25 Şubat Pazar 2024
3 yıl önce

Wall Street Journal: Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi dışlamak artık çok zor

wall street journal, Türkiye, güney kıbrıs, yunanistan, abd, doğu akdeniz

3 yıl önce

Wall Street Journal: Trump, Esed'e gizli mektup yazdı

wall street journal, abd başkanı donald trump, kash patel, suriye, şam, beşşar esad, austin tice, gizli görüşme, mektup

2 yıl önce

The Wall Street Journal: Türk SİHA’ları jeopolitiği yeniden şekillendiriyor

Türk İHA/SİHA’ları dünya medyasında kendine yer bulmaya devam ediyor. Buna son olarak Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de dahil oldu. "Muharebe alanlarını şekillendiriyor" Gazete Türkiye üretimi Bayraktar TB2’ye manşetinde yer ayırdı. WSJ, “Türkiye Yapımı Silahlı Düşük Maliyetli İHA'lar, Muharebe Alanlarını ve Jeopolitikayı Yeniden Şekillendiriyor” başlığıyla bir haber yayımladı. "Durumu Rusların aleyhine çevirdi" Haberde, “Uygun fiyatlı dijital teknolojiyle inşa edilen füze donanımlı insansız hava araçları, Suriye, Libya ve Azerbaycan'daki durumu Rus destekli güçlerin aleyhine çevirmeye yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı. Bayraktar TB2’nin Rus himayesindeki tankların ve diğer zırhlı araçların yanı sıra hava savunma sistemlerini de mahvettiğine dikkat çekilerek, “Bu insansız hava araçları, geleceğin savaşlarının en ileri teknolojiye sahip pahalı araçlar kadar ucuz ama etkili savaş araçlarıyla şekilleneceğine işaret ediyor” denildi.

2 yıl önce

The Wall Street Journal: Karşınızdaki dedelerinizin Türkiye’si değil

The Wall Street Journal gazetesinde, Walter Russell Mead tarafından “Burası dedenizin Türkiyesi değil, Ankara, soğuk savaştaki gibi sadık bir şekilde Batı yanlısı değil, ama yine de önemli bir müttefik” başlıklı bir yazı yayımlandı. Biden yönetiminin Türkiye’ye karşı nasıl bir politika izlemesi gerektiği üzerinde durulan yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye ABD'ye en çok zorluk çıkartan müttefik" Türkiye, Amerika'nın en önemli müttefiklerinden biridir, ancak ABD'ye diğer NATO üyelerinden daha fazla zorluk çıkarmaktadır. Başkan Biden, bu ayın sonlarında Erdoğan ile ikili görüşmeye hazırlanırken, bu önemli ilişki hakkında yeni bir düşünme biçimi geliştirmesi gerekiyor. "Türkler ABD'nin darbe girişimini desteklediğine inanıyor" Türkiye cumhurbaşkanına yakın bazı milliyetçiler ve İslamcılar, ABD'nin 2016'da Erdoğan hükümetini sarsan ve 251 Türk'ün ölümüne neden olan darbe girişimini desteklemiş olabileceğine veya en azından sempati duyabileceğine inanıyor. "ABD Türkiye'ye karşı yeni vizyon geliştiremedi" Türkiye ve çevresi, ABD-Türkiye ilişkilerini hem daha önemli hem de daha karmaşık hale getirecek şekilde değişti, ancak Washington henüz yeni bir ortaklığın nasıl çalışabileceğine dair bir vizyon geliştirmedi. "Ankara'nın dış politikası daha bağımsız" Ankara'nın dış politikası daha bağımsız ve daha az öngörülebilir olmaya devam edecek. Washington, Türkiye'nin Hollanda, Norveç veya İspanya gibi davranmasını beklerse, ilişki her iki tarafı da hayal kırıklığına uğratır.

