21 Eylül Perşembe 2023

İstanbullunun parası nereye gidiyor?

İstanbullunun parası nereye gidiyor?

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, amacı dışında kullanılan İBB bütçesine grafiklerle tepki gösterdi. İBB yönetiminin, 2 yılda yeni bir proje ve eser üretmeden kaynakları heba ettiğini vurgulayan Kabaktepe, “Son 2 yılda İBB’nin yatırım bütçesi azaldı, reklam ve tanıtım bütçesi arttı." dedi.

 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İBB yönetimi döneminde tüketilen İBB kaynakları hakkında detaylı bir açıklama yaptı. Son 2 yılda 139 milyar TL'lik kaynağın tüketildiğine dikkat çeken Kabaktepe, buna rağmen borçlanmanın çok ciddi ölçüde arttığını söyledi.

BÜTÇE HARCAMALARINI TEK TEK AÇIKLADI

 

Sabah'ın haberine göre, CHP döneminde yönetilen bütçeyi incelediklerini belirten Kabaktepe, "Buna göre 2019'un son 6 ayında 36 milyar 400 milyon TL'lik bütçe kullanıldı. 2020 yılının tamamında 76 milyar 606 milyon TL bütçe kullanıldı. 2021'in ilk 3,5 ayında ise kullanılan bütçe 26 milyar 862 milyon TL olarak gerçekleşti. CHP döneminde genel toplamda 139 milyar 868 milyon TL bütçe kullandı. Peki bu kadar parayla hangi eser üretildi? Sabah akşam reklamını yaptıkları düşük bütçeli işlerin haricinde geriye kalan milyarlarca liralık kaynak nereye gitti? Yılda 20 bin yeni konut, TEM'e Megabüs, 30 milyon metrekare yeni yeşil alan, 100 bin yeni otopark, yeni AR-GE merkezleri, sağlık tesisleri sözleri nerede?" sorusunu yöneltti.

'2 YILDA İBB'NİN BORÇ STOKU 43 MİLYAR TL'Yİ AŞTI'

 

Proje ve yatırımlara harcanan bütçenin azalmasına rağmen borcun katlandığına dikkat çeken Kabaktepe, "İBB'yi yönettiğimiz 25 yılda; metro, metrobüs, okullar, spor salonları, barajlar, fabrikalar, yenilenebilir enerji merkezleri, arıtma tesisleri, AR-GE merkezleri, yol çalışmaları, tüneller, alt yapı yatırımları başta olmak üzere pek çok icraata imza attık. CHP döneminde tek bir eser, icraat yok, buna rağmen 2 yılda borç stoku 43 milyar 402 milyon TL'ye yükseldi. İBB, tarihinde ilk kez borçlanamaz hale düştü. Çünkü yasal olarak toplam borç stoku, bir önceki yıl gerçekleşen gelirlerin 1,5 katını geçemez. Hem İBB'nin kaynakları tükeniyor hem de borçlanma artıyor. CHP'li yönetim de AK Parti döneminde yapılmış icraatların ya da büyük ölçüde tamamlanmış projelerin açılışını yapıyor. İcraat yok, emek yok, hazır projeleri 'Ben yaptım' diye pazarlamak var. İşte biz buna 'Guguk Kuşu Siyaseti' diyoruz. Çünkü Guguk Kuşu, fıtratı gereği yuva yapmaz, kuluçkaya yatmaz, emek sarf etmez, hazıra konar." dedi.

Yeni Yorum