29 Kasım Çarşamba 2023

Maltepe’de çöp dağları

Maltepe’de çöp dağları

İstanbul'da, Maltepe Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler greve başladı. Anlaşmazlık temizlik hizmetlerine de yansıyınca sokakta çöp yığınları oluştu.

 

Maltepe Belediyesi'nde çalışan 1500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine dünden itibaren grev başladı. Maltepe’de sokaklarda çöp yığınları oluştu.

 

Çöp toplama araçları çalışmayınca, biriken çöpler toplanmadı, konteynerler doldu taştı. Getirilen yeni çöpler de etrafa saçıldı, sokaklarda büyük yığınlar oluştu.

 

Maltepeliler, sağlıklarını tehdit eden bu durumdan şikayetlerini dile getirdi.

 

Bir mahalle sakini, “Gördüğümüz üzücü bir manzara. Yakında ekmek aldığımız bir yer var. Başka bir arkadaşımız da bir şeyler satıyor. Bu manzarayla karşılaşmayı biz de istemiyoruz. Korona sıkıntısıyla uğraşırken bir de çöp ve benzeri şeylerle uğraşmayı istemiyoruz açıkçası.” dedi. 

Bir başka mahalle sakini ise, “Bu vaziyete bakar mısınız? Kar oldu, yemeğe tuz atacak kadar tuz atmadılar bu yollara ana arterler de dahil. Bu ne Allah aşkına. Biz şehirde mi yaşıyoruz köyde mi? Virüs aldı götürüyor. Bu virüs değil de nedir. Bu virüsten daha tehlikeli değil mi. Çok yazık.” diye konuştu.

 

Yeni Yorum