28 Eylül Çarşamba 2022

Kılıçdaroğlu “mülteci merkezi” yalanında ısrar ediyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta BBC Türkçe olmak üzere İngiliz basınında çıkan 'İngiltere, Afgan mülteciler için Türkiye'de kamplar kuracak.' yalanında ısrar ediyor.

 

İngiliz basınının 23 Ağustos'ta Türkiye'den özür dileyerek düzeltme metinleri servis etmiş olmasına rağmen söz konusu yalana sarılmaya devam eden Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos'ta (bugün) yaptığı 

konuşmada şunları kaydetti:

 

"İngiltere diyor ki, Türkiye'de kamplar kuracağız. Sonra oradan seçeceğiz, bazılarını kendi ülkemize alabiliriz. E diğerleri? Para verelim, buraya gelmesinler."

 

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI WALLACE "BAŞTAN AŞAĞI SPEKÜLASYON" DİYE NİTELENDİRMİŞTİ

 

BBC News Türkçe'nin yanı sıra Mail on Sunday, The Times ve The Guardian gibi gazeteler tarafından köpürtülen "Türkiye'de mülteci merkezi" haberi, bizzat İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace tarafından "baştan aşağı spekülasyon" denilerek yalanlanmıştı.

DEĞİL ÖZÜR DİLEMEK, PAYLAŞIMLARINI BİLE SİLMEDİLER

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İngiliz basınının özür dilemesine ve İngiliz bakanın söz konusu iddiaları açık bir dille reddetmiş olmasına rağmen yalan haber üzerinden manipülasyonu sürdürerek paylaşımlarını silmedi.

 

BBC Türkçe'nin paylaşımını alıntılayan Meral Akşener, haberin geri çekilmesinin ardından boşa düştü. BBC Türkçe, söz konusu haberi için özür dileyerek paylaşımını sildi.

 

Bu paylaşımı alıntılayan Meral Akşener'in Tweet'inde yer alan "Tweet, yazarı tarafından silinmiş" ifadesi bile ne Kılıçdaroğlu'nu ne de Akşener'i bu haberin yalan olduğuna ikna edebildi.

Yeni Yorum