02 Aralık Cumartesi 2023

CHP’li Engin Özkoç, TBMM’deki Plan Bütçe Komisyonu'nda resmen dengeden çıktı

CHP’li Engin Özkoç, TBMM’deki Plan Bütçe Komisyonu'nda resmen dengeden çıktı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Bakan Soylu, komisyonda kendisine yöneltilen eleştiri ve sorulara cevap verirken CHP'li Engin Özkoç şekilden şekle girdi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşmeleri sert tartışmalarla devam ediyor. İçişleri Bakanı Soylu, organize suç örgütü elebaşı firari Sedat Peker ve FETÖ’nün iddiaları üzerinden kendisini eleştiren CHP’li Engin Özkoç’u resmen şamar oğlanına çevirdi. 

AYVAZOĞLU: TOKADI YEMEKTEN KURTULAMIYORLAR

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, TBMM’deki Plan Bütçe Komisyonu'nda olan biteni şu sözlerle özetledi. Ayvazoğlu, “TBMM Plan bütçe komisyonunda İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerindeyiz. Anlaşılan o ki; terörle mücadeledeki başarı HDPKK'da 'kişi başına düşen kirli geliri' oldukça aşağı çekmiş. Her bütçede pusuya yatıp bekleseler de @suleymansoylu tokadı yemekten kurtulamıyorlar.” dedi.

 

ENGİN ÖZKOÇ DENGESİNİ KAYBETTİ

 

İçişleri Bakanı Soylu’nun sert sözleri karşısında dengesini kaybeden Engin Özkoç, komisyon salonunda bağırmaya başladı. Özkoç’u kendi partisinden milletvekilleri sakinleştirmeye çalıştı.

Soylu’nun İfadelerini Gazeteci Burak Doğan şöyle aktardı: 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Engin Özkoç'a: "Kendisinin anlama kabiliyeti olsaydı, Fırat'ın Doğusu ve Batısı'nı da anlardı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Engin Özkoç'a: "Selahattin Demirtaş'a terörist diyenlere özür diletmeye çalışanlarla birliktesiniz."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Biz burada siyasi tarih çok konuştuk Engin Özkoç, kafan almaz senin"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Engin Özkoç'a: "Şu anda dengesini kaybetmiş bir kişi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Kendi ülkesini, bir başka ülkenin yanlış tercüme edilen, kendi bilgilerine inanmayan, FETÖ'nün yönlendirmesine inan anlayış, her zamanki gibi.."

Ne söylerseniz söyleyin FETÖ ile mücadelemiz devam edecek

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ne söylerseniz söyleyin ne ortaya koyarsanız koyun FETÖ ile mücadelemiz devam edecek." dedi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 

CHP milletvekillerinin, komisyona hangi amaçla geldiklerini bildiğini söyleyen Soylu, 7 yıldır ilk kez bir organizasyonun TBMM çatısı altında gerçekleştirildiğini gördüğünü dile getirdi.

Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde yaşanan tartışmalara değinen Soylu, "Bir hınç, rövanş, intikam almak üzere kurgulanan bir mesai günüyle karşı karşıyayız." ifadesini kullandı.

 

Konuşulması gerekenin İçişleri Bakanlığının bütçesi olduğunu belirten Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un tavrının, CHP ve HDP'nin nasıl bir tavırla görüşmelere geldiğinin yansıması olduğuna işaret etti.

 

Özkoç'un sosyal medya hesabında "İçişleri Bakanı sorularıma yanıt vermeden kaçtı." başlığıyla bir paylaşım yaptığını aktaran Soylu, Özkoç'un komisyonun ahlakına yakışmayacak bir yalanı paylaştığını kaydetti.

 

Süleyman Soylu, terör örgütlerinin, PKK'nın, FETÖ'nün, suç örgütlerinin Türkiye'nin istikrarını bozmaya, mücadelenin direncini kırmaya yönelik 15 Temmuz 2016'dan sonra oluşturdukları "iftira hattı"na, TBMM'nin istismar edilerek alet edildiğini, bunun kendisini de üzdüğünü vurguladı.

 

"Ret oyuna bahane bulabilecek anlayışı ortaya koyuyorlar"

 

Bazı CHP milletvekillerinin Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı tezkeresinden "Fırat'ın doğusu" ibaresinin çıkarıldığı eleştirilerine yanıt veren Soylu, şöyle konuştu:

 

"Artık yalan da değil, bir cinnet hali olduğunu düşünüyorum. Kendi Genel Başkan'ını, 'Bu tezkereyi genişletmişsiniz.' diyen bir anlayışı hiç takip etmeden 'Siz bunu nasıl çıkardınız?' diyorlar. Sanki iktidarın, Fırat'ın doğusuna farklı bir biçim yükleyerek oradaki mücadeleden vazgeçtiğini ima ederek kendilerinin tezkereye 'ret' oyu vermesine bahane bulabilecek bir anlayışı ortaya koyuyorlar. Gözlerini öyle hırs bürümüş ki bizi lime lime etseler, boğsalar tatmin olmayacaklar.

