29 Şubat Perşembe 2024

5'i Türkiye'ye karşı birleşti! Doğu Akdeniz'de yeni provokasyon...

5'i Türkiye'ye karşı birleşti! Doğu Akdeniz'de yeni provokasyon...

Mısır öncülüğündeki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Fransa donanmaları Doğu Akdeniz'de 6 Aralık'a kadar sürecek bir tatbikat başlattı. Yetkililer söz konusu tatbikatın Türkiye karşıtı olduğunu belirtti.

 

Doğu Akdeniz'de gerilimin yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin bölgedeki meşru faaliyetlerinden rahatsız olan ülkeler, askeri tatbikat için harekete geçti.

 

Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Fransa orduları, Mısır'ın İskenderiye kıyısı açıklarında ortak hava ve deniz tatbikatı başlattı.

 

BİR HAFTA SÜRECEK

 

Rum Yönetimi Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tatbikatın 6 Aralık'a kadar süreceği kaydedildi.

 

Askeri tatbikatla ilgili "Savunma ve operasyonel iş birliğimizi geliştirmek için ortaklarımızla tatbikat yapmayı dört gözle bekliyoruz." denildi.

 

3 AŞAMALI TATBİKATLAR

 

Üç ayrı aşamadan oluşan tatbikatta arama-kurtarma, elektronik harp ve yüzey tatbikatları gerçekleştirilecek.

 

TÜRKİYE'YE KARŞI İCRA EDİLİYOR

 

Öte yandan söz konusu tatbikata ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Türkiye düşmanlığını itiraf etmişti.

Yunanistan, Mısır ve Fransa ile birlikte hareket ettiklerini söyleyen Gargaş, Türkiye'nin nüfuzuyla baş edebilmek için bazı Arap ülkeleriyle jeostratejik ve geleneksel hiçbir bağ ve çıkarlarının bulunmadığı alanlarda pozisyon aldıklarını belirtmişti.

 

Kaynak: superhaber.tv

 

Yeni Yorum