25 Haziran Salı 2024

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’ndeki kaçak inşaatına imar affından ruhsat

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’ndeki kaçak inşaatına imar affından ruhsat

Beylikdüzü’nün imarını yöneten ancak belediye başkanlığı döneminde bölgedeki birçok inşaata ortak olup, izin belgelerini imzalayan hatta bunları da gizlemeyen İmamoğlu’nun kaçak yapılarıyla İmar Barışı’ndan faydalandığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, İmamoğlu’nun şirketi SSB Gayrimenkul ile Beyaz İnşaat, birlikte inşa ettikleri Beylikdüzü Park Teras AVM’de kaçak yapılaşma yaptı. Birlikte açtıkları AVM’deki kaçak katlar için İmamoğlu ve ortakları, İmar Barışı’na başvurup, Yapı Kayıt Belgesi aldı.

 

Deprem sonrası partisinin MYK toplantısını düzenlediği Hatay’da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidara ‘İmar affı’ eleştirisinde bulunarak “Ne yapıldı? Bol miktarda imar afları çıktı. İnsanların oturdukları konutu insanlara mezar ettiler bir de üstüne para aldılar” açıklamasında bulundu. Ancak ortaya çıkan belgeler CHP’nin tam tersi yönde hareket ettiğini gözler önüne serdi.

 

CHP’NİN İMAR AFFI TEKLİFİ ORTAYA ÇIKTI

 

Meydana gelen büyük deprem sonrası imar affını eleştiren CHP‘nin geçtiğimiz ay ‘İmar Barışı’ için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdiği ortaya çıktı. 04.01.2023 tarihli kanun teklifinde CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık‘ın 2018 yılında çıkarılan imar barışına farklı gerekçelerle birçok kişinin başvuramadığını belirterek imar affı kapsamının genişletilmesini istediği tespit edildi.

MÜTEAHHİT EKREM İMAMOĞLU DA İMAR AFFINDAN FAYDALANMIŞ

 

Dönemin Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şirketi SSB Gayrimenkul ile Beyaz İnşaat, birlikte inşa ettikleri Beylikdüzü Park Teras AVM’de kaçak yapılaşma yaptı. Birlikte açtıkları AVM’deki kaçak katlar için İmamoğlu ve ortakları, İmar Barışı’na başvurup, Yapı Kayıt Belgesi aldı.

 

Ekrem İmamoğlu’nun AVM’nin dışına taşan 270 metrekarelik et restoranı One Steak House’daki kaçak asma kat için kendi adıyla başvuru yaptığı öğrenildi. Başvuru dilekçesi ardından İmamoğlu, 23 Mayıs 2019’da Yapı Kayıt Belgesi’ni aldı.

BİR BAŞVURU DA ORTAKTAN

 

Ekrem İmamoğlu’nun daha önce kendi ağzıyla ortak olduklarını itiraf ettiği Beyaz İnşaat da AVM’deki kaçak katlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Beyaz İnşaat’ın sahibi Muzaffer Beyaz, 295 metrekarelik bağımsız bölümde bulunan asma kaçak kat için başvuru yaptı. Beyaz da 6 Ocak 2019’da AVM’deki diğer kaçak bölüm için Yapı Kayıt Belgesi aldı.

 

SSB GAYRİMENKUL İMAMOĞLU’NUN

 

Sabah’ın haberine göre; Beylikdüzü’nde Atatürk Bulvarı ile Anadolu Caddesi’nin kesiştiği noktaya yapılan, dere yatağındaki AVM, 8.750 metrekare arazide inşa edildi.

 

AVM, 20.811 metrekare inşaat büyüklüğüne sahip. AVM’nin ortakları iki şirket olarak görünüyor. Birisi; Beyaz İnşaat Petrol Ürünleri Turizm Sanayi A.Ş., diğeri ise SSB Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş. SSB Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurucusu Ticaret Sicil kayıtlarında Ekrem İmamoğlu olarak belirtiliyor. İmamoğlu, 11 Mayıs 2016’daki Ticaret Sicil Gazetesi’nde adresi Beylikdüzü Adnan Kahveci Mahallesi Çalışlar Caddesi Midpoint Apartmanı olarak görülen şirketin tek kurucusu olarak görülüyor.

Yeni Yorum