27 Eylül Çarşamba 2023
2 yıl önce

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto: Avrupa'nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye'nin elinde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Bakanı Peter Szijjarto ortak basın açıklaması düzenledi. AB'nin gerçekleri görmesini gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB ile ilişkileri geliştirmek istediğini söyledi. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise, 'İster beğensinler ister beğenmesinler, Avrupa'nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye'nin elindedir' açıklamasında bulundu

2 yıl önce

Macaristan: Türk savunma sanayisindeki tüm ürünleri değerlendiriyoruz

Türkiye, insansız hava araçları teknolojisindeki başarısıyla göz dolduruyor. Libya, Suriye ve son olarak Dağlık Karabağ'ın işgalci Ermenistan güçlerinden geri alınmasında büyük paya sahip olan SİHA'lar için birçok ülke satın alma seçeneğini değerlendiriyor. MACARİSTAN'DAN SİHA AÇIKLAMASI Halihazırda Katar, Azerbaycan ve son olarak Avrupa Birliği ve NATO üyesi Polonya tarafından satın alınan SİHA'larla yakından ilgilenen ülkeler arasında Letonya, Kazakistan, Macaristan ve Romanya da bulunuyor. Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Rus basınından Sputnik'e yaptığı açıklamada Bayraktar TB2'leri değerlendirdi. "GÖZÜMÜZ, TÜRK SAVUNMA SANAYİİ ÜRÜNLERİNDE" "Bu konuda şu anda net bir plan yok." diyen Matis, görüşmelerin sürdüğünü ve en uygun olanı seçmeye hazır olduklarını kaydetti. Matis, "Sadece İHA/SİHA konusunda değil. Bizim gözümüz Türk savunma sanayisinin tüm ürünlerinde." ifadesini kullandı. "TÜRKİYE ÇOK İYİ İŞLER ÇIKARIYOR" Daha önce Macar basınında çıkan haberlerde, Türk savunma sanayisinin kaydettiği ilerleme okurlara aktarılarak, "Türkiye'nin başka ülkeleri zengin etmek yerine kendi bağımsız savunma teknolojisini geliştirdiği" vurgulanmıştı. ''Türkiye kendi savaş uçağını, uçak gemisini, zırhlı araçlarını geliştiriyor ve bu arada ürettiği İHA'lar da çok iyi işler çıkarıyor.'' denilmişti.

1 yıl önce

Bakan Soylu'dan Macaristan’da Türk Şehitliği'ne ziyaret

Resmi ziyaret kapsamında başkent Budapeşte'de bulunan Soylu, buradaki Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek Birinci Dünya Savaşı Galiçya Cephesi Şehitleri Anıtı'na çelenk bıraktı. Soylu'ya, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın yanı sıra Türk heyeti eşlik etti. Askerlerin mezarlarına karanfil ve gül bırakıp dua eden Soylu, imzaladığı şehitlik defterine şunları yazdı: "Bu coğrafyadaki hiçbir milletin tarihi, diğerlerinden bağımsız, yalnız bir tarih değildir. Macaristan’la tarih boyunca kurduğumuz yakın ilişkiler, Macar kökenli ünlü tarihçimiz Peçevi’den İbrahim Müteferrika’ya kadar Macar asıllı pek çok değerli insanımız, ülkemize sığınmış ve Sultan Abdülmecid Han’ın tüm baskılara rağmen iade etmediği Macar mülteciler ve nihayetinde Galiçya Cephesi’nde kahramanlık destanı yazan aziz şehitlerimiz, iki ülke tarihindeki dostluk zeminin temel taşları olmuştur. Burada yatan kahramanlarımız, onların manevi varlıkları, onurlu duruşlarıyla verdikleri mesaj, geçmişteki güzel ilişkilerimizi geleceğe de taşıyacak olan en önemli rehber olacaktır. Bu vesileyle burada yatan tüm şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Dost ve kardeş ülke Macaristan’ın topraklarında huzur içinde yatınız. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun."

