13 Nisan Cumartesi 2024

CHP’li Kadıköy Belediyesi’nde eylem!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda “Asgari ücret 3100 lira olsun” diyen CHP’nin Kadıköy Belediyesi’nde çalışan işçiler 6 aydır toplu iş sözleşme yapmayan belediyeyi protesto etti.

 

Asgari ücret söz konusu olunca mangalda kül bırakmayan CHP, belediyelerinde toplu iş sözleşmesini 6 aydır yapmıyor.

 

CHP’li Kadıköy Belediyesi şirketi Kasdaş ile Genel-İş Sendikası çalışanı 2 bin 300 işçiyi kapsayan, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkandığı belirtilerek, sendika tarafından basın  açıklaması yapıldı.

 

Kadıköy Belediyesi  önünde toplanan sendika üyeleri, ''Sözleşme hakkımız söke söke alırız'', ''Direne direne kazanacağız'' şeklinde sloganlar attı.

 

Genel -İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube yöneticisi Tahsin Aydın yaptığı basın açıklamasında, işçiler olarak insan onuruna yakışır çalışma şartları ve ücret istediklerini belirterek, şunları söyledi:

 

''İlk özgür toplu sözleşme yapma hakkına sahip olduğumuz bu süreçte sizden gelen talepler doğrultusunda 3 ayda hazırladığımız sözleşme taslağını Kadıköy, Kartal ve Ataşehir Belediyesinde masaya koyduk. Bu taleplerimiz 6 aydır masada. Bu güne kadar 3 oturum yapılabildi. 81 maddeden 27'si kabul edildi. Artık yasal anlamda grev aşamasındayız. İşçiler zor şartlar altında evini geçindirmek için ayakta durmaya çalışırken, birçoğumuzun ücretleri asgari ücretin bile altında kalmıştır. Artık sabrımız kalmadı. Süreç ile ilgili son safhada hala ısrarla diyalog masa ve uzlaşı diyorsak kimsenin bizlere herhangi bir art niyetli suçlama yapmasını kabul etmiyoruz. Ama aynı hassasiyeti ve duyarlılığı belediye yönetiminden göremediğimiz için bugün burada bir araya gelerek taleplerin asıl sahibi olan siz emekçi arkadaşlarımızla birlikte belediye başkanı ve yönetimine sesleniyoruz. Bizler çalışıyor ve hizmet üretiyor ve fedakârlık yapıyoruz. Fedakârlık sırası artık siz belediye yönetiminde. Bizi dikkate alın, taleplerimizi görmezden gelmeyin.''

 

Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Yeni Yorum