27 Ocak Cuma 2023

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’den 10 büyükelçinin skandal Osman Kavala çağrısına destek!

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’den 10 büyükelçinin skandal Osman Kavala çağrısına destek!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Akşener ve Kılıçdaroğlu, ABD dahil 10 ülkenin "Osman Kavala'yı bırakın" çağrısına destek verdi.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

 

Akşener, “Parlamenter sistem çalışmamızı takdim ettik. Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarıyla Türkiye’ye dair önemli konularda istişarede bulunduk” dedi. 

 

Kılıçdaroğlu ise, “Güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Ben şunu ifade etmek isterim: Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok” ifadelerini kullandı.

 

OSMAN KAVALA ÇAĞRISINA DESTEK

 

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri, birleştirilmiş Gezi Parkı davası kapsamında Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin açıklaması yapmıştı.

 

Akşener, 10 ülkenin “Osman Kavala tahliye edilsin” açıklamasına ilişkin şunları söyledi:

 

“Osman Kavala sizin tanımınıza göre Sorosçu. Soros’la masaya kim oturdu? Ben ve Kılıçdaroğlu değil. Dışişleri Bakanlığı’na böyle bir talepte bulunulmasını doğru bulur muyuz? Hayır bulmayız. Ama böyle taleplerin Türkiye’ye yapılır olmasına yol açmayı da doğru bulmayız. Rahip Brunson’ı hatırlatan eylem ve söylemlerden Türkiye’nin uzak durmasını tavsiye ederiz. Bütün bunların önüne geçecek tek yol hukukun işletilmesidir.”

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise şu ifadeleri kullandı:

 

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin sözüne uyacağına karar verdi. Anayasa değişikliği teklifi Meclis’ten oy birliğiyle çıktı. İmza attığınız sözleşmenin gereğini yapmıyor ve arkasında durmuyorsanız itibar kaybeden Türkiye olur. AİHM’nin bir kararı varsa, o kararın da uygulanmasını isteriz. Türkiye demokratik bir ülkeyse, bu çerçevede hareket etmesi lazım.”

 

SINIR ÖTESİ TEZKEREYE NE CEVAP VERECEKLER?

 

İki lidere Irak ve Suriye’ye sınır ötesi tezkereye yönelik partilerinin alacağı tutum soruldu. Akşener şunları söyledi:

 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen tüm tezkerelerle ilgili ekip kurarız. Daha evvel de söylemiştim. Bu konunun uzmanı arkadaşlarımız tartışırlar, rapor ortaya çıkarırlar. Sonra da milletvekili arkadaşlarımızla paylaşılır. Bu çalışmayı yaptırdık ve o raporun sonucunda eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla evet oyu vereceğimizi buradan ifade etmek isterim.”

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise soruyu, “MYK’da bu konuyu ayrıntılı görüşüp kararımızı Parlamento’da ifade edeceğiz” şeklinde yanıtladı.

 

“PERVİN BULDAN’IN SÖZLERİNİ İLK KEZ DUYDUK”

 

Toplantıda HDP Eş Başkan Yardımcısı Pervin Buldan’ın “İktidarın parçası olacağız” açıklaması da soruldu. Akşener, “Ortada seçim yok. Siz şunu yapacaksınız diye parmak sallanıyor. Sayın Buldan’ın ne söylediğini bilmiyorum şu anda sizden duydum. Ama bizim gündemimizde böyle bir durum yoktur” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ise, “Gerçekten ilk kez duydum. Millet İttifakı’nı nasıl bozacağız diye Cumhur İttifakı’nda arayış olduğunu biliyorum. Bizim tek güvencimiz milletimiz” dedi.

 

“İMAMOĞLU’NA BEN İZİN VERDİM”

 

Son olarak CHP liderine son günlerdeki açıklamaları üzerinden, “Aday olacak mısınız?” sorusu ve adaylık yolunda İmamoğlu ile aralarında bir yarış olup olmadığı soruldu. İBB Başkanı’nın Diyarbakır ziyareti Kılıçdaroğlu’na meydan okuduğu şeklinde yorumlanmıştı. CHP lideri, “İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili bana gelmiş bir talep yok. Ayrıca (Diyarbakır’a) giderken de benden izin aldı” diye konuştu.

Yeni Yorum