24 Mayıs Cuma 2024

CHP’den darbe çağrısı

CHP’den darbe çağrısı

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran parti olmakla övünen CHP, bu gece ülkeyi gerçek kaosa sürükleyecek bir çağrıyı sosyal medya üzerinden dolaşıma soktu. CHP'nin önde gelen isimleri tarafından paylaşıma sokulan "Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!" sloganı Sultan 2. Abdulhamit'e darbe yapanlarca 2. Meşrutiyet öncesinde kullanılmıştı.

 

superhaber.tv’nin haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi, Gezi olayları sırasında yaptığı gibi Boğaziçi Üniversitesi provokasyonunu da kendisine iktidar devşirmek için kullanmaya çalışıyor.

 

Seçimle iktidara gelemeyeceğini bilen CHP, bu kez niyetini tüm açıklığı ile ortaya koydu. 

Gezi olayları sırasında da ön saflarda yer alan, Mahmut Tanal, Selin Sayek Böke ve Veli Ağbaba gibi isimler bu akşam Kadıköy'deki olayların ardından sosyal medyada tehlikeli bir sloganı devreye soktular. 

 

"Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!"

 

Peki, bu slogan ne anlama geliyor? "Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!" sloganı 4 kelimeden ibaret öylesine bir ifade değil. 

 

Bu slogan derin anlamları içinde barındırıyor. Tanal, Böke ve Ağbaba'nın başını çektiği ve çok sayıda CHP'li tarafından paylaşılan bu slogan 2. Abdülhamid'in tahttan indirilip 2. Meşrutiyet'in ilan edildiği 2008 olaylarının başlangıcında bayraklaştırılmıştı. 

 

Padişah 2. Abdülhamid'i istibdad uygulamakla suçlayıp, ülkeye hürriyet getirdiklerini ilan eden Meşrutiyetçiler sonunda ülkenin her köşesini düşman işgaline teslim ederek muradlarına ermişti.

 

Bugün onların bıraktığı yerden CHP devam ediyor. İktidar açlığındaki CHP 113 yıl sonra aynı sloganı dolaşıma sokarak darbe çağrısında bulunuyor. 

Yeni Yorum