21 Mart Salı 2023
2 yıl önce

Vladimir Putin: “Ülkedeki vakalar artıyor. Ölüm oranının artması çok endişelendiriyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin bazı bölgelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) durumunun zor olduğunu belirterek, "Ülkedeki vakalar artıyor. Ölüm oranının artması çok endişelendiriyor." dedi

2 yıl önce

Vladimir Putin: Başkan Erdoğan sözünün eri bir adam, ülkesi için sonuna kadar gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıl sonu değerlendirme toplantısında yöneltilen bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Putin, "Başkan Erdoğan ile bazı konularda görüş ayrılıklarımız var. Ama o sözünün eri bir adam. Ülkesi için yararlı olduğunu düşünüyorsa sonuna kadar gidiyor." dedi

1 yıl önce

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus-Amerikan ilişkilerinin son yıllarda ABD’deki iç siyasi mücadeleye kurban edildiğini söyledi

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilere değinen Putin, ABD ile birçok alanda çalışmaya hazır olduklarını dile getirerek, "Uluslararası ilişkilerde istikrar ve öngörülebilirlik en önemli değer. Amerikan ortaklarımız tarafından geçen yıllarda bu konuda bir şey göremedik." şeklinde konuştu. Putin, ABD’nin Rusya’yı seçimlere müdahale etmek ve siber saldırı düzenlemek ile suçladığına dikkati çekerek, "Rus-Amerikan ilişkileri son yıllarda ABD’deki iç siyasi mücadeleye kurban edildi." dedi. Daha önce, ABD’ye siber alanda birlikte çalışma teklifinde bulunduklarını hatırlatan Putin, ABD’nin bu teklifi reddettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Kimsenin birbirinin iç siyasi süreçlerine müdahale etmemesi gerekiyor. Ne ABD’in Rusya'nın ne de Rusya'nın ABD'in iç hayatına müdahale etmemesi lazım. Dünyadaki tüm ülkelerin halklarına barış içinde gelişmesine fırsat vermek gerekiyor. Kriz durumlarının, dışarıdan müdahale olmadan halk içinde çözülmesi gerekiyor ancak ABD yönetimi için bu çağrı, pek bir şey ifade etmiyor. ABD yönetiminin yine de diğer ülkelerdeki iç süreçlere müdahale edeceğini düşünüyorum. Bu süreç artık çok zor şekilde durdurulabilir, çünkü çok hızla yürüyor." NATO’nun siber alanını, "savaş" alanı olarak ilan ettiğini hatırlatan Putin, Rusya'nın bundan "rahatsız" olduğunu vurguladı. Putin, Biden’ın kendisini "katil" olarak tanımlamasına ilişkin ise "Çalışma esnasında, farklı taraftan saldırılara alıştım. Bu beni şaşırtmıyor. İnsanlarla uluslararası arenada birlikte çalışıyoruz, tartışıyoruz. Biz gelin ile damat değiliz ve birbirimize sonsuz sevgi ve dostluk konusunda yemin etmiyoruz. Biz ortağız ve bazı konularda birbirimizle rekabet ediyoruz. Sert söylem ise Amerikan kültürünün tezahürüdür." ifadelerini kullandı. "ÇİN’İN DÖRDÜNCÜ UÇAK GEMİSİNİ İNŞA ETMESİ BİZİM İÇİN TEHLİKE DEĞİL" Çin’in dördüncü uçak gemisini inşa etme durumunu değerlendiren Putin, bunun Rusya için tehlike oluşturmadığını söyledi. Putin, ABD’nin Çin’e göre daha fazla uçak gemisine sahip olduğuna dikkati çekti. Rusya'da hapiste bulunan Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile bağlantılı kuruluşları aşırılık yanlısı olarak ilan edilmesi konusuna da değinen Putin, ülkede "yabancı ajan" yasasının yürürlüğe girdiğini anımsatarak, "Bu bizim icat ettiğimiz şey değil. Yabancı ajan yasası, ABD'de 1930'larda kabul edildi. Bu yasa, bizimkisine göre daha sert. ABD'nin iç siyasi hayatına müdahalenin önlenmesini amaçlamaktadır. Genel olarak, bu yasanın doğru olduğunu düşünüyorum." dedi. Putin, Rusya'daki birçok sivil toplum kuruluşunun dışarıdan maddi olarak desteklendiğini ve bu nedenle gerekli önlemleri aldıklarını savundu. Ülkedeki siyasi sistemin geliştiğine işaret eden Putin, "Rusya'da 34 kayıtlı siyasi parti var. Bu partilerden 32'si, eylülde ülke genelindeki çeşitli seçim süreçlerine katılacak." ifadelerini kullandı.

