25 Haziran Salı 2024
4 yıl önce

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘uyuz’ açıklaması!

saglık bakanlığı, uyuz

2 yıl önce

İstanbul'da barajlar taşmaya başladı… İSKİ: Çok mutluyuz

Artış nedeniyle Melen Barajı'ndan transfer edilen su da durduruldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son durumu anlattı. Barajlardaki doluluk oranını nedeniyle "Çok mutluyuz" diyen Mermutlu taşan barajların da olduğunu ifade etti. Mermutlu, "Bu barajlarımızdan bir kısmı şu an taşıyor. Elmalı Barajı ve Istranca'ndaki 5 barajımız taşıyor. Taşmak üzere olan barajlarımız da var. Ömerli Barajı bunlardan biri. Ömerli Barajı yüzde 95 mertebelerinde doldu. Bu yüzden Melen'den su transferini durdurmuş durumdayız. Bu taşkınlara yönelik olarak da tedbirlerimizi alıyoruz" şeklinde konuştu. Salı günü meydana gelen yağışlarla ilgili konuşan Mermutlu, "Ömerli Barajı'na 24 saat içerisinde metrekaresine 46 kilogram, Terkos'a 32 kilogram, Büyükçekmece'ye 40 kilogram, Sazlıdere'ye 57 kilogram yağış düştü. Bunun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.

1 yıl önce

İçişler Bakanı Süleyman Soylu: Biz sizin göçmen deponuz muyuz?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin göçe kaynaklık eden bütün ülkelerde var olduğunu söyleyerek “Elimizden geleni yapıyoruz.” dedi. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen 2. Göç Diyaloğu Konferansı’na katılan Soylu, burada konuşma yaptı. Soylu, Avrupa kadar Türkiye’nin de kendi iç dengeleri olduğunu söyleyerek “İngiltere bize teklifte bulundu. Resmen bulunamıyor da bize gelen göçmenlerin bir kısmını size gönderelim. Biz sizin göçmen deponuz muyuz? Biz Avrupa’nın göçmen deposu muyuz? Biz insani olarak bugüne kadar her türlü adımı attık.” dedi. Türkiye’nin sorunun kaynağında göçe kaynaklık eden ülkelerde çözüme yönelik politikasının devam ettiğine işaret eden Soylu, “Biz Afganistan’da Taliban iş başındayken iyilik trenleri gönderiyoruz. Oradaki insanların kışın donmaması, gıda eksikliklerinin olmaması, hayatlarının devam edebilmesi için. Peki bunu sadece biz mi yapmalıyız? Bütün dünya bu konuda 50 bin dolarlık, 60 bin dolarlık kişi başına gelir seviyesi olup burada ölü numarası yapan ülkeler bunları gerçekleştirmemeli mi?” diye konuştu. Soylu, Pakistan’da yaşanan selde 36 saatte bölgeye gidip geldiklerini belirterek “Binlerce kilometre yol yaptık. Hava ve karadan en uç noktasına kadar ulaştık. Sadece 100 bin çadır gönderiyoruz Pakistan’a. Dünya nerede? Beni bağışlayın ama Birleşmiş Milletler (BM) nerede? Pakistan’ın bir bölü üçü sular altında.” ifadesini kullandı. Lübnan’da ise 0-2 yaşındaki çocukların süt problemi olduğuna dikkati çeken Soylu, “Gıda dahil olmak üzere oraya da iyilik gemisi gönderiyoruz. Pakistan’a şu ana kadar 6 iyilik treni, onlarca da uçak gönderdik. 500 bin gıda, 100 bin çadır, hijyen malzemeleri göndermeye devam ediyoruz. Aynısını Afganistan’a yapıyoruz.” dedi.

1 yıl önce

İletişim Başkanlığı'ndan 'uyuz' iddialarına yalanlama: Gerçeği yansıtmıyor

Türkiye, Asrın Felaketi'nin yaralarını sarmak için cansiperane mücadelesini sürdürüyor. Deprem üzerinden algı oluşturmaya çalışanlar da özellikle sosyal medya üzerinden sık sık yalan haberlerle vatandaşları manipüle etmeye çalışıyor. Son olarak provokatörler, "Diyarbakır'da bulunan Çadırkentte uyuz salgını başladı" iddiasını gündeme taşındılar. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu iddiayı yalanlayan bir açıklamayı kamuoyuyla paylaştı. "BULAŞICI HASTALIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR" Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Afet bölgesinde toplu yaşam alanlarında kalan vatandaşlarımıza düzenli olarak sağlık taraması yapılmaktadır. Ayrıca Birinci Basamak Poliklinik Hizmeti, Psikososyal Destek Hizmeti, Aşılama ve Takip Hizmetleri de verilmektedir. Uyuz başta olmak üzere herhangi bir bulaşıcı salgın hastalık durumu söz konusu değildir. GERÇEĞİ YANSITMIYOR Çadırkentte ve diğer toplu yaşam alanlarında nadiren de olsa bulaşıcı hastalık tanısı konulan hastalar olmakla birlikte bu hastalar ivedilikle Valilik tarafından tahsis edilen izolasyon bölgelerinde izole edilmektedir. "Diyarbakır'da bulunan Çadırkentte uyuz salgını başladı" iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır." denildi. https://twitter.com/dmmiletisim/status/1630300697676709889?s=46&t=vLFPGJQZHQENGMdkILoWtg

9 ay önce

Özgür Özel: Biz de hacı torunuyuz

CHP Genel Başkanlığı'na aday olan Özgür Özel, hiçbir inançla sorunları olmadığını, CHP'lilerin de hacı torunu olduğunu söyledi.

8 ay önce

İYİ Parti'den CHP'ye 'destek' resti: Mecbur ve mahkum muyuz?

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için, "Bu isimleri desteklemeye mecbur ve mahkum muyuz" dedi. Vural, "Hodri-Meydan buyursunlar İYİ Parti'nin adaylarını desteklesinler." ifadelerini kullandı.