01 Aralık Cuma 2023

Küçük Gültekin’den boyunu aşan “Devr-i sabık yaratacağız!” çıkışı

Küçük Gültekin’den boyunu aşan “Devr-i sabık yaratacağız!” çıkışı

Son genel seçimlerde genel başkanı olduğu Demokrat Parti'yi seçimlere sokmayıp İYİ Parti listesinden aday olarak milletvekili seçilebilen Gültekin Uysal'dan tuhaf bir çıkış geldi.

 

Partisinin binde bir oy oranına rağmen, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın tuhaf siyasi çıkışları devam ediyor. Son yapılan seçimlerde partisini seçimlere sokmayıp İYİ Parti listesinden milletvekili seçilen Uysal’ın, Adnan Menderes’in idam edilmesinde rol oynayan CHP’ye güvenip AK Parti’ye meydan okuması gülünç karşılandı.

 

“DEVR-İ SABIK YARATACAĞIZ”

 

Gültekin Uysal, AK Parti döneminde yaşanan hukuksuzlukların yargıya taşınması tartışmalarıyla ilgili olarak “Devr-i sabık” yaratacaklarını ilan etti.

Uysal, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Evet! Türk tarihinin ve Anadolu’nun Moğol istilasından bu yana gördüğü en büyük yağma ve kravatlı soygun hareketiyle ilgili devr-i sabık yaratacağız! Bu 19 yıl içinde siyasi sorumluluğu olan herkes millet, tarih ve hukuk önünde hesap vermeli!” ifadelerini kullandı.

 

DEVRİ SABIK NEDİR?

 

Devr-i sabık, Türk siyasetinde genellikle, çok partili döneme geçilmesiyle birlikte 1950 genel seçimleri’nde iktidara gelen Demokrat Parti’nin kendinden önceki 23 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi dönemine yönelik “devr-i sabık yaratmayacağız” açıklaması ile bilinir.

 

Devr-i sabık, kendisinden önceki iktidarın, dönemini sorgulaması, hesap sorması vb. anlamlarında kullanılır.

 

DEVRİ SABIK YARATMAK NE DEMEK?

 

Devr-i sabık yaratmak, Türkiye Siyasi Tarihi’nde yeni gelen yönetimin, kendinden önceki dönemi sorgulaması, hesap sorması, vb. anlamında kullanılan ifadeye denir. Bu kavram ikinci meşrutiyet sonrası yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni Yorum