24 Haziran Pazartesi 2024

CHP’li belediyelerin hali: Kartal Belediyesi işçileriyle 6 aydır toplu iş sözleşmesi imzalayamadı, yemek ücreti bile pazarlık konusu!

CHP’li belediyelerin hali: Kartal Belediyesi işçileriyle 6 aydır toplu iş sözleşmesi imzalayamadı, yemek ücreti bile pazarlık konusu!

CHP’li Kartal Belediyesi’nde çalışan bazı işçiler, 6 aydır yürütülen toplu iş sözleşmesinde sonuca ulaşamadıkları için anlaşmazlıkları devam ediyor. 

Belediye yönetiminin taleplerine kulak tıkadığını belirten Kartal Belediyesi işçileri özellikle ücret maddelerinde bir adım atılmadığını söylüyor. 

 

Yüzde 4+4’le iki senedir açlığa mahkum edildiklerini, ücretlerinin asgari ücretin altında kaldığını ifade eden işçiler, yemek gibi hayati bir ihtiyacın bile pazarlık konusu edildiğini söylüyor. Taleplerinin karşılanması için belediyeye çağrı yapan işçiler, geri adım atmayacaklarını, gerekirse greve gideceklerini söylüyor.

 

Yemek ücreti 17 lira!

 

Bu süreçte belediye yönetimiyle toplam 4 görüşme yapıldığını ifade eden Kartal Belediyesi İdari Teknik Büro ve Şoförler Yedek Temsilcisi Fatma Yasemin Mersin de “Sözleşme içerisinde toplam 81 maddelik talebimiz var. Ve bunların sadece 20 tanesi üzerinde anlaşma sağlanabildi. Bu maddeler ise sadece idari maddeler. Bu 4 görüşmenin sonunda henüz ücretle ilgili hiçbir madde üzerinde anlaşma sağlanamadı. Belediye yönetiminden gelen tek teklif yemek ücreti konusunda oldu. Bu teklif ise brüt 25 TL oldu. Bizim talebimiz 40 TL idi. 25 lira brütü nete çevirdiğimizde yaklaşık 17 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Yemek ücreti gibi yaşamsal bir talebin pazarlık payı edilmesi bile gülünç bir durum” diye konuştu.

 

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücret miktarının en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söylemiş ve belediye başkanlarına talimat vermişti. 

Yeni Yorum