1 yıl önce

Vladimir Putin: Rusya’nın bazı bölgelerindeki doğa felaketleri eşi benzeri görülmemiş boyutta

Putin, ülkenin doğusundaki Sibirya bölgesinde yüz binlerce hektar alanı etkilemeye devam eden orman yangınlarına ilişkin yetkililerle video-konferans yöntemiyle toplantı yaptı. "PLANLARIN HIZLICA ONAYLANMASI GEREKMEKTEDİR" Yangınların verdiği zarara ilişkin değerlendirmelerin hızlıca yapılması gerektiğini vurgulayan Putin, “Konutları ve sosyal açıdan önemli tesisleri restore etmek için ilgili planların hızlıca onaylanması gerekmektedir.” diye konuştu. "KUVVETLİ VE ANİ RÜZGARLAR ARTTI" Ülkede son dönemde artan doğa felaketlerine dikkati çeken Putin, şunları belirtti: “Rusya’nın bazı bölgelerindeki doğa felaketleri eşi benzeri görülmemiş boyutta. Güneyde bir ayda yağması beklenen toplam yağmur birkaç saat içerisinde yağabiliyor. Doğuda ise kuraklık, kuvvetli ve ani rüzgarlar arttı. Gelecek için iklim konusuyla sistematik bir şekilde mücadele edilmesi gerekiyor.” BÖLGEDE ACİL DURUM İLAN EDİLMİŞTİ Rusya'nın Sibirya bölgesinde temmuzda başlayan yangınlarda bugüne kadar yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık alan küle dönmüş, yetkililer bölgede acil durum ilan etmişti.

1 yıl önce

Kremlin Sözcüsü: ABD'nin Vladimir Putin'e yaptırım kararı bağların kopmasına neden olabilir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) senatosundaki Demokratlar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve tüm hükümet üyelerinin yanı sıra Rus finans kuruluşlarına da yaptırım uygulanması konusunda yasa tasarısı hazırladı. ABD senatosunun hazırladığı yasa tasarısı ile ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Böyle bir tasarının uygulanması durumunda ABD ile ilişkilerin tamamıyla kopabileceğini söyleyerek "Rusya devlet başkanına yaptırım uygulaması diplomatik ilişkilerde bir kopuşla karşılaşılabilecek çirkin bir öneridir" açıklamasını yaptı. Peskov ayrıca önerilen yasa tasarısına da karşılık verileceğini ve bu durumun diplomatik ilişkileri kesme boyutuna ulaşabileceğini belirtti. "CENEVRE VE BRÜKSEL'DEKİ TOPLANTILARDA ANLAŞMAZLIKLAR KAYDEDİLDİ" ABD ile yapılan güvenlik garantileri toplantısı ve Brüksel'de gerçekleşen Rusya - NATO Konseyi toplantısına dair yorumlarda bulunan Peskov, bu toplantılarla ilgili umutsuz ifadeler kullanarak, "Müzakereler, özellikle ortaya konan temel sorulara somut cevaplar almak için başlatıldı. Bu temel sorularda anlaşmazlıklar kaydedildi. Bu başarısız iki tur ancak eksi olarak sayılabilir" dedi. Görüşmelerde artı sayılabilecek unsurların da kaydedildiğini belirten Peskov, "Bazı olumlu nüanslar, artı sayılabilecek olumlu unsurlar vardı. Ancak bunlar istişarelerin ana hedefi değildi" şeklinde konuştu. Müzakerelerin sürdürülmesi yönünde Rus siyasi iradesinin her zaman yapıcı bir tavır sergilerken ABD'nin ise müzakere etmekten daima kaçındığına değinen Peskov, "Rusya'da müzakereleri sürdürmek için hiçbir zaman siyasi irade eksikliği olmadı. Tam tersine, muhataplarımızın bu müzakereleri yürütme konusundaki isteksizliği ile defalarca karşılaştık" diyerek ABD'yi suçladı.

