05 Temmuz Salı 2022

Ekrem İmamoğlu fanı hukukçu Ersan Şen MOBESE konusunda nasıl U dönüşü yaptı? İmamoğlu’nu yakan İBB web sitesi çıktı…

Ekrem İmamoğlu fanı hukukçu Ersan Şen MOBESE konusunda nasıl U dönüşü yaptı? İmamoğlu’nu yakan İBB web sitesi çıktı…

Tartışma programlarının ateşli CHP savunucusu Prof. Dr. Ersan Şen, hukuku CHP lehine yorumlamaya devam ediyor.

 

İstanbul’un kar çilesi yaşadığı gece AKOM’da çalışmaları koordine etmek yerine, bir balıkçıda İngiltere Büyükelçisi ile yemek yemeyi tercih eden Ekrem İmamoğlu, kusurunu kapatmak için “hırsızın hiç mi suçu yok” fıkrasını hatırlatırcasına suçu MOBESE kameralarına atmıştı.

 

Binlerce İstanbullu’nun kar çilesi yaşadığı akşam, AKOM’da çalışmaları koordine etmek yerine İngiliz büyükelçisi ile balık yemeye giden Ekrem İmamoğlu, kendisini aklamak için ne yapacağını şaşırdı. İBB tarafından fonlandığı iddia edilen medya ve sosyal medya trollerinin desteğiyle büyük bir algı kampanyası başlatan İmamoğlu, savunmasını “mobese kameraları” üzerine kurdu.

 

KENDİ BALIKÇIDA EŞ BAŞKANI İSVİÇRE’DE TATİLDE

 

İBB ekiplerinin yeterli tuzlamamayı yapmaması, toplu taşımanın yavaşlaması, İBB araçlarının kış lastiği olmadığı için karda kayması gibi pek çok sebep; şehrin önemli noktalarında binlerce vatandaşı sabaha kadar araçlarında beklemek zorunda bırakmıştı.

 

16 milyon İstanbullunun İstanbul’u yönetme yetkisi verdiği İmamoğlu ise tüm mesaisini Cumhurbaşkanlığı adaylığı çalışmalarına harcadığı için belediyeyi yönetme görevi, sözcüsü Murat Ongun’a kalmıştı. Ancak o akşam İmamoğlu balıkçıda İngiliz büyükelçisi ile yemek yerken, Ongun’un da İsviçre’de kayak tatilinde olduğu ortaya çıkmıştı.

 

KENDİNİ NASIL AKLAYACAĞINI ŞAŞIRDI

 

Vatandaşların kar küreme aracı beklediği anlarda, kar küreme aracının eskortluğunda balık restoranına giden Ekrem İmamoğlu, olayın ortaya çıkmasının ardından “1 saatlik bir yemek” demiş; ancak 3 saat boyunca balıkçıda olduğu ortaya çıkan kamera görüntüleriyle kanıtlanmıştı.

Ekrem İmamoğlu, olayın ardından yaptığı ilk açıklamada MOBESE görüntülerinin paylaşılmasının doğru olmadığını söyledi.

 

İBB KAMERALARI İLE İFTİRA ATTIĞINI ÇABUK UNUTTU

 

İstanbul’un kar felaketi yaşadığı akşam kendisinin ve sözcüsünün ifşa olan skandallarını örtmek isteyen İmamoğlu, dikkatleri fonladığı troller ve gazeteciler üzerinden MOBESE kameralarına çekmek için mücadele ediyor.

Ancak aynı İmamoğlu, geçtiğimiz yıl sözcüsü Murat Ongun aracılığıyla özür dilemek zorunda kaldığı bir iftirada İBB kameralarını kullanmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Çekmeköy Metro İstasyonunda temizlik yapan bir işçinin, çöpü istasyon merdivenlerine doğru süpürüp daha sonra da fotoğrafını çektiğini gösteren video eşliğinde şu tweeti atmıştı:

ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALMIŞTI

 

Akşam saatlerinde Ongun konuyla ilgili olarak yeni bir tweet daha atarak Ongun Ahmet Poyraz’dan özür dilemişti.

 

MOBESE KAMERALARI İBB SİTESİNDE HERKESE AÇIK

 

Kar küreme araçlarını İstanbullular yerine kendi hizmetine soktuğu ve  rezil olduğu görüntülerin İçişleri Bakanlığı tarafından medyaya sızdırıldığını iddia eden İmamoğlu’nun haberinin olmadığı bir konu da MOBESE kameralarının İBB web sitesinde herkese açık olarak kullanıldığıydı.

 

Ancak skandalın ortaya çıkmasından sonra İBB web sitesinde pek çok ilçenin MOBESE kayıtları yayından kaldırıldı.

ERSAN ŞEN, GEÇMİŞTE SÖYLEDİKLERİNİ İNKAR ETTİ

 

Habertürk TV’de Enine Boyuna programına konuk olan CHP fanı hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen, İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olması için gösterdiği çabaya kendisini inkar ederek devam etti.

 

Hukukçu Ersan Şen, geçmişte yaptığı “Mobese sisteminde bir hukuka aykırılık, kişinin özel hayatına haksız yapılmış tecavüz olduğunu peşinen söylemek isabetli olmayacaktır. Kanaatimizce bu kayıtlar, kamuya açık yerlerde de olsa bireylerin özel konuşmalarına müdahale ve bireyin kamu düzenini ilgilendirmeyen davranışlarının kayda alınıp kullanılması amaçlarına hizmet etmedikçe hukuka uygun sayılmalıdır. Bir başka ifadeyle, Mobese kamera ve kayıtları amacına uygun kullanılmalı, bu sistem teknik takip ve kayıt yöntemi olarak algılanmamalıdır.” sözlerini İmamoğlu için yalanladı.

 

Hukukçu Ersan Şen, bu gece Habertürk TV’de katıldığı Enine Boyuna adlı programda, MOBESE kameralarının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini söyledi.

 

Şen’in İmamoğlu’nu savunmak için kendisini inkar etmesine sosyal medyadan tepki yağdı.

Yeni Yorum