18 Haziran Salı 2024
3 yıl önce

Rusya'dan Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok’a Navalny baskısı

Dün de Rus polisi Navalny'nin evi ve ofislerinde arama yaptı. Çemberi daraltan Rusya'nın son olarak Navalny yanlısı videoları kaldırmamaları sebebiyle Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi platformlara yaptırım uygulamaya hazırlandığı iddia edildi.

3 yıl önce

Facebook, Twitter ve Instagram'dan İsrail'in şiddetini paylaşanları engelliyor... Reuters ise algı peşinde!

İşgalci İsrail kuvvetleri, Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'da, fanatik Yahudilerin baskının önlemek maksadıyla nöbet tutan Filistinlilere sabah saatlerinde bir saldırı daha düzenledi. İşgalciler masum sivilleri göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermilerle hedef aldı. Bir işgalci ise, arabasıyla Aslanlı Kapı'da toplanan Filistinlileri ezdi.

3 yıl önce

Filistin’e sosyal medya kuşatması: Facebook, Instagram ve Twitter’dan sansür

İşgal altındaki Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin zorla evlerinden çıkarılma planına yönelik olayları belgeleyen yüzlerce gönderi ve hesabın, sosyal medya platformları tarafından silindiği veya kısıtlandığı açıklandı. Sergilenen İsrail yanlısı tutuma ilişkin kanıt topladıklarını belirten araştırmacılar, ABD merkezli sosyal medya platformları Facebook, Instagram ve Twitter’ı, Şeyh Cerrah mahallesi hakkında bilgi paylaşan gönderileri kaldırarak veya paylaşım yapan hesapları askıya alarak, İsrail zulmünün sosyal medyada görülmesine mani olmakla suçladı. İsrail güçlerinin cuma günü Mescid-i Aksa’ya saldırı düzenlediği sırada, ‘El Aksa’ hashtagleri Instagram tarafından gizlendi. İşgalci gücün, şok bombaları ve plastik mermilerle çoğu Filistinli 220 kişiyi yaralamasıyla sonuçlanan baskın anlarında platform, Kudüs ile ilgili paylaşılan içerikleri engelledi. Instagram ve Facebook adına bir sözcü “Hashtaglerin yanlışlıkla kısıtlandığının farkına vardık.”açıklamasını yaparak, İsrail güçlerinin uyguladığı orantısız şiddetin kanıtlarını kararttıklarını itiraf etti. Sözcü, yaşanılan teknik sorunla ilgili özür diledi. İÇERİKLER KALDIRILDI, HESAPLAR ASKIDA Sosyal medya platformlarının olayların üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra içerikleri yeniden göstermeye başladığı görüldü. Arap Sosyal Medya İnceleme Merkezi, 200 kaldırılmış içerik belirlediklerini ve yapılan itirazlar sonucu içeriklerin yeniden erişime açıldığını duyurdu. Filistin merkezli dijital haklar grubu Sada Social ise, Şeyh Cerrah hakkında bilgi paylaşan ve askıya alınan en az 50 Twitter hesabı tespit etti. Olayın duyulmasının ardından Twitter yetkililerinin, otomatik bir spam filtresi tarafından yanlışlıkla bazı hesaplarda yaptırım uygulandığını savunması dikkatlerden kaçmadı. Facebook da, “şehit” kelimesinin geçtiği gönderilerin tehlikeli bireyler ve kuruluşlar politikasına aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılabileceğini belirtmişti. İslam dünyası için büyük anlam ifade eden ‘şehit’ kelimesini, “terörü yücelten” bir kelime olarak yorumlayan platformun İslam karşıtı tutumu da gözler önüne serildi. Kurum yöneticilerinin, içinde ‘siyonizm’ geçen gönderileri de kaldırmayı düşündüğü gelen bilgiler arasında. İsrail’den özel birim İsrail, Filistin içeriklerini sistematik olarak izleyen Adalet Bakanlığı bünyesinde bir siber birim kurdu. İsrail eyalet savcılığının raporlarına göre İsrail siber birimi tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin sayısı 2016’da 2 bin 241 iken 2017’de 12 bin 351’e, 2018’de 14 bin 283’e çıkarak üç yılda yüzde 600 oranında arttı. 2017 yılında İsrail polisi, bu birimin raporu doğrultusunda Filistinli bir işçiyi tutukladı. Emniyet güçleri gerekçe olarak ise Filistinli işçinin İbranice ‘saldırmak’ anlamına gelen bir kelime bulunan içerik paylaştığını iddia etti. Aynı kelimenin Arapça’da ‘günaydın’ anlamına geldiği anlaşılınca, işçi serbest bırakıldı.

