye'nin ciddi bir aktör" olduğu konusunda uyarmış ve F-16'ların yanı sıra "bir noktada" F-35'leri de ABD'den alacağına inandığını dile getirmişti. NATO'DAN DESTEK ALDI Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Evangelos Apostolakis Yunan Skai televizyonuna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'ye Jens Stoltenberg (NATO Genel Sekteri) tarafından nefes aldırıldı. NATO'dan aldığı bu destekle Türkiye bölgede tansyionu arttırabilir. Türkiye, Ege Adaları ve bölgedeki silahlanma konusunda bir şeyler elde edebilmek için ya da F-16'ların ABD tarafından satışını sağlayabilmek için bile Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri noktasında bir pazarlık yapacaktır." ANKARA ÖNEMİNİ BİLİYOR Apostolakis Ege'de Türkiye'ye karşı gerçekleşecek en ufak kaybın geri kazanımının çok zor olacağını da ifade ederek Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı işaret etti ve "Akar'ın diyalog konuşmaları ile hem iyi hem de kötü rolünü oynayarak kuralsız bir hükümet olmadıkları izlenimi veriyorlar. Elbette diyalog gerçekleşirken Türk hükümeti iddialarından asla vazgeçmiyor" ifadesini kullandı. Apostolakis, Yunanistan'ın Türkiye'nin hamleleri karşısındaki sıkışmışlığını da şu sözlerle dile getirdi: "Savaş devam ederken (Rusya-Ukrayna savaşı) Türkiye'nin halen Amerikalılar ve Batı için oynayacağı bir rol var. Türkiye bu savaşta önemli bir müttefik olduğunu biliyor ve bunun avantajını da sonuna kadar kullanıyor." Evangelos Apostolakis daha önce de "Erdoğan'ın kıstırılmış olduğunu düşünmek yanlıştır. Çünkü Türkiye, tüm jeopolitik platformlara katılmakta ve ciddi bir aktör olarak görülmektedir" diyerek Türkiye'nin gücüne vurgu yapmıştı. HERKES İYİ İLİŞKİ İSTİYOR Apostolakis "Türkiye ile iyi ilişki arzu etmeyen ciddi bir devlet yoktur. ABD, ilişkilerini korumak için çok büyük çaba sarf ediyor. Avrupa da çatışmamaya çalışıyor" demişti. Apostolakis ayrıca "Türkiye'nin Ukrayna krizindeki arabuluculuk rolünü kullanarak ABD ile F-16'lar konusunda anlaşacağını ve "F-35'leri de alacağını" iddia etmişti.

1 yıl önce

Amerika'nın F-35'leri bozuk çıktı! İsrail, uçuşları durdurdu

İsrail Hava Kuvvetleri, Amerika'dan temin ettiği F-35'lerle ilgili yeni bir karar aldı. İsrail Hava Kuvvetleri, filosundaki F-35 uçaklarının uçuşlarını geçici olarak durdurdu. Kararın, pilot fırlatma sistemlerinde sorun olduğu konusunda ABD'den açıklanan endişeler nedeniyle alındığı açıklandı. ÖZEL İZİNLE KULLANILACAK İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki birkaç gün boyunca uçakların teknik kontrollerden geçirileceği bu süreçte herhangi bir F-35 uçağının kullanılmasının Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın özel iznine tabi olacağı ifade edildi. ATEŞLEME MEKANİZMASINDA SORUN İsrail’in bu kararı, uçağın üretildiği ABD’nin Cuma günü yayınladığı ve aralarında F-35’in de bulunduğu 3 savaş uçağının pilot fırlatma koltukları ateşleme mekanizmasıyla ilgili bir sorun tespit edildiği uyarısının ardından geldi. Söz konusu arıza nedeniyle ABD ordusunun da bazı görevleri iptal etmek durumunda kaldığı duyuruldu.

1 yıl önce

Selçuk Bayraktar: Kızılelma F-35’in ötesinde

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, tvnet ekranlarında yayınlanan “Net Bakış-Özel” programında Serhat İbrahimoğlu ve Mete Yarar’ın sorularını yanıtladı. Türkiye’nin ilk muharip insansız savaş uçağı olan Bayraktar Kızılelma hakkında bilgi veren Bayraktar, “Kızılelma, F-35 denilen neslin ötesinde bir platform. Bütün geleceği üzerinde taşıyor” dedi. MİLLETİMİZİN ELİNİ ÖPÜYOR 2019 yılında düzenlenen Teknofest’te Akıncı’dan örnek veren Bayraktar, “Birkaç ay sonra da Akıncı uçtu. Kızılelma da bir anlamda uçmadan önce milletinin elini öpüyor. Buradaki uçak maket değil, uçuşa hazırladığımız prototip” dedi. Akıncı’nın kavramsal tasarımının babasına ait olduğunu anlatan Bayraktar, “Dünyadan epey geri besleme aldım. Akıncı kendi sınıfının ve insansız hava tasarımlarının en güzeli. Babam ‘Laz uçak yaptı mı kuşa değil balığa benzer’ derdi. Rahmetli dedem balıkçıydı. Bizim için estetik de özgünlük de önemli. Akıncı kimseye benzemiyor” diye konuştu. BUGÜN YAPMAZSAK YARIN MÜŞTERİSİ OLURUZ Omzunda büyük bir yük hissettiğini kaydeden Bayraktar şöyle devam etti: “Omzumda elbette kocaman bir kurum var. Bunun yanında, Türkiye’nin ötesinde dünyanın etkisi de büyük. Teknofest çok daha büyük. Tüm bunları düşünüp çok dikkat, çok gayret sarf etmenin bilincinde olabiliriz ancak. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Biz insansız hava uçağını yapmazsak ne olur? Aslında ‘köprüden önce son çıkış’ derler ya. Teknoloji şu an bir anlamda patlama noktası, dönüşüm noktası. Bundan sonra hızlı bir dönüşüm göreceğiz hava araçlarının muharebesinde. Zaten biraz da Türkiye başlattı bunu. Dünyada SİHA’larla kazanılan ilk savaşı Türk orduları kazandı. Paradigma dönüşümünü başlatan Türkler oldu. Bu çok büyük bir şey. Bugün insansız savaş uçağı yapmazsak yarın mutlaka bunun müşterisi olacağız. Ben size teminatını verebilirim.” Taş konulmasına izin vermeyin Geliştirilen teknolojiye sahip çıkmanın önemine işaret eden Bayraktar, bir takozla bütün emeklerin heba olabileceğini belirterek, “Toplumun bunu anlaması gerekiyor. Bu işlere takoz olmak, durdurmak bu kadar kolay. Bunu anlayıp toplumun buna müdahale etmesi gerekiyor. Taş koyulmasına izin verilmemesi lazım” dedi.

1 2