21 Mayıs Salı 2024

Google servisleri çöktü! BTK’dan açıklama geldi! Google’den açıklama geldi!

Google servisleri çöktü! BTK’dan açıklama geldi! Google’den açıklama geldi!

Google'ın e-posta servisi Gmail, video görüntüleme kanalı YouTube ve arama motoru da dahil birçok servisine ulaşmada güçlük yaşanıyor

 

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Google'ın sağladığı birçok servise ulaşmakta zorluk yaşanıyor. Bu servisler arasında e-posta hizmeti sunan Gmail, video stream platformu YouTube, arama motoru ve Google Analytics de var. 

 

Benzer şikâyetler Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Romanya ve Yunanistan'dan da geliyor. 

 

BTK'dan açıklama

 

Bu şikâyetler yaşanırken Bilgi Teknolojileri Kurumu'ndan (BTK) açıklama geldi.

 

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, "Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir. Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır. USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır" dedi.

 

Google’den açıklama geldi

 

Google'dan yapılan açıklamada, "Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13:36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02:36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, sözkonusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır.

 

 

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız." denildi.

Yeni Yorum