3 yıl önce

Selçuk Bayraktar Instagram'a geri adım attırdı: Paylaşım geri yüklendi

Baykar Teknoloji Müdürü Selçuk Bayraktar'ın paylaşımını 'nefret söylemi' gerekçesiyle kaldıran Instagram geri adım attı. İşgal ettiği topraklarda Filistinlileri katleden İsrail'e tepki gösteren Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın paylaşımı, Instagram tarafından 'nefret söylemi' gerekçesiyle skandal bir şekilde kaldırılmıştı. Bayraktar gelişmeyi, "Instagram aşağıdaki paylaşımımı 'nefret söylemi' diyerek kaldırmış. Çocukları, sivilleri katletmek, mabetleri yakıp izlerken şarkılar eşliğinde dans etmek nefrettir, vahşettir, katliamdır. Sizin fikir özgürlüğü, insan hakları diyen ikiyüzlülüğünüz batsın!" sözleriyle duyurmuştu. GERİ ADIM ATTILAR Instagram tepkiler üzerine paylaşımı geri yükledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Selçuk Bayraktar, "Instagram nefret söylemi diye haksızca sildiği paylaşımımı, az önce geri yüklemiş. Zulme ve adaletsizliğe hep birlikte karşı çıkarsak geri adım attırabiliriz. Yaşasın Özgür Filistin." ifadelerini kullandı.

2 yıl önce

Emniyet'ten Instagram dolandırıcılarına karşı uyarı

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: "Dolandırıcılar, sosyal medya platformu Instagram'daki sahte destek hesabı üzerinden kullanıcılara 'Kadına şiddete hayır, paylaşmış olduğunuz içerikler telif hakkı içermektedir' şeklinde paylaşımlar gönderip, onları kullanıcı adı ve şifre bilgilerini içeren başka bir sayfaya yönlendirmektedir. Instagram'ın böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Bu tür mesajlarla sosyal medya hesaplarınızın ele geçirilmesi amaçlanmaktadır. Sahte kampanya ve reklam linklerine tıklamamanızı ve bu linkler aracılığı ile kişisel bilgileriniz, şifre, kart ya da hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı önemle hatırlatırız."

1 yıl önce

Deutsche Welle'nin (DW) provokatif video içeriğinde yer alan oyuncu Almira Ortaç ve Ömer Semiz, instagram hesaplarını açık bırakınca yalanları deşifre oldu

