24 Temmuz Çarşamba 2024

Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır’da PKK’ya yakın isimlerle resim sergisine katıldı

Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır’da PKK’ya yakın isimlerle resim sergisine katıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ressam Ahmet Güneştekin'in "Hafıza Odası” adlı sergisinin açılışı için Diyarbakır'a gitti.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte ressam Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır’daki “Hafıza Odası” adlı sergisinin açılışına katıldı. Sanat, siyaset ve basın dünyasından birçok ünlü ismi bir araya getiren sergi açılışına katılanlar arasında HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile partinin eski Muş milletvekili Sırrı Sakık da vardı.

 

2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmalarına şimdiden başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un her tarafı delik deşik halde iken yurt gezilerine çıkması ile tepki toplamıştı. İmamoğlu’nun Diyarbakır’ı ziyaret gerekçesi olan sergi açılışı ise farklı bir anlam taşıyor.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINDA HDP DESTEĞİ

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Millet İttifakı’nda güçlü rakipleri bulunan İmamoğlu, HDP ile kurduğu yakınlığın karşılığını Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ilan edilmesi ile almayı planlıyor.

 

CHP ve İYİ Parti’nin HDP olmadan kazanamayacağını ve Millet ittifakı’nın HDP’ye olan mecburiyetini iyi bilen İmamoğlu, 2023 seçimleri için HDP’nin Millet İttifakı’na “Adayınız Ekrem İmamoğlu olsun” dayatması ile gideceğini hesaplıyor.

 

AHMET GÜNEŞTEKİN KİMDİR?

 

22 Aralık’ta Batman’ın Garzan işçi kampında dünyaya gelen Ahmet Güneştekin, çok küçük yaşlarda resme başladı. İlk ödülünü ilkokul 3’e giderken 9 yaşında aldı. Ve ilk yağlı boya ile tanışıklığı da o zaman oldu. Sonrasında devamlı olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, Lise yıllarına gelindiğinde okulun salonunda ilk kişisel resim sergisini açtı.

 

Mezuniyetinin hemen ardından M.S.Ü. Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Bir süre sonra akademiyi bırakıp, lisans eğitimini sonraki yıllarda Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde tamamladı. Bir süre ticarete atıldı. 1997’de Beyoğlu’nda ilk atölyesini kurdu, karma ve kişisel birçok sergi açtı. 2003 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde açtığı ‘karanlıktan sonraki renkler’ sergisi ile sanat dünyasında adından giderek söz ettirdi. Sonrasında onlarca kişisel sergiye imza atan Güneştekin’in eserleri, yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok özel koleksiyona girdi.

 

VİYANA SERGİSİNE PKK DESTEKÇİSİ SPONSOR OLDU

 

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök, Ahmet Güneştekin’in 2019 yılında Viyana’da açtığı sergiyle ilgili şok iddialar dile getirmişti.

FOTOĞRAFTAKİ 3’ÜNCÜ KİŞİ MEĞER KİMMİŞ

 

Güneştekin’in sergisinin sponsoru DAAX Corporation adlı bir kuruluşmuş.

 

DAAX 20 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulmuş bir şirketmiş.

 

Daha çok sanatı mimari ile birleştiren projeler gerçekleştiriyormuş.

 

Mesela Bakü Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin projesini ve inşaatını gerçekleştiren şirket buymuş.

 

Projesini ünlü mimar Zaha Hadid’in yaptığı bu bina Wallpaper dergisinden ödül kazanmıştı.

 

DAAX şimdi de yine bir Zaha Hadid projesi olan Bağdat Merkez Bankası inşaatını yapıyormuş. Fotoğraftaki üçüncü kişi, işte bu sanat meseni şirketin sahibi Hasan Gozal adlı bir işinsanıymış….

Bugüne kadar pek ortaya çıkmayan birisiymiş.

Doğubayazıt’ta doğup büyümüş… Ankara Bilkent Üniversitesi mezunu.

 

Petrol, turizm, lojistik, sigorta, sağlık ve yenilenebilir enerji alanlarında çalışıyormuş.