2 yıl önce

Wall Street Journal: Nükleer enerjinin devreden çıkmasıyla, Almanya Rus doğal gazına bağımlı hale geldi

Elektriğinin yüzde 25'ini 17 nükleer santralden sağlamakta iken santrallerin sayısının 6'ya düşmesiyle enerji darboğazına giren Almanya, Rusya'ya bağımlı hale geldi. Wall Street Journal, Rus doğal gazının ülkeye pahalıya mal olduğunu, 1 megawatt-saat enerjinin 50 avrodan 300 avroya fırladığını yazdı. Amerikan ekonomi gazetesi Wall Street Journal (WSJ), önceki gün yayınladığı başyazıda, Avrupa Birliği'nin lokomotif ülkesi Almanya'nın yaşadığı enerji krizini ele aldı. Gazete, 10 yıl önce Almanya'nın elektrik ihtiyacının yüzde 25'inin faaliyetteki 17 nükleer santral tarafından karşılandığını ancak eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Japonya'daki Fukuşima nükleer felaketinden sonra hayata geçirdiği politikalar neticesinde bugün yalnızca 6 nükleer santralin kaldığını belirtti. Mevcut nükleer santrallerden üçünün de yıl sonunda faaliyetlerini durduracağı bildirilirken, ekonomik, jeopolitik ve iklim çerçevesinde kendine zarar veren bir politikanın zor olduğu ifade edildi. ALMANYA RUS DOĞAL GAZINA BAĞIMLI HALE GELDİ Nükleer enerjinin devreden çıkmasıyla, Almanya'nın Rus doğal gazına bağımlı hale geldiğine işaret eden WSJ, 2010-2020 döneminde bir megawatt/saat enerji fiyatı ortalamasının 50 euro olduğuna, 2021 içinde ise altı kat artışla 300 euroya fırladığına işaret etti. Fransa'nın da nükleer enerjiyi devre dışı bırakmaya başlamasıyla benzer bir sorunla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken gazete, Berlin'in, ülkede elektrik ihtiyacını karşılamak için Moskova'ya her geçen gün bağımlılığının artığını belirterek, Rusya'nın Ukrayna ve Doğu Avrupa'daki siyasetine karşı cılız çıkışlarda bulunmasını da taraflar arasındaki ilişkilerde yaşanan dengesizliğe bağladı. Ayrıca Almanya'nın nükleer karşıtı siyasetinin Avrupa için yıkıcı sonuçlar oluşturacağı uyarısında da bulunuldu.

1 yıl önce

Wall Street Journal'dan Türkiye analizi: S-400'leri Ukrayna'ya verin F-35'leri alın

Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe'den, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş esnasında ilginç bir takas önerisi geldi. Kolbe, ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'da kaleme aldığı makalesinde, Ankara'nın elindeki S-400 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya vermesini, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri almasını önerdi. Kolbe, önerisinin gerekçesini ise Ukrayna'nın hakim Rus hava kuvvetlerine sağlam mukavemet olarak gösterdi. Rus savaş uçakları son saldırılarda Ukrayna'nın Mariupol şehrini ağır bombardımana maruz tutmuş şehrin yüzde 90'ınını yerle bir etmişti. "ÜÇÜNCÜ BİR OYUNA NE DERSİNİZ?" Eski CIA yöneticisi ve Rusya ve Avrasya uzmanı Paul Kolbe tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Rus Füzeleri Ukrayna'yı Savunabilir" başlıklı WSJ'daki analiz yazısında, Washington - Ankara hattındaki anlaşmazlığı çözmenin bir yolu olarak Ankara'nın elindeki S-400'ü Ukrayna'ya vermesi, Washington'ın da buna karşın Ankara'yı F-35 konsorsiyumuna geri alması öneriliyor. Kolbe, böylece adaletin sağlanacağını iddia etti. Kolbe yazısında, "Üçlü bir oyuna ne dersiniz? ABD, Rus savaş uçaklarına karşı Türkiye'nin elindeki S-400'leri Ukrayna'ya göndermesine yardım etsin. Bunun yerine Türklere yeni bir alternatif sunarak F-35 sevkiyatlarını başlatsın. Bu, aynı zamanda ABD - Türkiye ilişkilerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Kolbe, analizini şu şekilde sürdürdü: "Ukrayna'nın Rus işgalini püskürtmek için verdiği umutsuz mücadele, Rus hava hakimiyetine karşı ne kadar dayanabileceğine bağlı. Ukrayna, hava savunma kabiliyetini bir miktar sağlasa da, Rus hava gücünü süresiz olarak bertaraf edecek araçlara sahip değil. Rusya'nın, Ukrayna semalarına hakim olması halinde, Ukrayna kara kuvvetleri son derece savunmasız olacaktır." 'UKRAYNA'NIN HAVA SAVUNMASINA İHTİYACI VAR" Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batı'dan daha fazla uçak ve hava savunması talebinde bulunmuştu. Rusya'nın, Ukrayna'nın batısındaki askeri hava limanlarına ve eğitim sahalarına yönelik hava saldırıları başlatması ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov'un da Batı'dan gelecek silah sevkiyatlarının 'meşru hedefler' olduğu yönündeki uyarısı, Ukrayna'nın daha iyi uzun menzilli, yüksek irtifa hava savunmasına ihtiyacı olduğunu gösteriyor. PAUL KOLBE KİMDİR? Halihazırda Belfer Merkezi'nde İstihbarat Projesi Direktörü olarak görev yapan Paul Kolbe, uzun süre CIA'de çalıştı. Kolbe'nin yurt dışı görevleri arasında Sovyetler Birliği, Balkanlar, Güneydoğu Asya, Güney Afrika ve Orta Avrupa bulunuyordu.

