01 Nisan Cumartesi 2023

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun siyasi rekabetleri kutsal değerleri de tanımıyor: Türbede basın toplantısı, seçim öncesi cuma namazı…

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun siyasi rekabetleri kutsal değerleri de tanımıyor: Türbede basın toplantısı, seçim öncesi cuma namazı…

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için önündeki en büyük rakibi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun geçen haftalarda ziyaret ettiği Konya’ya gitti. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun Cuma namazı şovuna türbe ziyareti ile karşılık verdi.

 

SEYYİD MAHMUT HAYRANİ TÜRBESİNE GİTTİ

 

Akşehir ziyareti kapsamında ilk durağı ‘dedem’ dediği, ailesinin kökeninin dayandığı ve ‘baba ocağı’ olarak adlandırılan Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi oldu.

 

Türbede dua eden CHP Liderinin soy kütüğüne ait bir bilgilendirme yapıldı.

 

KILIÇDAROĞLU KONYA NÜFUSUNA KAYITLIYMIŞ

 

Bilgilendirmede Kılıçdaroğlu’nun Konya Akşehirli olduğu, dedesi Seyyid Mahmud Hayrani’nin Kureyşan Ocağı’na mensup olduğu aktarıldı.

Yapılan bilgilendirmede şu ifadeler kullanıldı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun ataları Türkmenistan, Afganistan Türkistanı olarak bilinen ve Horasan yakınlarındaki Hayran bölgesinden, Selçuklularla beraber dalgalar halinde Harran eyaletindeki Adıyaman beldesine, oradan Karaman eyaleti Konya Akşehir’e yerleştikten sonra 1243’te Akşehir’den, 1335’te Kayseri-Sivas bölgesindeki Alaaddin Ertena Beyliğinden ve 1466’da Karaman Beyliği’nden üç dalga halinde Tunceli’ye göçmüşlerdir.”

‘TURGUT ÖZAL İLE GECE YARILARINA KADAR ÇALIŞIRDI’

 

Bilgilendirmenin devamında ise Turgut Özal ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki detay ortaya çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu Gelirler Genel Müdürlüğü’nde görevliyken merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile gece yarılarına kadar devlet bütçesi için çalıştıkları ifade edildi.

 

‘ÖZAL, KILIÇDAROĞLU’NU AYAKTA ALKIŞLARDI’

 

Kemal Kılıçdaroğlu ve Turgut Özal diyaloğuna ilişkin ise şu metinler paylaşıldı:

 

“Merhum Özal, sayın Kılıçdaroğlu’nu ayakta karşılardı. Merhum Turgut Özal, ‘Türkiye’de peygamber soyundan gelen birçok aile vardır. 

 

Ancak benim tanıdığım iki aileden biri Kılıçdaroğlu ailesidir”, diyor. Alemdar Yalçın’ın çalışmalarında Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesinin Kureyşan ocağına mensup olduğu, Horasan Türkmenlerinden ve Ehli Beyt soyundan geldiği belirtilmektedir. Kureyşan cemaati, Selçuklu ve Osmanlı döneminde büyük saygınlığı olan Kureyşan ocağına mensuptur. CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi ve ataları bu cemaate mensuptur.”

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun türbe ziyaretine CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’de eşlik etti.

Yeni Yorum