24 Haziran Pazartesi 2024

CHP’liler işi gücü bırakıp kafayı uyuşturucu ile bozdu! Hamzaçebi’den, Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ve organ kaçakçısından vergi talebine destek

CHP’liler işi gücü bırakıp kafayı uyuşturucu ile bozdu! Hamzaçebi’den, Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ve organ kaçakçısından vergi talebine destek

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Vergiyi uyuşturucu ve organ ticareti yapanlar ile kara para aklayanlardan alacaksın” sözlerine destek verdi. Hamzaçebi, “Bir faaliyetin suç olması bu faaliyetten elde edilen kazancın vergilendirilmesine engel değildir” diyerek Kılıçdaroğlu’nu savundu.

 

HAMZAÇEBİ'DEN SAVUNMA

 

Bu sözlere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ‘uyuşturucu ve organ ticareti yapanlar ile kara para aklayanlardan vergi alacağız’ dedi. Tereddüt edenler için söyleyeyim. Bir faaliyetin suç olması bu faaliyetten elde edilen kazancın vergilendirilmesine engel değildir” diyerek Kılıçdaroğlu’nu savundu.

KANUN NE DİYOR?

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 55’inci maddesinde "Suçun işlenmesi ile elde edilen veya suçun konusunu oluşturan ya da suçun işlenmesi için sağlanan maddi menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazançların müsaderesine karar verilir" ifadesi yer alıyor.

 

TCK’nın 55’inci maddesinin gerekçesinde "Bu düzenleme ile güdülen temel amaç, suç işlemek yoluyla kazanç elde edilmesinin önüne geçilmesidir. Kazanç müsaderesi, kara para aklama, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti, dolandırıcılık, kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma gibi ekonomik çıkar elde etme amacıyla işlenen suçlara karşı etkin bir biçimde caydırıcılık özelliği olan yaptırım niteline kavuşmuştur" ibaresi bulunuyor.

Yeni Yorum