25 Haziran Salı 2024

100 yıl önce #İzmirİktisatKongresi’nin yapıldığı tarihi bina CHP tarafından yıkılmış!

100 yıl önce #İzmirİktisatKongresi’nin yapıldığı tarihi bina CHP tarafından yıkılmış!

Manşet Türkiye gazetesinden Hasan Çölmekçi, 100 yıl önce İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı, İktisadi bağımsızlığımızın sembolü olan tarihi binanın, zamanın İzmir Belediye Başkanı CHP'li İhsan Alyanak tarafından nasıl yıkıldığını yazdı.

 

Çölmekçi, köşesinde şunları yazdı:

 

İzmir İktisat Kongresi, 17 Şubat 1923 günü Manisa temsilcisi Kazım Karabekir, Asım ve Fevzi Çakmak Paşalar ile Rus Büyükelçisi Aralof ve Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim Abilof'un katılımları ile başladı.

 

Kongre, yeni Türkiye'nin İktisat Politikasını belirlemek amacıyla yapıldı. Mustafa Kemal Paşa açış konuşmasında şunları söyledi:

 

"Yeni Türkiye'mizi layık olduğumuz düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız.

 

...Bu kongre gerçek kurtuluş demek olan iktisadi gelişme ve kalkınmanın ilkelerini saptayacak bir kongredir, tarihe öyle geçecektir."

 

Yani kurtuluş sonrası Türkiye'nin iktisadi bakış açısını belirleyen en önemli olay, İzmir İktisat Kongresi'dir.

 

Kentin en önemli binaları büyük yangında zarar gördüğünden kongrenin yapılacağı binanın seçilmesi zor olmuş. Sonunda, konumu ve büyüklüğü nedeniyle, bir ara Osmanlı Bankası'nın deposu olarak kullanılan, 1922'nin hemen öncesinde Aram Hamparsumyan'ın sahibi olduğu üzüm-incir işletmesi binası tercih edilmiş.

 

Ama ne yazık ki o bina günümüze kadar yaşatılamamış. 1970'li yılların ikinci yarısında, zamanın İzmir Belediye Başkanı CHP'li İhsan Alyanak tarafından yıkılmış.

Kimsenin sesi çıkmamış."

Yeni Yorum