25 Nisan Perşembe 2024

CHP’li Kadıköy Belediyesi’nden sonra CHP’li Kartal Belediyesi’nde de TİS görüşmeleri tıkandı

CHP’li Kadıköy Belediyesi’nden sonra CHP’li Kartal Belediyesi’nde de TİS görüşmeleri tıkandı

Toplu iş sözleşmesi tıkanan Kartal Belediyesi işçileri, 13.30’da belediye önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler, 1900 liraya çalıştırıldıklarını söyledi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücret miktarının en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söylemiş ve belediye başkanlarına talimat vermişti. Dün Kadıköy Belediyesi bugün ise Kartal Belediyesi işçilerinin yaptığı eylem, Kemal Kılıçdaroğlu'nun asgari ücret politikasının CHP'li belediyelerde uygulanmadığını gözler önüne serdi.

 

Kartal Belediyesi şirketi Kartursaş ile Genel-İş Sendikası arasında 1770 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler bugün 13.30’da, Kartal Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirecek.

 

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin açıklaması şöyle:

 

“Kartal Belediyesi şirketi Kartursaş ile Genel-İş Sendikası arasında 1770 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin, işverenin iyi niyetli olmayan uzlaşmaz tutumu nedeniyle tıkanması üzerine, 20 Ocak 2021 Çarşamba saat 13.30’da, Kartal Belediyesi önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına emekten yana tüm kişi ve kurumları desteğe bekliyoruz.” 

 

“Temizlik personelini 1900 lirayla çalıştırıyor”

 

Eylemde söz alan Genel-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, tıkanan TİS sürecini ve 3 yıldır 4+4 sefalet zammına mahkum olan işçilerin "Artık kaybedecek bir şeylerinin kalmadığını" söyledi.

 

Arıkan, konuşmasının devamında, 7 aydır süren TİS sürecinde hiçbir teklifte bulunmayan belediyeye tepki gösterdi.

 

İdari ve teknik olan sadece 20 maddenin kabul edildiğini aktaran Arıkan, parasal hiçbir maddenin kabul edilmediğini söyledi.

 

İnsanca yaşanacak bir ücret istediklerini belirten Kartal Belediyesi işçileri de "İktidarı eleştiren CHP belediyesi, bina iç temizlik personelini 1900 lirayla çalıştırıyor." dedi.

 

İşçiler, "Bizler gece gündüz, salgın demeden yasaklarda dahi çalıştırdığınız işçileriz. Bizler hakkımızı almak için sonuna kadar mücadele edeceğiz." diyerek eylemlerini sonlandırdı.

Yeni Yorum