Türkiye karşıtı yayınlarıyla bilinen Alman Deutsche Welle'nin (DW) provokatif video içeriklerinden biri daha sahte çıktı. Yalanın ortaya çıkması 2 gün kadar sürerken videoda sözde "Tatile gidemeyen masum Türk gençleri" olarak rol verilen isimlerden Almira Ortaç ve Ömer Semiz isimli oyuncular(!) instagram hesaplarını açık bırakınca gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Almira Ortaç'ın Dubai'den paylaştığı fotoğraflar oynanan oyunu deşifre etti. Alman DW kanalında "Tatile gidemeyen öğrenciler: İstanbul | "Bizim işimiz tatil yapanları izlemek" adlı belgesele röportaj veren bir grup genç üzerinden oluşturulmak istenen algı patladı. Gençler üzerinden Türkiye aleyhine kara propaganda yapmak isteyen kanal, gençleri konuşturup kurgu yaptı. Ancak gerçekler ortaya çıktı. Dijital medyada başlatılan algı operasyonları tükenmezken, ortaya atılan iddiaların gerçek yüzleri de bir bir meydana çıkıyor. Son olarak Alman kanalı olan DW'de "Tatile gidemeyen öğrenciler: İstanbul | "Bizim işimiz tatil yapanları izlemek" belgeseline röportaj veren bir grup genç, Türkiye'deki hayat pahalılığından ve öğrencilerin tatile gidememesinden dert yandı. ALMAN DW'NİN OYUNCAĞI OLUP TÜRKİYE'Yİ KARALADILAR AMA... Youtube kanalında yayınlanan belgeselde konuşan öğrenciler, adeta algı operasyonları için kullanıldı. Kanala verdiği röportajda gençlerin tatile gidecek paralarının ve imkanlarının bulunmadığını söyleyen Almira Ortaç isimli genç kız da diğer arkadaşları gibi bu çirkin oyuna dahil oldu. "TÜRKİYE'DE TATİL ÇOK PAHALI" DİYORLARDI Algı operasyonuna katılan Ortaç, video boyunca Türkiye içinde bile tatil yapmanın çok maliyetli olduğundan bahsetti. Ancak gençleri böyle bir provokasyona alet eden kirli oyunun gerçek yüzü ortaya çıktı. DUBAİ'DEN TATİL POZLARI ORTAYA ÇIKTI! Radyo ve Sinema bölümü okuduğunu söyleyen genç kızın aynı zamanda Hakimiyet dizisinin yapım ekibinde yer aldığı belirlendi. Ayrıca sosyal medya hesabından boy boy tatil pozları paylaşan Ortaç'ın Dubai ziyareti de dikkat çekti. YAKALANINCA HESABINI KAPATTI Almira Ortaç'ın deşifre olmasının ardından gelen tepkiler üzerine instagram hesabını ve fotoğraflarını erişime kapatması dikkat çekti. Gençleri taraflı bir şekilde konuşturup algı oluşturmaya çalışan kanalın balonu da patlamış oldu. BİR DİĞERİ DE KIŞIN BİLE TATİLİNDE... Almira Ortaç gibi birçok genç, o röportajda konuşanlar arasında yerini aldı. Bunlardan biri de boş zamanlarında can kurtaran olarak çalışan Ömer Semiz oldu. Can kurtaran olsa da tatil yapmak istediğini ancak Türkiye şartlarında bunun mümkün olmadığını söyleyen Semiz'in de sosyal medya paylaşımı 'kış tatili' ile süslenmişti.

1 yıl önce

Rusya'da Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanmak suç sayılacak

Rusya, Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarının ana şirketi Meta'yı aşırılık yanlısı ve terör örgütleri listesine ekledi. Mart ayında Rusya'nın teknoloji düzenleyicisi, Facebook'u "ayrımcılıkla" suçlayarak ve sosyal medya platformunun Sputnik ve Russia Today gibi hükümet destekli haber kuruluşlarına kullanıcı erişimini kısıtladığını söyleyerek Facebook'a erişimi engellemişti. Daha sonra Rusya'nın resmi haber ajansı Tass'ın bildirdiğine göre, Rusya Başsavcılığı Meta'nın yasalara göre "aşırılıkçı bir örgüt" olarak etiketlenmesini talep etmişti. Reuters'in Tass'a dayandırdığı haberine göre, Moskova'daki bir mahkeme Meta'nın Rusya'da "aşırılıkçı faaliyetlerden" suçlu bulunmasının ardından temyizini reddetti. Meta'nın Ukrayna ve Polonya gibi belirli ülkelerdeki kullanıcıların Rusya'ya karşı şiddet çağrısında bulunan gönderilerine izin verildiği iddia ediliyordu. Karar, WhatsApp ve Instagram dahil olmak üzere Meta tarafından sağlanan tüm hizmetlerin ülkede kesileceği ve Rusların bu platformlara erişimini kaybedeceği anlamına geliyor. Ayrıca bu platformların kullanılması suç teşkil edecek.