03 Şubat Cuma 2023

Dostları için hayır dedi

Dostları için hayır dedi

CHP, iktidara birlikte geleceğini söylediği ‘dostları’nın talimatına uydu. Türkiye’nin terörle mücadelesinde kritik öneme sahip tezkerelere “hayır” dedi. HDP’nin “Millet İttifakı”na desteği karşılığında teröre verilen bu taviz, siyasi tarihe kara bir leke olarak geçerken, CHP’nin ulusal güvenlik hassasiyetinin de sorgulanmasına yol açacak.

 

CHP, HDP’nin tezkereler için ‘hayır oyu verin’ talimatına uydu. TBMM Genel Kurulu’nda dün Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkereler görüşüldü. Türkiye’nin sınır güvenliği için kritik öneme sahip tezkere oylaması CHP-HDP ittifakına dönüştü. Tezkere görüşmelerinde gözler, günler öncesinde HDP’nin Millet İttifakı paydaşlarına gönderdiği gözdağı niteliğindeki mesaj nedeniyle CHP’nin takınacağı tavra odaklandı

 

OYLAMA GÜNÜ TEHDİT

 

Daha önce tezkere üzerinden CHP’ye gözdağı veren HDP, son tehdidi oylamanın yapılacağı gün yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu tezkereye evet demeyin” diyerek tehdit etti. Mesajın adreslerinden İYİ Parti tezkerelere evet oyu kullanacağını söylerken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu topu MYK’ya atmıştı.

 

SAATLER KALAHAYIR KARARI

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, oylamaya saatler kalmışken tezkereye ‘hayır’ yönünde oy kullanacaklarını açıkladı. TBMM’de CHP Grubu adına konuşan Ünal Çeviköz de “Suriye’de askerlerimizin daha fazla kalmasına karşı çıkıyoruz. Biz bu tezkereye hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HDP İSTEDİ, CHP UYDU

 

Genel Kurul’da CHP Grubu adına konuşan Genel Başkan Danışmanı Ünal Çeviköz, “Suriye topraklarında macera aranmasından vazgeçilmeli. Suriye’de askerlerimizin daha fazla kalmasına karşı çıkıyoruz. Askerlerimizin canlı kalkan olmasına karşı çıkıyoruz ve biz bu tezkereye hayır diyoruz” dedi.

 

CHP’YE RAĞMEN GEÇTİ

 

Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP’nin “hayır” oylarına karşı AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin “evet” oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı. Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamındaki Lübnan tezkeresi ise 1 yıl süreyle uzatıldı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Ben inanıyorum ki muhalefet partileri, özellikle ana muhalefet partisi bu tezkere konusunda geçmiş tavrından farklı bir tutumu gündemine alacaktır, almalıdır. Aksi takdirde bu iktidarın savaş politikalarının Türkiye’de demokratik yeni başlangıç arayışlarını boğmaya yönelik olduğu gerçeğini ıskalamış oluruz” demişti.

 

Buldan kabul etti!

 

Tezkerenin işari oylamasına HDP Eş Başkanı Pervin Buldan damga vurdu. Buldan oylama sırasında yanlışlıkla ‘kabul edenler’ sorusuna elini kaldırdı. Bu arada İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray gruplar adına yaptığı konuşmada, Osman Kavala için AİHM kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi.

 

Milli güvenlik hassasiyeti yok

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Suriye ve Irak tezkeresine ‘hayır oyu’ vereceğini açıklayan CHP’ye tepki geldi. Çelik, “Yüce Meclisin takdirine sunulan tezkereler Türkiye’nin milli güvenliği açısından gerekli iradeyi temsil eder. Bu tezkerelere karşı çıkanların gerekçelerini bugün dinledik. Bu mantıksız gerekçeleri üretenlerin hiçbir şekilde Türkiye’nin milli güvenliği konusunda hassasiyeti yok” dedi.

 

Kandil’in talimatı

 

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP’nin Kandil’den gelen talimatla hayır oyu verdiğini söyledi. Özkan, “Dün sözde ‘evet’, özde ‘hayır’ diyen CHP, bugün sözde de özde de ‘hayır’ demek suretiyle Kandil’in, HDP’nin talimatıyla siyaset yapıyor” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da, “HDP, ‘Tezkereye hayır deyin.’ çağrısı yaparken bir de baktık ki CHP, tezkereye ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. Şapka düştü, kel göründü” ifadelerini kullandı.

 

‘Hayır’a 2 yıl bahanesi

 

Tezkerelerin daha önceki dönemlerde 6 ay ve 1 yıllık getirildiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, parti grubunda konuya değindi. Kılıçdaroğlu, hayırı şu şekilde savunmaya çalıştı: “Neden 2 yıl? ‘Ben iki yıl getiriyorum sen de oy vermek zorundasın’ niye kardeşim? Ama biz CHP’yiz. Biz bu ülkenin menfaatini ve çıkarlarını düşünüyoruz. Senin her dediğine ‘evet’ deseydik o zaman ayrı parti diye kurulacak? Biz milli kurtuluş savaşı geleneğinden gelen bir partiyiz.

 

Ne değişti de bu kararı verdiniz?

 

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “CHP’nin ‘hayır’ oyu vermesi, bizim partiden istifa gerekçelerimizi netleştirmiş oluyor” dedi. Çelebi, “Çünkü 2019’da ‘evet’ verilmişti. Değişen hiçbir şey yoktu” dedi.

Yeni Yorum