1 yıl önce

Wall Street Journal: ABD, Suudi Arabistan'a çok sayıda Patriot bataryası gönderdi

ABD'nin Yemen'deki İran destekli Husilerin saldırılarına karşı Suudi Arabistan'a geçen ay çok sayıda Patriot hava savunma sistemi bataryası gönderdiği iddia edildi. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesine açıklama yapan ve adlarının açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD'li yetkililer, söz konusu transferin geçen ay gerçekleştirildiğini belirtti. Yetkililer, Riyad yönetiminin Yemen'deki İran destekli Husilerin özellikle dron ve füze saldırılarına karşı Washington'dan uzun süredir Patriot hava savunma sistemi talep ettiğini fakat talebin uzun süren güvenlik protokolleri nedeniyle ancak karşılanabildiğini kaydetti. Kaç Patriot bataryasının Suudi Arabistan'a teslim edildiği, teslimatın tam olarak ne zaman ve ne şekilde yapıldığına dair detaylara yer verilmedi. ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetime gelmesinin ardından ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde zaman zaman tıkanıklıklar yaşanmış, son olarak geçen ay Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Biden ile telefonda görüşmediği iddia edilmiş ancak Beyaz Saray bu iddiayı yalanlamıştı.

1 yıl önce

Wall Street Journal: Joe Biden, topluluk önünde konuşmaktan kaçınmalı

ABD Başkanı Joe Biden, en az aldığı kararlar kadar yaptığı gaflarla da konuşuluyor. Biden, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi yaptığı bir açıklamada, "Rusya'nın küçük saldırı düzenleyeceğini düşünüyorum." ifadesini kullanmış, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ise "Küçük çaplı saldırı diye bir şey yoktur" şeklinde karşılık vermişti. "KONU ÖNEMLİ OLDUĞUNDA TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMAMALI" Amerikan basınından Wall Street Journal gazetesinde yer alan "Başkan, topluluk önünde konuşmaktan kaçınmalı" başlıklı yazıda "en azından konu önemli olduğunda" bu yola başvurulması gerektiği kaydedildi. Bazı konuların "doğaçlama bir Joe Biden'a" bırakılmayacak kadar önemli olduğu görüşüne yer verilerek, tehlikeli zamanlardan geçildiği ve Biden'ın kitle imha silahları gibi konularda hazırlanmış açıklamalara daha fazla başvurmasının herkesi güvende tutacağı belirtildi. "KÜÇÜK SALDIRI" SÖZÜ HATIRLATILDI 79 yaşındaki Biden'ın Ukrayna hakkındaki "küçük saldırı" sözlerinin üzerinden iki ay geçmesinden sonra Avrupa'ya giderek, Brüksel'de düzenlenen NATO toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladığı anımsatıldı. "KAMUOYU ÖNÜNDE AZ ŞEY SÖYLEMEYE ÇALIŞMALI" Yazıda, "Seçilmiş yetkililerimizden haber alabilmek ve açıklamalarının içeriğini ve politikalarını savunmadaki beceri ve inançlarını değerlendirebilmek hepimiz için önemli. Ancak, bu seçilmiş yetkili göreve uygun görünmüyor. Biden, uluslararası bir krizin yaşandığı dönemde kamuoyu önünde mümkün olduğunca az şey söylemeye çalışmalı." değerlendirmesi yapıldı.

1 2