28 Eylül Çarşamba 2022

Önce kışkırttılar, şimdi günah çıkartıyorlar! CHP’den peş peşe Afgan videoları açıklaması

Önce kışkırttılar, şimdi günah çıkartıyorlar! CHP’den peş peşe Afgan videoları açıklaması

Son günlerde CHP destekli medya kuruluşları tarafından sıkça servis edilen ve çoğu yalan ya da kurgu çıkan Afgan ve Suriyeli videolarıyla ilgili CHP'den uyarılar üst üste geldi.

 

Eski ABD Başkanı Obama’ya seçim kazandıran Benenson Strategy Group (BSG) ile anlaşma yapan CHP, ajansın yönlendirmesiyle son dönemde sosyal medyadaki etkisini artırdı.

 

Çalışmalarını CHP Genel Merkezi’nde yürüten BSG, son dönemde Türkiye’de gündemden düşmeyen, sınırlardan Afgan geçişleri ve göçmenlerden nefret uyandırmayı amaçlayan pek çoğu kurgu olan videoların da arkasındaki isim. Bu videolar vasıtasıyla Z kuşağının dikkatini çeken “göçmen sorunu” sosyal medyada çok farklı boyutlara taşınıyor.

 

Yakın zamanda açılan “Sığınmacı Gündemi” gibi pek çok Twitter hesabının BSG tarafından açıldığı, günde en az 10 defa sığınmacı videoları yayınlayan “Muhbir”, “Aykırı” gibi hesapların da ajansın yönlendirmesiyle CHP Genel Merkezi tarafından fonlandığı iddia edildi.

 

CHP’DEN PEŞ PEŞE SAĞDUYU ÇAĞRILARI

 

CHP Genel Merkezi destekli ve BSG kontrolündeki sosyal medya hesapları tarafından yayınlanan videoların pek çoğunun kurgu ve yalan çıkması üzerine CHP’li yetkililerden açıklamalar peş peşe geldi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Mültecilerle ilgili yalan haberlerin sayısında endişe verici bir artış var. Bu tür provokatif paylaşımlara karşı herkesin sağduyulu olması gerekiyor. Sorumlu mülteciler değil; mültecileri kendi iktidarının sürmesi için pazarlık unsuru yapan siyasi anlayıştır, AKP’dir!” açıklamasını yaptı.

 

KILIÇDAROĞLU UYARDI

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada sağduyu çağrısında bulundu.

 

Sevgili Halkım, Son günlerde ülkemizdeki Afgan ve Suriyeli sığınmacılar üzerinden yapılanların provokasyon olduğu açıktır. Göndere Afgan bayrağı çekme, sözde gazeteci bir provokatörün verdiği mesajlar, Suriyeli bir gencin “CHP’ye karşı birleşelim” çağrıları, saldırı ve ölümler…

Ben bu işin nereye gidebileceğini görebiliyorum; Saray iktidarının ülkeyi yangın yerine çevirmesine izin vermeyeceğim. Biz bu sığınmacı sorununu çözeceğiz; ve tabii ki bunu aklıselim ile yapacağız. Davul zurna ile uğurlayacağız misafirlerimizi. Lütfen sakin olun ve bize güvenin.

Yeni Yorum