26 Eylül Salı 2023
1 yıl önce

Çöp konteynerinin başında yemek yiyerek duygu sömürüsü yapıyorlar

İstanbul'da çöpten ekmek yeme numarasıyla duygu sömürüsü yapıp dilenenler cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntüleyen kişi kendilerini şikayet edeceğini söylediğinde iki dilenci, oynayarak uzaklaştı.

9 ay önce

Düzce'de depremzedeler için konteynerler kuruluyor

Kentte 23 Kasım'da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından depremzedelerin acil barınma ihtiyacının karşılanması için bölgeye 280 konteyner sevk edilmesi kararlaştırıldı. AFAD tarafından belirli noktalara ve toplanma alanlarına çadırlar kurulan kentte, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çalışmaları neticesinde evlerinde ağır hasar oluşan ve acil yıkım kararı verilen vatandaşlar için konteyner sevk edildi. AFAD Bölge Lojistik Merkezi'ne gelen 138 konteynerden 113'ünün kent merkezi ve ilçelerde kurulumu tamamlanırken, geriye kalan ve bölgeye ulaşacak konteynerlerin kurulumunun ise gelecek günlerde yapılacağı öğrenildi. Ayrıca Çilimli ve Gölyaka ilçelerinde geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri devam ediyor. Öte yandan depremzede vatandaşların barınma ihtiyacına yönelik kurulan çadırlarda 10 bin 126 kişi barınıyor. Afet Yönetim Merkezi koordinesinde spor salonu, yurt ve pansiyonlarda ise 1028 kişi konaklıyor. Kentte 17 ikram aracı ve 9 mobil mutfakla vatandaşlara hizmet veriliyor. "Vatandaşlarımız ev konforunda devletimizin imkanlarından yararlanacak" Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, ilçede yaklaşık 7 dönümlük alanı konteyner kent için hazırladıklarını belirtti. Kurulumun başladığını, ilk etapta 25 konteyner kuracaklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti: "Hasarlı 40 evin yıkımı başladı. Kiracı, ev sahibi olan ve evi yıkılanlar, burada altyapısı tamamlanmış konteyner kentimizde rahat bir şekilde, ev konforunda devletimizin imkanlarından yararlanacak. Kurumlar arası işbirliğine önem vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz." Günlük yaşama dönmek için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Demircan, depreme de her an hazırlıklı olunması gerektiğini ifade etti.

7 ay önce

Osmaniye'de, konteyner kent kuruluyor

Osmaniye'de, AFAD ve TOKİ ortaklığıyla 122 bin metrekare alana konteyner kent kurulumu için çalışmalar devam ediyor.

7 ay önce

Malatya'da dev konteyner kent! Binlerce depremzedeye ev sahipliği yapıyor...

Malatya'da bin konteynerin yer aldığı Beydağı Konteyner Kent, 2 bin 200 depremzedeye ev sahipliği yapıyor.  Yeşilyurt ilçesinde, İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından daha önce kurulumu yapılan konteyner kent, Kahramanmaraş depremlerinin ardından depremzedelere tahsis edildi. Konteyner kentte kurulan Elif Nur Şeyma Dalhançer Eğitim Merkezi'nde ise okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim veriliyor.  Bunun yanı sıra depremzede çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Cami ve marketin de yer aldığı konteyner kentte depremzede vatandaşların yemek ihtiyacı karşılanıyor. Depremzedelerden Yavuz Bakay, depremin ardından devletin yanlarında olduğunu, herkesin elinden geldiğini yaptığını söyledi. Malatya Büyükşehir Belediyesinde işçi olduğunu belirten Bakay, "Ben 7/24 görev yapıyorum, ailem burada kalıyor, deprem olduğundan bu yana ilk kez ailemle vakit geçirdim. Burada barınma imkanı bulduk, Allah herkesin yardımcısı olsun." dedi. Bakay, konteyner kentte her ihtiyacın karşılandığını anlatarak, "Allah devletimize zeval vermesin, tabi ki şu ortamda bir süre sıkıntılar olacak ama şu an yapılanlardan memnunuz." diye konuştu. Adıyaman'da da afetzedelerin barınma ihtiyacını karşılamak için geniş bir alana konteyner kent kuruluyor.

