22 Mayıs Çarşamba 2024

Sosyal demokratlarda ırkçılık salgını! CHP’li Fikri Sağlar’dan skandal paylaşım

Sosyal demokratlarda ırkçılık salgını! CHP’li Fikri Sağlar’dan skandal paylaşım

Türkiye'de mültecilere karşı ırkçı çıkışların adresi değişti. Son günlerde 'sosyal demokrat' kimlikleriyle tanınan isimlerden peş peşe ırkçı sesler yükselmeye başladı. Devletin resmi rakamlarını görmezden gelerek Türkiye'ye sığınan mültecileri hedef gösteren isimler kervanına CHP'li Fikri Sağlar da katıldı.

 

Tüm dünya Ukraynalı mültecilerin dramıyla sarsılırken bazı Avrupa ülkelerindeki ırkçı çıkışlar duyanları hayrete düşürmüştü. “Bunlar Suriyeliler gibi değil; sarı saçlı, mavi gözlü, o yüzden sahip çıkmalıyız” sözleri hala gündemdeki yerini korurken pek çok Avrupalı ülke Ukraynalı mültecilere kapılarını sonuna kadar açtı.

BM verilerine göre Avrupa ülkelerine geçen Ukraynalı mülteci sayısı 3 Milyon’u geçti.

 

TÜRKİYE’DE IRKÇILIK GÖREVİ SOSYAL DEMOKRATLARDA

 

Avrupa’da büyük tepki çeken ırkçı söylemlerin bir benzeri de son günlerde Türkiye’de sosyal demokrat kimlikleriyle tanınan isimlerden yükselmeye başladı. CHP’li Hatay, Bolu, ve Mersin belediye başkanlarının Suriyeli mültecilerle ilgili skandal çıkışlarına bugün CHP’li eski bakan Fikri Sağlar da katıldı.

 

Son aylarda hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla zor zamanlar geçiren CHP’li Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Esed’in katliamından kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar”

 

BÜYÜK TEPKİ TOPLAMIŞTI

 

Hatay Belediye Başkanı Savaş’ın resmi rakamları çarpıtarak yaptığı açıklamada kullandığı dil büyük tepki çekmişti. Suriyeli kadınlar için ‘hormonları bozulmuş, sürekli doğuruyorlar’ ifadesi partisi CHP içinden bile büyük tepki almıştı.

 

Savaş’ın sanki Hatay’da yaşayan tüm Suriyelilere vatandaşlık verilmiş gibi yaptığı bu ırkçı çıkış gerçekleri yansıtmıyor. Tüm Türkiye’de 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla toplam 193 bin 293 Suriyeliye vatandaşlık verildiği geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Soylu tarafından açıklanmıştı.

 

AKIMA FİKRİ SAĞLAR DA KATILDI

 

CHP’li eski bakan Fikri Sağlar da tıpkı Lütfü Savaş gibi sosyal demokrasi ilkelerini çiğneyerek savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mültecileri hedef alan ırkçı bir paylaşım yaptı.

Devlette bakanlık vazifesi yapmasına rağmen, devletin resmi rakam ve açıklamalarını görmezden gelerek Afgan mültecileri hedef tahtasına koyan Sağlar, CHP içinde ve Mersin teşkilatında ‘istenmeyen adam’ ilan edilmişti. Sağlar’ın bu çıkışıyla Türkiye’de ırkçılığın bayraktarlığını yapan Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi’ne göz kırptığı, CHP’liler tarafından iddia ediliyor.

 

FAŞİST ZİHNİYET

 

Eski bakan CHP’li Fikri Sağlar’ın faşist ve anarşist çıkışları, daha önce de Türkiye’de ve partisi içinde yoğun eleştiri almıştı. “Türbanlı hâkim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takılıyor, bununla mücadele edilmeli” sözleri hala hafızlarda olan Sağlar’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı anarşizm çağrısı da tepki çekmişti.

Yeni Yorum