1 yıl önce

Vladimir Putin'den Zelenski'nin çağrısına yanıt: 'Rusya üst düzey müzakereye hazır

Rusya Ukrayna savaşının 2. gününde de hızla devam ediyor. Bu sabah saatlerinde başkent Kiev'e giren Rus işgalcileri şehri kuşattı. Öte yandan Lavrov'un açıklamalarına Ukrayna lideri Zelenski'den bir jet yanıt geldi. Zelenski, Putin'e seslenip "Ölümleri durdurmak için masaya oturalım" diyerek müzakere çağrısında bulundu. AVRUPA'YA SİTEM Ukrayna lideri Zelenski, Avrupa vatandaşlarını da hükümetlerini daha kararlı eylemlere zorlamk için protesto yapmaya çağırarak, "Avrupa ne kadar hızlı hareket ederse savaş o kadar çabuk biter" dedi. Ayrıca Zelenski, Avrupa'yı yetersiz tepki vermek ve yeterli askeri yardım yapmamakla suçladı. LAVROV'UN AÇIKLAMALARI Zelenski'den önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmediğini ifade etti. Lavrov, Zelenski ve yönetimi ile devm edilmesinin mümkün olmadığını belirtti, "Biz Ukrayna'da yaşayan herkesin haklarını kullanmasını istiyoruz herhangi bir baskı olmaksızın yaşamalarını istiyoruz. Ukrayna halkı yeterince acı çekti. Kimse Amerikan ordusunun orada olmasını istemiyor." dedi. CNN MUHABİRİ İLE SÖZ DÜELLOSU Lavrov ile CNN muhabiri arasında bir söz düellosu da yaşandı. CNN muhabirine sinirlenen Lavrov, "Ben de sormak istiyorum, bu konuya daha önce değindim; Neden batı medyasından olanlar gerçeği olduğu gibi yansıtmıyor? Ukrayna'nın batı kontrolünde olan bölgelerinde neler olduğunu neden göstermiyorsunuz? Donbas'ı ziyaret ettiniz mi? Okulların durumunu, çocukların nasıl hayatını kaybettiğini gördünüz mü? TV'lerinizde hic yansıttınız mı? Teşekkür ediyorum." diye konuştu.

7 ay önce

Vladimir Putin'in Rusya'da Türk SİHA tesisi kurulsun teklifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta dünyanın yakından takip ettiği Astana formatındaki 3'lü zirve için İran'a gitti. Erdoğan burada İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. İkili görüşmelerde birçok önemli konu gündeme gelirken Erdoğan-Putin buluşması dünya basınında geniş yer buldu. Görüşmeye ilişkin yeni ayrıntılar ise kulislerde konuşulmaya devam ediliyor. Putin, Erdoğan'a Rusya'da SİHA üretim tesisi kurulmasını teklif etti CNN Türk'ün haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında Putin ile görüşmesine değindi. Cumhurbaşkanı değerlendirmeleri sırasında Putin'in ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Türkiye'ye ortak SİHA üretim tesisi kurmayı teklif ettiklerini söyledi. Erdoğan, kurmaylarına "Putin, beraber çalışalım diyor. Birleşik Arap Emirlikleri 'SİHA fabrikasını burada kurabilirsiniz' teklifi ediyor." dedi. Ukrayna savaşında Bayraktar'ın başarısı Türk SİHA'sı Bayraktar TB2, Ukrayna savaşında Rusya'nın büyük kayıplar vermesinde, Ukrayna ordusunun en büyük yardımcısı olmuştu. Karabağ savaşından, sınır ötesi operasyonlara, Libya'dan Ukrayna'ya birçok alanda başarısını kanıtlayan Bayraktar'ın her geçen gün talipleri artarken ülkeler, projenin bir parçası olma yolunda adımlar atmak istiyor.

