24 Haziran Pazartesi 2024
4 yıl önce

Tanıtım öncesi Bakan Varank'tan yerli otomobil açıklaması

mustafa varank, sanayi ve tekonoloji bakanı, yerli otomobil, açıklama

3 yıl önce

Bakan Varank: KOSGEB başvuruları pazartesi başlıyor

Bu açıklamanın ardından HDP'den cevap gecikmedi. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Ağıralioğlu'nu kastederek bir tweet attı. Kenanoğlu, "Yavuz it havlamış yine…!" ifadelerini kullandı.

3 yıl önce

Varank, Babacan'a 'mütevazılık' geçmişini anımsattı: “Mercedes harici araca burun kıvıran...”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın "Fotokopi çektiğimiz A4 kağıdını önlü arkalı kullanarak tasarruf ettiğimiz günlerde benim için 'Fren Ali' demişlerdi" şeklindeki açıklamasına sessiz kalamadı. Bakan Varak, Ali Babacan'ın paylaşımına yanıt vererek 'mütevazılık' geçmişini hatırlattı. "BEN BİLE KANABİLİRDİM"  Babacan'ın Kore yemeği yemediğinde kriz çıkardığını, yurt dışında Mercedes harici araca burun kıvırdığını ve kalacağı otelin yıldız sayısıyla ilgilendiğini ifade eden Varank, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Busan'da Kore yemeği yiyemeyince kriz çıkaran, yurtdışında Mercedes harici araca burun kıvıran, Londra-Vaşington gezilerinde kalacağı otelin yıldız sayısıyla ilgilenen bir geçmişi olmasa bu mütevazılık numarasına ben bile kanabilirdim."  "FREN ALİ AMA NEYE?" Bakan Varank paylaşımının devamında "Fren Ali ama neye? Sanayiye olmasın sakın?" diye sordu.

2 yıl önce

Bakan Varank: AK Partilileri tespit edenler teröristleri de edebilirlerdi

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen bayramlaşma etkinliğine katıldı. Bağcılar Kadir Topbaş Halk Sarayı'nda yapılan etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. "40 YILDIR BİZ TERÖRLE MÜCADELE EDİYORUZ" Güvenlik güçlerinin sınırda ve sınır ötesinde terörle verdiği mücadeleye değinen Varank, "Bu mücadeleye rağmen şehirlere terörist sokmaya çalışanlar var" dedi. Bakan Varank, “Bayramı huzur içinde geçirmemizin çeşitli vesileleri var. Bunların en önemlilerinden bir tanesi, bunun altını çizmek lazım. Güvenlik güçlerimizin canı pahasına, bu şehirlerde huzuru tesis etmek için yaptıkları operasyonlardır. 40 yıldır biz terörle mücadele ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız terörle mücadelede yeni bir konsept ortaya koydu. Dedi ki, bundan sonra sınırlarımızın içerisinde beklemek yok, teröristler neredeyse, inleri neredeyse gideceğiz bulacağız ve biz o teröristleri ortadan kaldıracağız. İşte şu anda Pençe Operasyonu'nda güvenlik güçlerimiz emin olun Irak'ın kuzeyindeki her bir taşın altını kaldırıp orada bir terörist varsa onlarla mücadele etmek için gayret gösteriyor" dedi. "KALEŞNİKOFLA FOTOĞRAFI OLANLAR BUGÜN BELEDİYEDE ÇALIŞIYOR" "İşte terörle mücadelede geldiğimiz nokta sayesinde biz huzurla bu şehirlerde yaşıyoruz" diyen Varank, "Ama şunun da farkında olmamız lazım. Biz sınırımızdan terörü temizledik, şehirlerimizden, ilçelerimizden terörü temizledik. Sınırın dışarısında teröristlerle mücadele ediyoruz ama hala bu şehirlere teröristleri terör yandaşlarını sokmaya çalışanlar var. Bayram günü bu konulara girmek istemiyorum ama İstanbul belediye başkanının bir açıklamasını gördükten sonra maalesef bu konuya girmek zorunda hissettim. Biliyorsunuz, seçimden önce biz ısrarla şunu söyledik, dedik ki: Bu seçimlerde CHP kirli bir ittifak kuruyor. Ve bu ittifakla terör yandaşlarının, teröristlerle beraber hareket edenleri burada İstanbul'a getirmeye çalışacaklar. Ama biz bunu dediğimizde buna inanmadılar. Şimdi görüyoruz ki İstanbul'da belediye içerisinde çalışan, dağda kaleşnikofla fotoğrafları olan insanlar şu anda belediyede çalışıyor" ifadelerini kullandı. “AK PARTİLİLERİ TESPİT EDENLER TERÖRİSTLERİ DE EDEBİLİRLERDİ" Varank, “Bize şunu söylüyorlar, 'Bizim teröristleri tespit etme durumumuz yok'. Ama İstanbul belediye başkanı, İstanbul'da belediyeyi aldığında nasıl AK Partilileri tespit edip 13 bin kardeşimizi işten atmışsa aynı şekilde o teröristleri de tespit edip işten atabilirdi. Ama bunu yapmadılar. Çünkü bir şeyin diyetini ödüyorlar. Bu manada bizim çok şuurlu olmamız, dikkatli olmamız lazım. Sayın cumhurbaşkanımız, milli teknoloji hamlesi diye bir mottodan bahsediyor. Her alanda kendi kendine yetebilen, kendi göbeğini kendisi kesen bir Türkiye'den bahsediyor. Bizim terörle mücadelede başarılı olabilmemizin bir sırrı da savunma sanayinde yakaladığımız başarıdır" dedi.

