28 Şubat Çarşamba 2024

‘Atatürk’ adına düşman olan Canan Kaftancıoğlu’nun, Atatürk Havalimanı için yaptığı eylem boş kaldı

‘Atatürk’ adına düşman olan Canan Kaftancıoğlu’nun, Atatürk Havalimanı için yaptığı eylem boş kaldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi yapılma projesine karşı çıkmak için düzenlediği provokatif eyleme, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Turan Aydoğan, Oğuz Kağan Salıcı dahil sadece 750 kişi katıldı.

Atatürk adına olan düşmanlığını her fırsatta dile getiren ve milli bayramlarda Atatürk adını kullanmadan paylaşım yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün parti teşkilatıyla birlikte Atatürk Havalimanı’na yapılacak olan Millet Bahçesi’ni protesto için CHP’li milletvekilleri ve il örgütü ile birlikte AHL’ye gitti.

 

BEKLEDİĞİ KALABALIK GELMEDİ

 

CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medyadan yaptığı çağrıya rağmen CHP’liler Atatürk Havalimanı’na gelmedi. Yaklaşık 750 kişilik bir kalabalık toplayan Kaftancıoğlu, havalimanında basın toplantısı düzenledi. Oldukça gergin olduğu gözlenen Kaftancıoğlu’nun Atatürk konusunda samimi bulunmadığı için CHP’lilerin eyleme ilgi göstermediği iddia edildi.

ATATÜRK ADINA DÜŞMAN

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında katliam yapıldığına dair Atatürk hedef alan paylaşımları, geçmiş dönemde yaptığı açıklamalarında ‘Atatürk’ ifadesini kullanmaması ve HDP’li siyasetçilere yakınlığı nedeniyle sık sık eleştirilen Kaftancıoğlu’nun Atatürk adına eylem yapması CHP’liler tarafından samimi bulunmadı.

 

ATATÜRK ADI RAHATSIZ EDİYOR

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 9 Eylül’de internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’nda Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği başlıklı bir sunum yaptı. Yaklaşık 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullanmıştı.

 

Kaftancıoğlu, katılımcıların “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” sorusuna ise “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” yanıtını verdi.

 

Canan Kaftancıoğlu’nun bu çıkışı “Atatürk’ü telaffuz etmiyor” tartışmalarına neden oldu. Bazı CHP’li yöneticiler ve milletvekilleri başta olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekti. Kaftancıoğlu daha sonra yaptığı yazılı açıklamada ise konuşmayı doğruladı ancak yorumlara ilişkin “Hakkımda itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyor” dedi.

 

10 ARALIK HAREKETİ: DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin çağrısıyla 10 Aralık 2005’te İstanbul’da yapılan toplantıda CHP’ye alternaif yeni parti bir kurulması masaya yatırıldı. Toplantıya Prof. İbrahim Kaboğlu, Prof. Burhan Şenatalar, Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu gibi isimler katıldı.

Yeni Yorum