05 Temmuz Salı 2022

ABD Başkanı Biden açıkladı: Suriye'deki operasyonda DEAŞ lideri El-Kureyşi öldürüldü!

ABD Başkanı Biden açıkladı: Suriye'deki operasyonda DEAŞ lideri El-Kureyşi öldürüldü!

ABD'nin Suriye'de düzenlediği operasyonda DEAŞ lideri el-Kureyşi öldürüldü. Açıklamayı ABD Başkanı Joe Biden bizzat yaptı. Biden ayrıca el-Kureyşi'nin ölümüne ilişkin ayrıntıları da aktardı.

ABD liderliğindeki koalisyon tarafından yapılan operasyon kısa sürede dünyanın gündemine oturdu.

 

Türkiye sınırına yakın bir kasaba olan Atme'de gerçekleştirilen operasyon kapsamında DEAŞ lideri El-Kureyşi'nin öldürüldüğü açıklandı.

 

ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Özel Harekat Kuvvetleri, gece saatlerinde Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'e bağlı Atme kasabasında hava operasyonu gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden bugün yaptığı yazılı açıklamada, düzenlenen operasyonda terör örgütü DEAŞ lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

 

Biden, “Dün gece, Suriye'nin kuzeybatısındaki ABD askeri güçleri, benim talimatım doğrultusunda ABD halkını ve müttefiklerini korumak ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için başarılı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi. Silahlı kuvvetlerimizin yeteneği ve cesareti sayesinde, DEAŞ lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi etkisiz hale getirdik” dedi.

 

Biden, ABD askerlerinin güvenli bir şekilde operasyonu tamamlayarak döndüğünü de ifade etti.

AFP'nin ABD Dışişleri Bakanlığı arşivinden geçtiği Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi görseli ve ödül açıklaması

 

"EL-KUREYŞİ KORKAKÇA KENDİNİ PATLATTI"

 

El Kureyşi'nin öldürüldüğünün duyurulmasından saatler sonra kameralar karşısına geçerek kritik bir açıklama yapan Joe Biden DEAŞ liderinin ölümüyle dünyanın büyük bir terör tehdidinden kurtulduğunu ifade etti.

 

Biden operasyon sırasında, Kureyşi'nin işlediği suçlarla yüzleşmek yerine korkakça kendini patlatarak intihar ettiğini açıkladı. Biden, "Askerlerimiz teröristleri yakalamak için yaklaşırken, işlediği suçların hesabını vermek yerine, binada bulunan kendi ailesi ve diğer insanların hayatlarını hiçe sayarak kendini patlatmayı seçti" ifadelerini kullandı.

 

Söz konusu operasyonda sivil kaybını en aza indirmek için hava saldırısı yerine özel kuvvetler operasyonunu seçtiğini belirten Biden, "Savunma Bakanlığına sivil kayıpları en aza indirmek için mümkün olan her türlü önlemi alması talimatını verdim. Bu teröristin etrafını çocuklar da dahil olmak üzere ailelerle çevrelemeyi seçtiğini bilerek, kendi halkımız için çok daha büyük bir riskle özel kuvvetler baskınına devam etme kararı aldık” dedi.

 

"ABD, DEAŞ TEHDİDİNE KARŞI HER ZAMAN TETİKTE"

 

Biden, ABD'nin DEAŞ’tan gelen tehditlere karşı tetikte olduğunu belirterek, "Bu operasyon, ABD’nin dünyanın neresinde saklanmaya çalışırlarsa çalışsın terör tehditlerini ortadan kaldırma kapasitesinin ve erişiminin bir kanıtıdır" dedi.

 

Biden, "Teyakkuzdayız, hazırlıklıyız. Dün geceki operasyon dünyanın dört bir yanındaki teröristlere güçlü bir mesaj gönderdi: Peşinizden geleceğiz ve sizi bulacağız. Bugün bir kez daha ABD halkını güvende tutmak ve müttefik ve ortaklarımızın güvenliğini güçlendirmeye durmaksızın devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BAĞDADİ'DEN BERİ EN BÜYÜK OPERASYON

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi geçtiğimiz saatlerde operasyonun Ekim 2019'da İdlib'de DEAŞ'ın lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyondan bu yana gerçekleştirilen en büyük operasyon olduğunu söylemişti.

 

SİVİLLER DE ÖLDÜ

 

İdlib'deki operasyonda esnasında bir çok sivilin de öldüğü biliniyor.

Yeni Yorum