1 yıl önce

UND: Türk polisi, Macaristan'da Türk tırlarını kaçak göçmenlerden koruyacak

UND açıklamasında, Türk ihracat yüklerini taşıyan nakliyecilerin, kaçak göçmenlerin Sırbistan ve Macaristan gibi ülkelerde tırlara kaçak binmesi nedeniyle büyük zorluklar yaşadığı ve para cezalarıyla karşılaştığı aktarıldı. Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "sorunun çözümü ve yaşanan vakaların önüne geçmek için başlatılan Dostluk Yolu Projesi kapsamında Macar hudut kapılarında Türk polisinin görev yapmaya başladığını" açıkladığı hatırlatıldı. Söz konusu gelişmenin sektör için büyük bir müjde olduğu belirtilen açıklamada, "Sayın Bakanımıza, uluslararası kara yolu taşımacılarının en büyük sorunlarından biri olan ve firmalara büyük bir operasyon ve mali külfet getiren kaçak göçmen sorununa getirdiği bu çözüm için sektörümüz adına minnetlerimizi sunuyoruz." ifadesi kullanıldı. Karar ile uluslararası kara yolu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştiren Türkiye tırlarının taşımalarını sorunsuz gerçekleştirebileceği aktarılan açıklamada, kararın aynı zamanda Türkiye'nin ihracat hedeflerine daha hızlı ulaşması için önemli bir adım olduğu vurgulandı. Açıklamada, 2019 yılında "Sıla Yolu Projesi" kapsamında Sırbistan'ın sınır kapılarında Türk polisinin göreve başlaması ile kaçak göçmenlerin Türkiye tırlarına binmesinin engellendiği, birçok farklı konuda Türk araçlarına destek verildiği, bu sayede 50 binden fazla Türk tırının geçişlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirdiği kaydedildi. Açıklamada, "Proje kapsamında ilk etapta 25 Türk polisinin de ülkemizin Avrupa'ya ihracatında ana güzergah olan Macaristan'ın Romanya ve Sırbistan sınır kapılarında göreve başlamasıyla birlikte ülkemiz ihracatının sorunsuz taşınmasını teminen çok önemli bir iş birliğine imza atılmıştır." denildi.

1 yıl önce

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Komisyonu'nun sorumsuz davranışı nedeniyle zor durumda kaldıklarını söyledi

Orban, Brüksel'de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi girişinde basına açıklamalarda bulundu. Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi konusunda üye ülkeler arasında bir uzlaşı sağlanmadığına işaret eden Orban, "AB Komisyonu'nun sorumsuz davranışı nedeniyle zor bir durumdayız." dedi. Orban, Komisyonun enerji konusunda bir yaptırım teklifi hazırlamadan önce üye ülkelerle görüşmesi gerektiğini vurguladı. "Bu noktada bir anlaşma yok" diyen Orban, AB Komisyonu'nun Rusya'ya petrol ambargosu teklifini bir anda ortaya attığını anlattı. Orban, "Enerji çocuk oyuncağı değil, ciddi bir konu." ifadesini kullandı. Enerji güvenliği konusundaki sorunlara çözüm getirilmesi halinde 6'ncı yaptırım paketine destek verebileceklerini belirten Orban, boru hatlarından taşınan petrolün yaptırım paketi dışına çıkarılmasının kötü bir çözüm olmadığını söyledi. Orban, petrol boru hattında bir sorun olması halinde Rus petrolünü deniz yoluyla alabilmek için garantiler istediklerini de sözlerine ekledi. AB Komisyonu, ay başında üye ülkelere Rusya'ya yönelik 6'ncı yaptırım paketi taslağını göndermişti. Pakette, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve bazı kişilerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya'nın en büyük bankası olan Sberbank ve diğer 2 bankanın uluslararası ödeme sistemi SWIFT'ten çıkarılması, Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya'nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya'dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılması yer alıyordu. AB Komisyonu, bazı üye ülkelerin karşıt tutumu nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde bazı değişiklikler yapmıştı. Rusya'dan boru hatları ile petrol alan, Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya petrol ithalatında ek süre tanımıştı. Söz konusu tavizlere rağmen Macaristan hala ikna edilemedi. En son paketin Rusya'dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru hatlarının yaptırım dışında tutulması teklifi de Macaristan'ı ikna etmeye yeterli olmadı. AB liderleri zirvede, oy birliği gereken bu konuda uzlaşı sağlamaya çalışacak.

