24 Şubat Cumartesi 2024

İBB 27 yıldır sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırı aştı! Göksu’dan İmamoğlu’na: “Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir”

İBB 27 yıldır sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırı aştı! Göksu’dan İmamoğlu’na: “Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir”

27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştığı için yeni borçlanma yapmayı gerektiren 300 metrobüs alımı onaylanmayan CHP'li iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu suçu hükümete atmaya kalkıştı. Algı oyununu AK Parti'li Tevfik Göksu bozdu.

 

CHP'li İBB başkanı Ekrem İmammoğlu sosyal medyadan "Cumhurbaşkanlığımız, finansını bulduğumuz 300 metrobüs alımını uygun görmemiş ve 2022 yatırım planına almamış. Sorun yok, o alımları yaparız. Ama milyonlarca İstanbullunun yaşadığı 3. Bölge’ye yapacağımız metronun finansı bile hazırken, neden onay vermediniz onu anlamadık!" paylaşımı yaptı.

 

27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştığı için yeni borçlanmalara izin çıkmadığını bile bile algı operasyonu yapan İmamoğlu'nun oyununu Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu bozdu.

"KENDİSİ İSTANBUL’LA İLGİLENMEDIĞI İÇİN BİLMİYOR OLABİLİR"

 

M. Tevfik Göksu İmamoğlu'nun paylaşımını alıntılayarak "Birisi Sayın Başkan'a yasal sınırları aştığı için İBB’yi borçlanamaz hale getirdiğini hatırlatabilir mi lütfen! Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir." dedi.

 

BORÇ DENETİM RAPORUNA DA YANSIDI

 

İBB’nin borç batağına battığı İBB’nin 2020 Yılı Denetim Raporu’na da yansıdı. Raporda borçlanmalar tablo halinde verildikten sonra, “Yukarıdaki tabloda açıklanan hesaplama neticesinde İBB’nin 31.12.2020 tarihi itibariyle borçlanabileceği üst limitin 35.923.231.732,90 TL olduğu, mevcut borç stok tutarının (Bilançonun 3. Ve 4. Numaralı hesapları) 31.12.2020 tarihi itibariyle 43.402.795.786,34 TL gerçekleşerek bu miktarın yasal sınırların üzerinde olduğu incelenmiştir” denildi.

GÖKSU DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

 

Göksu Nisan ayında sosyal medya hesabı Twitter'dan, "CHP'li İBB Yönetimi, yasal borçlanma limitlerini aştığı için İBB'yi 27 yıl sonra ilk kez 'borç dahi alamayacak' duruma getirdi. 2 yılda belediyenin borcunu 43 milyar 402 milyon liraya çıkaran İBB Başkanı, İstanbul için bugüne kadar algı ve şovdan başka ne üretti?" diye sormuştu.

"121 MİLYAR TL'LİK KAYNAĞI NEREDE HARCADINIZ?"

 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 121 milyar TL'lik kaynağı nerede harcadığını sormuştu:

 

İBB'nin iştirakleri dahil toplam bütçesi 75,5 milyar TL. Hükümetten gelenle birlikte 93 milyar TL. İBB'nin 2 yılda borçlanması 19 milyar TL. Bu sene ona 9 milyar TL daha eklenecek. Peki, bu kadar parayı atmadığınız temellere mi, yoksa reklam filmlerine mi harcadınız?"

Yeni Yorum