28 Ocak Cumartesi 2023
1 yıl önce

İşgalci İsrail polisinden Filistinli gence 'George Floyd' benzeri gözaltı: Nefes alamıyorum

Filistinliler, İsrail yönetiminin Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarma planını protesto etti. Şeyh Cerrah'taki gösteriye, evlerinden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan aile üyelerinin yanı sıra Doğu Kudüs'te ikamet eden çok sayıda Filistinli katıldı. Bölgede gerginliğin artması üzerine İsrail polisi göstericilerin üzerine toplumsal olaylara müdahale aracından tazyikli su sıktı. "Nefes alamıyorum beni boğuyorsun" İsrail polisinin Ömer el-Hatib isimli Filistinli genci gözaltına alması "George Floyd" olayını hatırlattı. Filistinli genci yere yatıran bir İsrail polisi, Hatib'in boynuna diziyle bastı. Gözaltı sırasında Hatib'in İsrail polisine "Nefes alamıyorum, beni boğuyorsun" dediği duyuldu.

1 yıl önce

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombalarıyla saldırdı

İsrail ve Filistin arasında ateşkes sağlanmasının üzerinden 12 saat geçtikten sonra, İsrail polisi yine cemaati hedef aldı. Yüzlerce masumun katledildiği Filistin'de cuma namazına giden cemaate, polis tarafından ses bombası atıldı. SES BOMBALARIYLA SALDIRI ANI Can kaybının olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi paylaşılmazken, saldırı anını cemaat bir kişi o kayda aldı.

1 yıl önce

İşgalci İsrail polisi bir Filistinliyi öldürdü

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, "Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bir kişinin polise bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" ifade edildi. Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesindeki Avusturya Misafirhanesi (Austrian Hospice) yakınında meydan gelen olayda, 2 İsrail polisinin yaralandığı, saldırıyı gerçekleştiren kişinin de ateş edilerek "etkisiz hale" getirildiği kaydedildi. Açıklamada, vurulan kişinin sağlık durumuna ilişkin ise bilgi verilmedi. Öte yandan İsrail ve Filistin basınında yer alan haberlerde, İsrail polisince ateş açılarak vurulan Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Olayın ardından İsrail polisi, Eski Şehir bölgesinin bazı kapılarını bir süreliğine kapattı. İsrail güçleri, "bıçaklı saldırı" veya "araçla ezme" girişimi iddiasıyla Filistinlilere yönelik ihlallerini sürdürürken, insan hakları örgütleri İsrail'i Filistinlilere karşı yargısız infaz yapmakla suçluyor.