1 yıl önce

Macaristan’ı ‘Türkiye sınırı’ diye paylaştılar! Algı operasyonu TikTok paylaşımlarıyla bozuldu

Türkiye’de son dönemde körüklenen sığınmacı düşmanlığı devam ediyor. Bazı siyasi aktörlerin ırkçı açıklamalarının da etkisiyle göçmenler üzerinden algı operasyonu yapılıyor. Toplumun huzurunu bozan her eylemi sığınmacıların gerçekleştirdiğini öne süren provokatörler, göçmenler üzerinden hükümeti hedef alıyor. Peş peşe yaşanan olaylar sosyal medyada sığınmacı karşıtı bir hareket başlattı. ALGI OPERASYONU TİKTOK PAYLAŞIMIYLA BOZULDU Nerede, ne zaman gerçekleştiği belli olmayan olayları sığınmacı provokasyonuna dönüştüren bazı hesaplar, algı oluşturma çabasını sürdürüyor. Bir sosyal medya kullanıcısının “Yahu bir ülkeye merdiven dayanır da girilir mi?” notuyla paylaştığı görüntü sosyal medyada gündem oldu. Tellere merdiven dayayan bir grup göçmenin geçtiği sınırın Türkiye sınırı olduğu öne sürüldü. Ancak sınırı geçen göçmenlerin TikTok’ta yaptığı paylaşım ortaya çıktı. GÖRÜNTÜ MACARİSTAN SINIRINDA ÇEKİLDİ Görüntüyü TikTok hesabından paylaşan kişinin kendisine “Hangi sınır?” diye soran takipçisine “Macar” diye yanıt verdiği görüldü. Ancak algı peşinde olan hesaplar, Macaristan sınırında çekildiği ortaya çıkan görüntüleri Türkiye’de çekilmiş gibi paylaşamaya devam etti.

1 yıl önce

Macaristan'da Avrupa genelinde artan enerji fiyatları nedeniyle "acil durum" ilan edildi

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, düzenlediği haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın uzaması ve Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle tüm Avrupa'da enerji fiyatlarının ciddi biçimde arttığını söyledi. Avrupa'nın büyük bir bölümünde enerji krizi oluştuğunu kaydeden Gulyas, güncel duruma göre Avrupa'da sonbaharda ve kışın yeterli miktarda doğal gaz olmayacağını belirtti. 7 maddelik eylem planı 1 Ağustos'ta yürürlüğe girecek Gulyas, söz konusu problemin çözümü için Macar hükümetinin de diğer ülkeler gibi bazı önlemler aldığına dikkati çekerek, hükümetin bu kapsamda "enerji acil durum" ilan ettiğini ve 1 Ağustos'ta yürürlüğe girecek 7 maddelik eylem planı hazırladığını duyurdu. Alınan tedbirler kapsamında, ülkedeki doğal gaz üretim miktarının 1,5 milyardan 2 milyar metreküpe yükseltileceğini ve kömür üretiminin artırılacağını vurgulayan Gulyas, hanelere sağlanan indirimli doğal gaz ve elektriğin 1 Ağustos'tan itibaren sadece ortalama hane tüketim düzeyine kadar destekleneceğini vurguladı. Macaristan'daki doğal gaz depolama tesislerinin doluluk oranının yüzde 44 olduğunu belirten Gulyas, hükümetin daha fazla doğal gaz anlaşması imzalaması için Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'yu görevlendirdiğini söyledi.

1 2