16 Temmuz Salı 2024

Ankara’da 8 aylık mazgal temizliği ihmali 8 cana maloldu!

Ankara’da 8 aylık mazgal temizliği ihmali 8 cana maloldu!

8 kişinin hayatını kaybettiği su baskınlarında ABB Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin ihmali belgelerle ortaya çıktı. Yavaş yönetiminin 8 aydır yağmur suyu tahliye hatlarında temizlik yaptırmadığı ihale belgelerinden anlaşıldı.

 

AvazTürk'ün haberine göre; Yaşanan her sel baskınında ayrı bir skandala imza atan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve yönetiminin, son dönemde 8 kişinin hayatını kaybettiği yağmur suyu baskınları öncesi sergilediği ihmalkarlık ihale belgeleriyle ortaya çıktı. Kaynak:

 

Daha önce meteorolojinin uyarılara rağmen yaşanan su baskını sırasında Eskişehir’de olduğu ortaya çıkan son yaşanan sel baskınlarını da makamından video çekerek izlediği anlaşılan Mansur Yavaş ve yönetiminin 8 aydan bu yana yağmur suyu tahliye hatları ile mazgal temizliği yaptırmadığı anlaşıldı. 

 

Yavaş’ın göreve geldikten sonra 26 Ağustos 2020 günü 2020/371505 İhale Kayıt Numarasıyla, Ankara İli Sınırları İçindeki Tüm Bölge İşletme Sorumluluk Sahalarında Pis Su Ve Yağmursuyu Hatlarının Temizlenmesi İşi Kapsamında Kanal Temizleme, Görüntüleme İşler Duruma Getirme Hizmet Alım İşini pazarlık usulü yöntemle ihaleye çıktığı ve ihaleyi 20 milyon 776 bin 330 TL bedelle belediye şirketlerinden Metropol AŞ’ye verdiği öğrenildi. 

Şirketle 26 Ağustos 2020 günü sözleşme imzalandığı işin süresinin de 510 gün olduğu 

görüldü.

 

8 AYDIR YAĞMUR SUYU HATTI VE MAZGAL TEMİZLİĞİ YAPILMAMASI 8 CANA MALOLDU 

 

Bu arada; Mansur Yavaş yönetiminin 2020 yılı Ağustos ayında yaptığı ihalede iş bitim tarihi 22 Ocak 2022 olarak görülüyor.

 

22 Ocak 2022 günü biten işin devamı niteliğindeki iş için ise ASKİ Genel Müdürlüğü 2. Bölge Su ve Kanal İşletmesi Daire Başkanlığı’nın, 8 ay sonra 11 Ağustos 2022 günü 2022/683516 İhale Kayıt Numarası ile “Atık Su Yağmur Suyu Hatları Temizlik Hizmet Alım İşi ihalesine çıktığı anlaşılıyor.

Ortaya çıkan bu ihale belgeleri, 8 aydan bu yana Başkent Ankara’da herhangi bir yağmur suyu hattı ve mazgal temizliği için hizmet alımı yapılmadığı için bir temizliğin de olmadığını gösteriyor.

 

8 aydır Ankara’da yaşanan ve 8 vatandaşımızın hayatını kaybettiği su baskınlarının bu korkunç ihmal ve iş bilmezliğin sonucu olduğu ihale belgelerinden anlaşılıyor. 

Yeni Yorum