25 Nisan Perşembe 2024

CHP’li belediyelerde FETÖ’nun ‘diyalog projelerine’ özenti bugün değil: İBB’den önce Beşiktaş Belediyesi benzer bir kutlama ile gündeme geldi

CHP’li belediyelerde FETÖ’nun ‘diyalog projelerine’ özenti bugün değil: İBB’den önce Beşiktaş Belediyesi benzer bir kutlama ile gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Şeb-i Arus gecesinde kadın semazenlerin yer aldığı ve Türkçe Kur'an-ı Kerim okunduğu bir tören düzenledi. 

Törene tepkiler sürerken, CHP'li belediyede yaşanan Şeb-i Arus skandalının ilk olmadığı ortaya çıktı. 2016 yılında Noel ve Şeb-i Arus'un birlikte kutlayan Beşiktaş Belediyesi'nin etkinliğine ait görüntüler yeniden gündeme geldi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mevlana'nın ölüm yıl dönümünde Şeb-i Arus töreni düzenledi. Ancak düzenlenen törende peş peşe skandallara imza atıldı.

 

Etkinlikte Mevlevi ayini olarak bilinen zikir kadın ve erkek semazenler tarafından birlikte icra edildi. Bununla da yetinmeyen İBB yönetimi Kur'an-ı Kerim tilavetini de Türkçe olarak gerçekleştirdi. CHP'li belediyenin düzenlediği tören sert sözlerle eleştirildi.

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki belediyeye tepkiler sürerken, bu durumun ilk kez yaşanmadığı ortaya çıktı.

 

DAHA ÖNCE DE SKANDALA İMZA ATILMIŞTI

2016 ve 2017 yıllarında Murat Hazinedar idaresinde olan Beşiktaş Belediyesi'nin Şeb-i Arus törenini noel ile birlikte kutladığı ortaya çıktı.

O dönem gelen tepkiler üzerine açıklama yapan CHP'li belediye 'iki ayrı kültürü aynı ortamda buluşturduk' sözleriyle kendisini savunmuştu.

YİNE KADIN SEMAZEN KULLANILMIŞTI

 

Öte yandan Beşiktaş Belediyesi'nin 2017 yılında düzenlediği törende yine kadın ve erkek semazenler birlikte zikir icra etmişti.

CHP’li belediyelerin bu uygulamaları akla FETÖ’nün Dinlerarası Diyalog Vakfı öncülüğünde yürütülen “dinlerarası diyalog projesini” getirdi.

 

Yeni Yorum