2 yıl önce

İETT otobüsüyle miting! Bakan Varank'tan İmamoğlu'na tepki

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İETT'ye ait otobüsle miting yapmasına sert tepki gösterdi. Bakan Varank, "İstanbul'un belediye başkanı neden Rize'de miting yapar? Neden partisinin logo ve otobüsünü kullanmaz? Zarar ettiği iddiasıyla öğrenci biletine bile zam yapan İETT'nin otobüsünü kendisi için tâ Rize'ye neden yollar? diye soramayanlar belediye hakkında neden yazdığımı soruyor" ifadelerini kullandı.

1 yıl önce

Bakan Varank'tan Özdağ'a sert tepki: Yalanını itiraf et

Göçmenlere karşı ırkçı söylemleriyle bilinen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a yönelik "Varank'ın yeğenleri olumsuz işlere karıştı ve adli mercilerce tespit edildi" sözlerine Bakan Varank sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki göstermişti. Bakan Varank paylaşımında Özdağ'ın iddialarının yalan olduğunu belirterek "Benim bırakın kamuda çalışanı, çalışan bir yeğenim yok." ifadelerini kullanmıştı. Özdağ'ın iftiraları sonrası Bakan Varank, suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı. "KIVIRMAYI BIRAK!" Bakan Varank, bugün sosyal medya hesabından Özdağ'a bir tepki daha göstererek, "Kıvırmayı bırak! 4 gün oldu. 2 yeğenimi kamuda 20 yılda gelinebilecek üst düzey görevlere getirdiğim, adli olaylara karışınca yerlerini değiştirdiğim YALANINI ya ispat et, ya da YALANINI itiraf et. Yoksa her gün, senin nasıl bir karakter yoksunu olduğunu yazmaya devam edeceğim." dedi. https://twitter.com/varank/status/1554024250176061440?s=21&t=L7xsgQMqj67KAqQK8H7YWg

1 yıl önce

Bakan Mustafa Varank: Davutoğlu'nun, siyasi hayatının en büyük mücadelesi, ‘Ben nasıl diğer bakanlarla aynı seviyede otururum'dur

https://twitter.com/bugunguncel/status/1574327511399514113?s=46&t=a1BZ7vp93FWPI_Ja8I10zw Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ahmet Davutoğlu'nun, siyasi hayatının en büyük mücadelesi, 'Ben nasıl diğer bakanlarla aynı seviyede otururum, bu bakanlar kurulu olmasın'dır. Bir fotoğraf vardır belki dikkat etmişsinizdir. Kendisini bakanlardan ayırmak için biraz yana kaymıştı" dedi. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK'TAN 6'LI MASA AÇIKLAMA Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, 24 TV Arafta Sorular programında Star Gazetesi Yazarı Esra Elönü'nün programında 6'lı masa hakkında şu açıklamalarda bulundu: 6'lı masada geçmişte bizimle siyaset yapmış olan insanlar oturduğu için tartışmaların hangi siyasetçiden kaynaklı olduğunu görebiliyorum. 6'lı masa ilk kurulduğu günlerde kim nerede oturacak tartışmaları vardı. Oturma düzeni tartışmalarında en cevval Ahmet Davutoğlu'dur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Ahmet Davutoğlu başbakan iken kabine toplantısına başkanlık etmek üzere hükümeti Cumhurbaşkanlığına davet etti. O davette Ahmet Davutoğlu, siyasi hayatının en büyük mücadelesini, ''Ben nasıl diğer bakanlarla aynı seviyede otururum, bu bakanlar kurulu olmasın''dır. Bir fotoğraf vardır belki dikkat etmişsinizdir. Kendisini bakanlardan ayırmak için biraz yana kaymıştı. Protokolün oturma düzenindeki büyük kavgalar Ahmet Davutoğlu'ndan kaynaklıdır. Büyük ihtimalle 6'lı masanın kavgalarının müsebbibidir. "(6'lı Masa) Ne yapacaklarına kendileri karar verecek. Biz hiçbir zaman rakibimizin ne yapacağıyla ilgilenmedik. Biz ne yapacağız, nasıl yapacağız? Nasıl bir Türkiye inşa edeceğiz buna odaklanıyoruz. Bundan önce de hep buna odaklandık'' 6'lı Masa ne yapacaklarına kendileri karar verecek. Biz hiçbir zaman rakibimizin ne yapacağıyla ilgilenmedik. Biz ne yapacağız, nasıl yapacağız? Parti programımızı, seçim beyannamemizi nasıl oluşturacağız? 2023 seçimlerinden sonra nasıl bir Türkiye inşa edeceğiz buna odaklanıyoruz. Bundan önce de hep buna odaklandık. Dolayısıyla 6'lı masanın adayının kim olacağı kendilerini ilgilendirir. Görünen o ki Kılıçdaroğlu bu işi çok istiyor. Bunun ile ilgili hamlelerini yapıyor. Bir genel başkanın kürsüye çıkıp benimle misiniz değil misiniz diye ilan etmesi aciziyettir. Demek ki kendi partisini bile ikna edememiş bir genel başkan 6'lı masadan çıkmaya çalışıyor demektir. Bu da işlerinin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. 6 tane rakip olması gereken partinin bir araya gelerek bir işi başaracaklarını biz düşünmüyoruz. Hangi adayı gösterirse göstersin Allah'ın izni ile Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 seçimlerinde büyük bir zafer ile çıkacak. 6'lı masanın tek derdi Recep Tayyip Erdoğan'ı nasıl cumhurbaşkanı yapmayız. Böyle bir anlayışın siyasette başarılı olması mümkün değildir.

