16 Nisan Salı 2024

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çocukluk arkadaşına el altından ihale verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çocukluk arkadaşına el altından ihale verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu, çocukluk arkadaşına 28 milyon liralık ‘ballı’ üst geçit reklam ihalesi verdi. Kamu İhale Kurumu’ndan gizli olarak yapılan ihale hakkında İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi.

 

Sabah’ın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 28 milyon lira bedelle üstgeçit reklam alanlarının satışını 35 milyon lira bedel ve 3 yıl süreyle BVA Reklam ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş'ye verdi. 180 adet üst geçit reklam alanını kiralama işi için 24 Haziran 2020'de yapılan ihalede yüzde 20 indirim uygulanarak iş 28 milyon TL'ye BVA Reklam'ın alt şirketi Advertcity'ye kaldı.

 

Aynı tarihte, raket tipi ve megalight tipi reklam uygulamalarının 10 yıl süreyle işletmeye verilmesinin de ihalesi gerçekleştirildi. 3 yıllığına 28 milyon bedelle 180 noktadaki reklam satışını alan firma ise kendi sitesinde sadece 8 adet alanı 15 günlük 535 bin TL'den ve yıllık 12 milyon 840 bin TL'den sattığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu'ndan gizlenerek yapılan ihaleyi incelemek ve denetlemek üzere müfettiş görevlendirdi.

 

KİK'TEN HABERSİZ

 

Öte yandan İBB yönetiminin bu devir işlemini Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) gizli olarak yaptığı ortaya çıktı. Devrin ihaleye çıkılmaksızın el altından gerçekleştiği belirlendi. Diğer taraftan ihaleyi alan şirket ortaklarından Ahmet Köksal'ın, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çocukluk arkadaşı ve kapanan Olay TV'nin kurucu ortağı Hüseyin Köksal'ın kardeşi olduğu öğrenildi. İddiaya göre verilen ihale ile kapanan Olay TV fonlandı. 

Yeni Yorum