7 ay önce

CHP'nin konteynerlerine el konuyor yalanını CHP'li başkan bozdu

Tükiye 6 Şubat sabahı büyük bir felakete uyandı. 11 ilde şiddetli deprem yüzünden yer yerinden oynadı. Türkiye el ele yaralarını sarmaya, canları kurtarmaya çabalarken karanlık sosyal medya hesapları da ilk günden itibaren provokasyon ve dezenformasyona başladı. Muhalefetin güdümündeki Twitter hesapları, yalan üstüne yalan servis etmeye başladı. O yalanlardan biri de Bodrum Belediyesi'nin depremzedeler için Hatay'a gönderdiği konteynerlere valiliğin el koyduğu iddiasıydı. CHP'nin yalanını CHP'li başkan bozdu Sosyal medyada yayılan yalan, medya organlarında haber bile oldu lakin yalanı, bizzat iddiada belirtilen Bodrum Belediyesi bozdu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, söz konusu paylaşımı alıntılayarak iddiayı yalanladı.  "İddia tamamen gerçek dışıdır" Aras şu ifadeleri kullandı; Değerli Bodrumlular, iyi akşamlar.. Bu akşam sosyal medyada yayınlanan bu iddia tamamen gerçek dışıdır. İddia edilenin aksine, Hatay Valiliği ile ilk günden itibaren devam eden iş birliğimiz, sorunsuz olarak sürmektedir. Malatya'dan sevgiler, selamlar.

6 ay önce

AFAD duyurdu: Deprem bölgesindeki 11 ile kurulan çadır ve konteyner sayısı

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen büyük deprem felaketinin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bölgede çalışmalarını sürdürüyor. AFAD, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile deprem bölgesinde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgiler paylaştı. AFAD, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, çadır sevkiyatının aralıksız devam ettiğini, şu ana kadar 332 noktada çadır kent alanları oluşturulduğunu belirtti. Bireysel çadır talepleriyle birlikte toplamda 356 bin 419 çadır kurulumunun tamamlandığını belirten AFAD, 103 bin 684 konteyner kurulumu planlandı. İl il kurulan çadır sayısı Buna göre, şimdiye kadar depremden etkilenen illerimizde kurulan çadır sayısı şu şekilde sıralandı; ▪️ Hatay - 97.212 ▪️ Kahramanmaraş - 77.188 ▪️ Gaziantep - 49.795 ▪️ Adıyaman - 49.353 ▪️ Malatya - 36.907 ▪️ Adana - 17.515 ▪️ Şanlıurfa - 8.990 ▪️ Osmaniye - 7.377 ▪️ Diyarbakır - 7.458 ▪️ Kilis - 4.624 162 noktada 8 bin 530 konteyner kuruldu Deprem bölgesinde 162 farklı alanda toplam 103 bin 684 konteyner kurulumu planlandı. Şu ana kadar 8 bin 530 konteyner kurulumu tamamlandı. AFAD'dan yapılan açıklama Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Asrın felaketinde vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla şu ana kadar 11 ilimizdeki 332 noktada çadır kent alanları oluşturuldu.

Bireysel çadır talepleri ile birlikte  356 bin 419 çadır kurulumu tamamlandı. 

Afet bölgesinde ve afet bölgesi dışında; çadır, konteyner, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve diğer tesislerde barınma hizmeti sunulan kişi sayısı; 1 milyon 915 bin 598. "78 uçak 116 helikopter ile toplam 13 bin 999 sorti yapıldı" Afet bölgesinden tahliyelerimiz AFAD koordinasyonunda devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tahliye edilen ve kendi imkanları ile tahliye olup gittiği ilimizde Valilik ve Kaymakamlıklara başvurarak kayıt yaptıran toplam kişi sayısı; 1 milyon 971 bin 589.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarme Genel Komutanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü'ne ait 78 uçak 116 helikopter ile toplam 13 bin 999 sorti yapıldı. "90 milyon 382 bin 579 sıcak yemek dağıtıldı" Türk Kızılay, AFAD, MSB, Jandarma ve Sivil Toplum Kuruluşlarından bölgeye toplam 370 mobil mutfak, 86 ikram aracı, 47 mobil fırın bölgeye sevk edildi.

Afet bölgesinde 90.382.579 sıcak yemek ile 14.820.562 kumanya ve paketli gıda dağıtımı yapıldı.

İlgili kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, gönüllülerimiz ve Aziz milletimizin destekleri ile çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

6 ay önce

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerde, 332 çadır kent ile 209 konteyner kentin kurulumu yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, şubat ayına ilişkin çalışma ve operasyon verilerini paylaştı. Buna göre, 332 çadır kentin kurulduğu bölgelerde, Hatay'da 101 bin 168, Kahramanmaraş'ta 81 bin 216, Gaziantep'te 49 bin 795, Adıyaman'da 50 bin 763, Malatya'da 39 bin 871, Adana'da 17 bin 515, Şanlıurfa'da 8 bin 990, Osmaniye'de 8 bin 602, Diyarbakır'da 7 bin 458, Kilis'te 4 bin 624 ve Elazığ'da 480 olmak üzere 370 bin 482 çadırın kurulumu sağlandı.

6 ay önce

Malatya'da 25 futbol sahası büyüklüğündeki konteyner kent hizmete girdi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde büyük hasar alan Malatya'da depremzedeler için yapılan konteyner kent hizmete alındı.

1 2 3