1 yıl önce

Bakan Varank girişim başına 50 bin dolar destek sağlanacağını açıkladı

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ve Turcorn 100 Programı Tanıtım Töreni düzenlendi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. TERZİ USULÜ DESTEK VERECEĞİZ Bakan Varank, tanıtım toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Varank, "Turcorn potansiyeli taşıyan firmalarımıza vereceğimiz desteklerden bahsettik. Türkiye teknoloji tabanlı girişimcilikte altın çağını yaşıyor. Şu anda çok ciddi bir ivme yakaladık girişimcilik ekosisteminde. Geçtiğimiz yıl teknoloji tabanlı girişimler 1,6 milyar dolar yatırım almışlardı. Bu sene bu rakamı yakalayacağımız, geçeceğimize inanıyoruz. Bu başarı hikayesini daha da ileri taşımak aslında Türkiye'den daha fazla milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket çıkarmaktan geçiyor. Turcorn 100 Programıyla bu potansiyeli taşıyan firmalarımıza, özellikle teknoloji tabanlı girişimcilerimize biz terzi usulü destekler vereceğiz. Mevzuatta eksiklerimiz varsa bunları güncelleyeceğiz, maddi olarak desteğe ihtiyaçları varsa bunları vereceğiz. En önemlisi daha önce bu süreçleri yaşamış, unicorn olmuş firmalarımızın değerli yöneticileri bu potansiyel taşıyan firmalarımıza mentörlük yapacaklar, danışmanlık verecekler. Onlar süreçlerini daha rahat ve hızlı geçirsinler diye onlara destek olacaklar" dedi. 50 BİN DOLAR DESTEK; BAŞVURULAR BAŞLADI Yeni bir destek programında da bahseden Bakan Varank, Yurt Dışı Hızlandırıcı Destek Programı için başvuruların bugün başladığını söyledi. Bakan Varank, "Yeni girişimler, start uplar, filiz girişimlerin büyümesi gerekiyor. Yeni pazarlara açılması gerekiyor. Bunun farklı mekanizmaları var. Bunlardan bir tanesi de hızlandırma programları gerçekleştirmek. Hızlandırma programlarıyla biz potansiyel taşıyan filiz şirketlerimizi, start-uplarımızı yurt dışına götüreceğiz. Oradaki networklere dahil edeceğiz. Orada mentörlük desteği almalarını, danışmanlık desteği almalarını ürünlerini pazarlamalarını, ya da ticarileşmiş fikirlerini nasıl daha hızlı yatırıma dönüştürebilirler, bunlarla ilgili biz girişimlerimize destek vereceğiz. Bu hızlandırma programı desteğinden start-uplarımız faydalanabileceği gibi, Türkiye'de yatırım fonları, Teknoparklar da bu destekten faydalanabilecek. Biz burada girişim başına 50 bin dolara kadar destek vereceğiz. Bu programa seçilen start-uplarımız, filiz girişimlerimiz bir network olarak, grup olarak ya da tek başına yurt dışındaki hızlandırma programlarına gidecekler, biz onların oradaki masraflarını 50 bin dolara kadar karşılamış olacağız. Buradan çağrıyı yapmış olayım. Hızlandırma programına başvurular bugün itibariyle açıldı. KOSGEB'ten hızlandırma programına başvurmak isteyen özellikle teknoloji tabanlı start-uplarımız bugün başvurabilir. Yurt dışındaki hızlandırma programlarına dahil olup bizden 50 bin dolarlık destek alabilirler. Bunun neticesinde, firmalarımız hızlı şekilde büyüyecekler, gelişecekler, yeni pazarlara açılacaklar. Satışlarını artıracaklar, ihracat yapabilecekler ve yatırım alacaklar" ifadelerini kullandı.