 

Bu sıralarda oturanlar rahmetli Menderes'e aynısını yaptılar, davul çaldırdılar idamında. Demirel'e de aynısını yaptılar, eşinin iç çamaşırını Türkiye'nin siyaset malzemesi haline getirdiler. Rahmetli Özal'a, Erbakan'a, Türkeş'e, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yaptılar. Ecevit'i de istismar ettiler. Türk siyasi hayatı bütün bunları görmüştür."

 

"Tezkerede Fırat'ın doğusu da batısı da var"

 

Fırat'ın doğusu ve batısının yer aldığı haritayı gösteren Soylu, bahsedilen yerin Barış Pınarı Harekatı bölgesi olduğuna işaret etti. Soylu, tezkerede, Fırat'ın doğusunun da batısının olduğunu vurguladı.

 

Bu sırada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, "Süleyman Demirel'in eşinin iç çamaşırından bahsediyor. Ayıp." ifadesini kullanması üzerine Soylu, "Ayıp olsa sen 15 Temmuz gecesi Genel Başkan'ınla nerede olduğunu ifade edersin. Zaten kendisinin anlama kabiliyeti olsaydı, Fırat'ın doğusunu ve batısını anlardı." karşılığını verdi.

Araya giren Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, "Sayın Hanımefendi'ye dönük bir hakaret söz konusu değil, Sayın Bakan, yalnızca siyasi malzeme yapılmamasını ifade ediyor." görüşünü dile getirdi.

 

"Senin ne ayıpları yaptığın ortada"

 

Süleyman Soylu, CHP ve HDP sıralarında oturan milletvekillerini işaret ederek "Özkoç, halen sosyal medya politikası yapıyor. Senin ne ayıpları yaptığın ortada. Bunların yaptığı siyasi linçleri; Menderes'in, Demirel'in, Erbakan'ın, Erdoğan'ın yaşadığını anlatıyorum. Bu ülkeye kan kusturdular. Bu ülkenin gelişmesini, büyümesini hazmedemeyen ve PKK'ya savunuculuk yapanlara yazıklar olsun. Selahattin Demirtaş'a 'terörist' diyenlere özür diletmeye çalışıyorsunuz." değerlendirmesini yaptı.

 

Tartışmalar yaşanması üzeri Komisyon Başkanı Yılmaz, birleşime ara verdi. Karşılıklı laf atmalar, verilen ara da bir süre devam etti. Birleşimin açılmasından sonra İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasını sürdürdü.

 

"KHK toplantılarıyla ne yapmaya çalıştığınız apaçık ortada"

 

CHP'yi kastederek "KHK toplantılarıyla ne yapmaya çalıştığınız apaçık ortada." diyen Soylu, devletin, darbenin talimatını yerine getirmek için gerçekleştirilen eylemlerle diğer eylemleri ayırarak bu konuda kararını verdiğini belirtti.

 

Terör örgütü FETÖ'ye karşı yürütülen mücadelenin sulandırmak istendiğini, bu konuda hükümeti suçlayıcı söylemleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Soylu, "Ne söylerseniz söyleyin ne ortaya koyarsanız koyun FETÖ ile mücadelemiz devam edecek." dedi.

 

Kayıp silah iddialarına da değinen Bakan Soylu, 1944'le 2017 arasında sivil dahil bütün kayıp silahlarla ilgili çalışmayı 15 Temmuz'da kaybolan silahlar olarak nitelendirmenin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni iftirayla karşı karşıya bırakmanın aymazlık olduğunu söyledi. Soylu, "Ben 15 Temmuz'da İçişleri Bakanı değilim, benim talimatımla bir silah dağıtılmadı." ifadesini kullandı.

 

"Kendi grubunuzdaki arkadaşlara soracaksınız"

 

İçişleri Bakanı Soylu, başka bir soru üzerine şunları kaydetti:

 

"Gelelim Sezgin Baran Korkmaz meselesine. Kendi grubunuzdaki arkadaşlara soracaksınız. Onunla beraber iş tutan arkadaşlarınıza, onunla beraber akşam sefası yapan arkadaşlarınıza soracaksınız. Yine HDP'ye nasıl maddi yardımda bulunduğuna yönelik anlayışına soracaksınız."

 

Görüşmelerin ardından, İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçesi kabul edildi.

Yeni Yorum