15 Haziran Cumartesi 2024

Millet İttifakı: Terörizmin finansmanını önleyecek teklife CHP, HDP ve İYİ Parti'den ret

Millet İttifakı: Terörizmin finansmanını önleyecek teklife CHP, HDP ve İYİ Parti'den ret

Teröre finansı önleyecek teklif AK Parti ve MHP oylarıyla Meclis'te kabul edildi. HP, İİYİ Parti ve HDP teklife ret oyu kullandı.

 

AK Parti'nin terörizmin finansmanını önlemek için hazırladığı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun teklifinde görüşmeler, geçtiğimiz gün tamamlandı.

43 maddelik kanun teklifi, 26 Aralık'ta Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

CHP-İYİ PARTİ-HDP RET OYU VERDİ

 

Teklif 254 kabul, 113 ret oyu ile Meclis'ten geçti. AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilen teklifin görüşmelerinde sık sık tartışmalar da yaşandı.

 

AK Parti ve MHP sıraları, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin ret oyu kullanmasını, ''Verdikleri ret oyu ile terör örgütlerine ve bunlara finansman sağlayanlara destek verdiler'' sözleriyle eleştirdi.

 

KANUN TEKLİFİNDE NELER VAR

 

Kanun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine yönelik yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

 

Teklifle terör örgütlerinin sosyal medya hesapları hızlı şekilde kapatılacak. Bu örgütlere maddi destek sağlayanların mal varlıkları da kısa sürede dondurulacak.

 

Terör örgütleriyle uyuşturucu ticareti ve kara para aklama konularında iş birliği yaptığı tespit edilen derneklere de yaptırım geliyor.

 

Bu işin içinde yer aldığı tespit edilen dernek yöneticileri görevden uzaklaştırılacak. Derneğin faaliyetleri de geçici olarak durdurulacak.

 

Kaynak: superhaber.tv

Yeni Yorum