Konuştuğum bazı sanat insanları, “Onun adını sanat alanında ileride daha çok işiteceksiniz” diyor.”

 

HÜRRİYET ARŞİVİNDE GOZAL İÇİN NELER YAZIYOR?

 

Ertuğrul Özkök’ün duyduğuna göre, araştırmadan soruşturmadan ‘mış’lı ‘miş’li dile getirdiği Hassan Gozel’in ismi Özkök’e yabancı olsa da Hürriyet okurlarına pek yabancı değil

 

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Azerbaycan’dan Kanada’ya, Pakistan’dan Rusya’ya aralarında siyasetçi ve ünlülerin de bulunduğu 130 bin kişinin adının geçtiği offshore sistemindeki 32 trilyon doları bulan para üzerinden vergi kaçakçılığıyla ilgili kirli çamaşırları ortaya dökmüş, Hürriyet’in Washington Temsilcisi Tolga Tanış da bu olayı okurlarına duyurmuştu.

 

İşte o haberden ilgili bölüm:

 

* ICIJ’in yürüttüğü ‘Offshore Projesi’nin en çarpıcı kısmı, hiç şüphesiz Azerbaycan’da Aliyev Ailesi’nin gizli ticari faaliyetlerini ortaya çıkaran bölüm.

 

* Buna göre Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, karısı Mihriban Aliyev ile British Virgin Adaları’nda 2003’te Rosamund adlı bir şirket kuruyor.

 

* 2008’de ise bu sefer Azeri işadamı Hassan Gozal ile o tarihlerde 19 ve 23 yaşlarında olan Aliyevlerin iki kızı ortak iş yapıyor.

 

* Gozal, yine British Virgin Adaları’nda kurulan Aliyevlerin kızları Arzu ve Leyla Aliyev’in sahibi gözüktüğü üç şirketin direktörü oluyor.

 

*Ve bu arada Azerbaycan’da milyarlarca dolarlık inşaat ihaleleri kazanıyor. Şirketlerin isimleri ise Arzu Aliyev’in üzerinde gözüken Arbor Investment ile Leyla Aliyev’in sahibi olduğu LaBelleza Holding ve Harvard Management.

* Her üç şirkette de aracı olarak Malezya merkezli Naziq &Partners şirketi var. Şirketlerin kuruluş formaliteleri için hizmet sağlayıcı ise Singapur merkezli Portcullis TrustNet.

 

* Belgeler, 2003’te İlham Aliyev’in Azerbaycan Parlamentosu’nda görev yaparken aynı zamanda offshore şirketlerin başında olduğunu doğrularken, babası Haydar Aliyev’in ölümünden sonra o yılın Ekim ayında devlet başkanı olmasından sonra da görevinin devam ettiğini, offshore işinin 2004 ortasına kadar sürdüğünü gösteriyor. 2008’den sonra da işi kızlarının üzerinden yürüttüğü belgeleniyor. Halbuki Azerbaycan Anayasası, Azeri Parlamentosu mensuplarının bir yandan ticari faaliyet yürütmesini kesin bir dille yasaklıyor.

 

* Offshore kayıtları, Arzu ve Leyla Aliyev’in üzerlerindeki şirketler dışında Dubai’da 100 milyon dolara yakın değerde mülk sahibi olduğunu gösterirken, Hassan Gozal’ın ise sahibi olduğu Azersun, Dia gibi şirketleri üzerinden Azeri Hükümeti’nden 4.5 milyar dolarlık inşaat ve petrol ihalesi aldığı biliniyor.

 

PKK’YA DESTEĞİYLE BİLİNİYORLAR

 

Hassan Gozel ve Azersun Holding ile ilgili iddialar sadece “vergi kaçakçılığı”yla sınırlı değil.

 

Aynı zamanda amcasıyla birlikte PKK’ya mali destek sağlamak, PKK’nın Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’ndan gelen aileleri Şemkir bölgesinde inşaa edilen konutlara yerleştirmek başta olmak üzere birçok iddia da mevcut.

Yeni Yorum