27 Ocak Cuma 2023

Ağaç düşmanı CHP! Hasan Akgün ile Ekrem İmamoğlu’nun Albatros Parkı ihanetine mahkeme ‘dur!’ dedi

Ağaç düşmanı CHP! Hasan Akgün ile Ekrem İmamoğlu’nun Albatros Parkı ihanetine mahkeme ‘dur!’ dedi

İBB’nin ve Büyükçekmece Belediyesi’nin yeşil alan talanına Bölge İdare Mahkemesi ‘dur’ dedi. Konuyu daha önce eski başbakanlardan Binali Yıldırım da gündeme getirmişti.

 

CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin 2017’de 160 milyon liraya sattığı 30 bin metrekarelik Albatros Parkı’nı yapılaşmaya açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) imar planı İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

 

İBB karara itiraz ederek dosyayı istinaf mahkemesine taşıdı.

 

Park şu an İBB’nin sahil yenileme çalışmasının depolama alanı olarak kullanılıyor. Parkla ilgili 2018’de Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava kapsamında da imar planları iptal edilmişti.

 

BİNALİ YILDIRIM KARŞI ÇIKMIŞTI

 

AK Parti’nin 2019 seçimlerinden kısa bir süre önce başkan adayı olan Binali Yıldırım da “Orayı yedirmeyiz. Hiç heveslenmesinler. Burası millet bahçesi olacak” demişti.

 

BELEDİYE “OTEL” İSTİYOR

 

Büyükçekmece Belediyesi 2020’de söz konusu alana yönelik yeni bir plan teklifi hazırladı. Buna göre, ilçede fazla yatak kapasiteli bir turizm tesisine ihtiyaç duyulmasından hareketle, parkın yüzde 30’u ticaret, yüzde 30’u turizm, yüzde 40’ı konut şeklinde planlandı. İBB de bu plandaki konut, ticaret ve turizm fonksiyonlarını değiştirerek ‘park alanı‘ olarak düzenledi, ancak üst ölçekli imar planlarında park hala ‘turizm tesis alanı‘ olarak geçiyordu.

 

Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda da söz konusu çelişkiler ortaya kondu.

MAHKEME: BELİRSİZLİKLER VAR, KAMU YARARI YOK

 

Bilirkişi raporunu hükme esas alan İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi, 28 Ocak 2022 tarihli kararında, plan hükümlerinde yer alan ‘alanın istenirse tamamının turizm alanı yapılabileceği‘ ibaresinin belirsizliğe yol açtığını kaydetti. Belirsizliğin şehircilik ilke ve esaslarına aykırılık oluşturacağı belirtildi. Parka verilen fonksiyonların kullanım amacı itibariyle birbirinden farklı olduğunu kaydeden mahkeme, örneğin konut alanı olarak planlanan alanın cami, yol, okul gibi donatı alanı gerektirdiğini, turizm alanındaysa böyle bir ihtiyacın duyulmayacağını ifade etti. Söz konusu planlama belirsizliğinin ileride probleme yol açacağına işaret eden mahkeme, bu planın planlama ilke ve esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığına hükmetti.

 

2013’ten bu yana Büyükçekmece halkının eylemlerine rağmen Albatros Parkı’nda 2015 yılında bazı ağaçlar kesilmiş, parkı savunmak isteyen bazı eylemciler CHP’li belediye ve polisin şafak operasyonuyla gözaltına alınmıştı. 

Parkın 2017’de Suudi, Katar ve Yemenli bir fonla ortaklık kuran Demir İnşaat’a 160 milyon liraya satıldığı ortaya çıkmıştı.

 

İBB KARARA İTİRAZ ETTİ

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi’nin kararına itiraz etti. Böylece dosya İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne taşındı. 

 

Albatros Parkı, şu anda İBB’nin sahil yenileme çalışmasının depolama alanı olarak kullanılıyor.

Yeni Yorum