16 Nisan Salı 2024

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalanları

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı döneminde sayısız iftira, çarpıtma ve yalana imza attı. Henüz CHP Genel Başkanı olmadan yalan söylemeye başlayan Kılıçdaroğlu; Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığından istifa etmesinin ardından gazetecilerin 'Aday olacak mısınız' sorusuna 'Hayır' cevabı verdiği halde ertesi gün aday oldu. 

 

Genel Başkanlık süresince sayısız yalana ve çarpıtmaya imza atan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalanlarının bazıları:

 

•Önce “Erdoğan izledi” dedi, sonra unuttuğunu söyledi

 

28 Nisan 2016’da bir televizyon kanalında Deniz Baykal kasedi hakkında "Erdoğan'ın kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan'ı kayıt altına alıyor" dedi. 27 Mayıs'ta avukatı aracılığıyla savcılığa gönderdiği dilekçede; videonun kim tarafından ve ne zaman izlettirildiğini hatırlamadığını söyledi.

 

•“Çöp topluyor” dediği kadın: Dava açacağım

 

Şubat 2019’da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir kadının güya çöp konteynırından yiyecek topladığını gösteren bir fotoğrafı grup toplantısında göstermişti. Kılıçdaroğlu'nun çöp topluyor dediği o kadın ortaya çıktı, "Benim maddi durumum iyi. Ben sokak hayvanları için yiyecek topluyorum. Kılıçdaroğlu niye bana sormadı. Dava açacağım" dedi.

 

•“Erdoğan terörle ilgili konuşmandı” dedi ama gerçek çok farklı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 19 Kasım 2019’daki grup toplantısında ABD ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile görüşmesi sırasında YPG/PKK terör örgütüne karşı söz söylemediğini iddia etti. Erdoğan ise Trump ile basın toplantısı sırasında, “Bizim Kürtlerle sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’yle. Çünkü teröristin ırkı, milleti, dini, vatanı olmaz terörist teröristtir. Eğer mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz.” ifadelerini kullanarak ABD’yi uyarmıştı. 

 

•“Tankların önüne ilk ben çıkacağım” dedi, 15 Temmuz’da kaçtı

 

3 Eylül 2010'da "Kim darbe girişimi yaparsa o tankın önüne ilk ben çıkacağım" dedi. 15 Temmuz darbe girişiminde Atatürk Havalimanı'ndaydı. Korumalarının darbecilerle görüşmesinin ardından tanklar çekildi ve Atatürk Havalimanı VIP bölümünden Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine geçti. Kılıçdaroğlu'nun, darbe girişimini televizyondan kahve içerken izlediğine yönelik fotoğraflar basına yansıdı. 15 Nisan 2016’da "Siz 15 Temmuz gecesi tankın önüne neden çıkmadınız? Daha önce böyle bir demeciniz olmuştu" sorusuna "İyi de tank getirselerdi, nerede tank?" cevabını verdi.

 

•“Erdoğan Filistin’le ilgili tek kelime etmedi” yalanı

 

Kılıçdaroğlu'nun iftiraları bunlarla sınırlı değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Tüm dünya arkasını dönse bile, Türkiye olarak biz mazlum Filistinlilerin yanında yer almaya, ilk kıblemiz Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz" demesine rağmen, Erdoğan için, "BM'de Filistin'le ilgili tek kelime etmedi" demişti.

 

•Altın klozet yalanı

 

Kılıçdaroğlu, hiç gitmediği Cumhurbaşkanlığı Külleyesi'nde "altın klozetlerin olduğunu" iddia edecek kadar ileri gitti. Kendisine "Gel bütün tuvaletleri gez. Bakalım bir tane altın kaplama klozet bulabilecek misin" resti çekilince ise sessizliğe gömüldü.

 

•”Erbaş şehit yakınlarına gitmedi” dedi, fotoğraflar gelince sustu

 

Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili de iftira atmıştı. Erbaş'ın göreve geldikten sonra şehit yakınları ve gazileri ziyarete gitmediğini iddia etmiş, önüne onlarca fotoğraf konunca da yine susmayı tercih etmişti.

 

•”Şehit çocukları askerlik yapacak” dedi

 

PKK'ya karşı mücadele eden şehitlerin çocukları ve kardeşleri askerlik hizmetinden muaf tutulmasına rağmen Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz şehitlerinin kardeşleri ve çocukları arzu ederlerse askerlik yapmayacaklar. Ama PKK’ya karşı mücadele edenlerinki yapacaklar. Bu, şehitler arasında ayrımcılıktır” demişti. 

 

•YPG yalanı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’yi “terör örgütü olarak değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum olarak gördüğünü” söyledi. Ardından başka bir platformda kendisinin ülkücü olduğunu iddia etti.

 

•Anayasa çalışması yapılmadı yalanı

 

PKK terör örgütünün sözcüsü olduğunu inkar etmeye HDP’ninde içinde bulunduğu (CHP, HDP, İYİ Parti, SP) Millet İttifakı’nın bir anayasa çalışması yapmadığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Anayasa Profesörsü İbrahim Kaboğlu tarafından tekzip edildi.

 

•Cem Özdemir’le tokalaştı, sonra inkar etti

 

Sözde Ermeni soykırımına destek veren Türk köneli Alman siyasetçi Cem Özdemir'le tokalaşmasını inkar eden Kılıçdaroğlu, Berlin'deki görüşmeden fotoğraflar yayınlanmasına rağmen, "Kendisiyle hiç muhatap olmadım" da diyebilmişti.

 

•Rahmi Turan’ın asılsız iddiasına sahip çıktı

 

Gazeteci Rahmi Turan, ‘CHP’li bir ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP’nin genel başkanlığı için Külliye’de bir görüşme gerçekleştirdiği’ iddiasında bulundu bu ismi Kemal Kılıçdaroğlu’na da doğrulattığını söyledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise iddialarla ilgili, "Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur... CHP'yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipleri var. Arkadaşlarıma, partililere söyledim. Adamlar tutuldu, paralar verildi. Biz bunu gayet iyi biliyoruz. Akıl var, mantık var. Başka işin mi gücün mü yok? Erdoğan, CHP'yi dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Devletin en kilit noktasındaki isimleri devreye soktuğunu biliyorum. Okuduğumda 'doğrudur' dedim. İsim vermek istemiyorum" dedi. İddianın tamamen asılsız olduğu ve Beştepe’ye gittiği iddia edilen Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleşmediği kısa sürede ortaya çıktı.

 

Yeni Yorum