25 Eylül Pazartesi 2023

CHP’de değişen bir şey yok! 28 önce İSKİ skandalıyla çalkalanan İBB, bugün İETT skandalıyla gündemde

CHP’de değişen bir şey yok! 28 önce İSKİ skandalıyla çalkalanan İBB, bugün İETT skandalıyla gündemde

İBB'de ortaya çıkan rant ilişkileri daha önce gerçekleşen olayların akıllara gelmesine neden oluyor. İBB'de bundan 28 yıl önce İSKİ skandalı yaşanmıştı. Sürekli benzer olaylar yaşanan ve bu rezaletlerden bir türlü kurtulamayan CHP, bu kez de büyük yankı uyandıracak İETT'deki kirli ilişkilerle gündem oldu. 

 

Ekrem İmamoğlu ile yakın arkadaş olan CHP’li vekil Özgür Karabat’ın otobüs bakım ve onarımı için İBB'den bugüne kadar 1 milyar 233 milyon 664 bin 941 TL'lik ihale aldığı ortaya çıktı.

Skandalı ilk olarak, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın yasak aşk yaşadığı Aynur Doğan’a “İBB'den yakında büyük bir ihale alacağım o zaman sana araba alacağım, evini de değiştireceğim.” sözleriyle gündeme gelmişti.

ulusalhaber.com.tr’nin haberine göre; CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yakın siyasi arkadaşı CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın, toplamda 1 milyar 233 milyon 664 bin 941 TL’lik ihaleyi birlikte sonuçlandırdığı ve otobüs bakım, onarım ve işletmesinin 14 ihalesi de Ulaşım İç ve Dış Ticaret A.Ş. adlı şirkete verdiğini verdiği ortaya çıktı. 

Karabat-İmamoğlu arasındaki yaklaşık 1.5 milyar TL’lik rant ilişkisi İETT üzerinden yürütülürken, CHP Millletvekili Özgür Karabat’ın ihaleyi alan şirketin servis yerinin açılış kurdelasını kestiği görüntüler de öne çıktı. CHP’li Karabat bir yandan kankası konumundaki İmamoğlu ile yakınlığını avantaja çevirirken diğer yandan da şirket üzerinden ciddi bir rant operasyonunu mutlu sona ulaştırırken, sevgilisine verdiği araba ve ev sözünü ise yerine getirmedi.

 

İSKİ SKANDALI NEYDİ?

 

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) 1989 yılı yerel seçimlerinde birçok büyük kentin yanı sıra İstanbul'da da belediye seçimlerini kazanmıştı. Ancak Nurettin Sözen'in belediye başkanlığı, 1993'te İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (İSKİ) patlak veren skandalla sarsılmıştı.

 

İSKİ Genel Müdürü Ergün Göknel, sekreteri Feray Karvar'la ilişki yaşamaya başlamış, 22 yıllık eşinden boşanmak için 1 milyon dolara yaklaşan bir tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak Göknel, eşine 'Herhangi bir açıklama yapmadan sessiz sedasız boşanmak' şartını koşmuştu. Bu durumdan hoşnut olmayan Nurdan Erbuğ, eşi Ergun Göknel'in yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkarmıştı.

 

Göknel'in, paravan şirketler kurulmasını sağladığı ortaya çıkmış, bu şirketlerin de İSKİ'nin açtığı klor alımı ihalelerine girdiği belirlenmişti. Paravan şirketler üzerinden, değerinin kat ve kat fazlasına klor alımı gerçekleştirilmiş gibi gösterilerek büyük menfaat elde edilmişti.

 

Skandalın patlak vermesinden sonra yargılanan Ergun Göknel, 5 yıl hapis yatmıştı. Skandalın siyasi faturasın ise SHP ödemişti. 1989'da kazandıkları belediyeyi 1994'te Refah Partili Recep Tayyip Erdoğan'a kaptırmışlardı. O tarihten bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni herhangi bir sol parti kazanamadı.

Yeni Yorum