5 ay önce

Vladimir Putin'in Türkiye'de gaz merkezi önerisi dünyanın gündeminde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Türkiye'de Avrupa için büyük bir gaz merkezi kurabiliriz." dedi. Rusya Enerji Haftası Forumu'nda konuşan Putin'in mesajı, geniş yankı uyandırdı. Bloomberg, gelişmeyi, "Kremlin, Kuzey Akım'ı değiştirmek için Türk gaz bağlantılarını artırıyor." diye yazdı. Bloomberg: Erdoğan ile görüşme öncesi gaz merkezi teklifi yaptı Doğalgaz akışında yeni bir yönlendirmeyle Türkiye'de gaz merkezi oluşturulabileceği belirtilerek, Ankara'nın teklifi değerlendireceği aktarıldı. Putin'in bu açıklamasının, Astana'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesinde yapıldığına dikkat çekildi. "Türkiye ile bağlarını güçlendirmeye çalışıyor" Haberde, "Ukrayna savaşının ardından Avrupa Birliği ile ilişkisi keskin bir şekilde bozulan Kremlin, Türkiye ile bağlarını güçlendirmeye çalışıyor." denildi. "Oradaki güvenlik seviyesi daha yüksek" Putin'in, Ankara'nın ilgi göstermesi halinde Türkiye'ye yönelik ilave doğalgaz boru hatlarının inşasının mümkün olabileceğini söylediği, "Ekonomik olarak uygun ve son olaylar göz önüne alındığında, oradaki güvenlik seviyesi önemli ölçüde daha yüksek." şeklinde konuştuğu kaydedildi. Reuters: Türkiye'de Avrupa'nın en büyük gaz dağıtım merkezi kurulabilir Reuters, "Putin, Türkiye'deki gaz merkezini tartışıyor" başlıklı haberinde, gelişmenin ayrıntılarına yer verdi. Rus liderin, "Kayıp hacimleri Baltık Denizi'nin dibindeki Kuzey Akım hatlarından Karadeniz bölgesine taşıyabiliriz. Böylece Türkiye'de Avrupa'nın en büyük gaz dağıtım merkezini oluşturabiliriz." önerisine vurgu yapıldı. Gazprom olumlu bakıyor Haberde, "Sorun şu ki, Putin Ukrayna'ya asker gönderdikten sonra Avrupa Birliği ülkeleri Rus petrol ve gazına olan bağımlılıklarını sona erdirmeye çalışıyorlar." tespitinde bulunuldu. Gazprom CEO'su Alexey Miller'ın, Karadeniz'deki Türk Akımı boru hattına övgüde bulunduğu, "Gaz merkezine gelince, Avrupa Birliği ve Türkiye sınırında bir ticaret platformu konusunu ele alabileceğimize şüphe yok." dediği aktarıldı. Pravda: Putin'den yeni rota Rusya basınından Pravda gazetesi, "Putin, Türkiye üzerinden yeni bir rota sundu." diye yazdı. Vladimir Putin'in, Karadeniz üzerinden Türkiye'de gaz dağıtım merkezi kurulabileceğinden söz ettiği belirtildi. Putin'in, bu konuda Avrupalıların ilgisinin gerekliliğinin altını çizdiğine işaret edildi. Kathimerini: Putin, gaz arzını Karadeniz'e yönlendirebilir Yunanistan basınından Kathimeri'nin İngilizce servisi, konuyla ilgili haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus mevkidaşı Putin'in karesini paylaştı. Haberde, "Putin, Rusya'nın Kuzey Akım gaz arzını Karadeniz'e yönlendirebileceğini ve hatta Türkiye'de Avrupa için büyük bir gaz merkezi kurabileceğini söyledi." denildi.

1 2